Co zrobić, aby usprawnić newsletterowy pop-up?

Co zrobić, aby usprawnić newsletterowy pop-up?

W jednym z naszych wpisów poruszyłem temat najlepszych miejsc do budowania bazy mailingowej. Jedna z pozycji to standardowe okienko pop-up, wokół którego powstał pewien paradoks.

Otóż z jednej strony jest jednym z najbardziej drażniących elementów na stronie internetowej, a z drugiej strony jego skuteczność w pozyskiwaniu maili jest bardzo dobra. Tak więc wbrew temu, co myślisz na temat tego elementu, jeśli w zamiarach masz rozsyłanie newsletterów – musisz zacząć stosować tę metodę pozyskiwania adresów e-mail.

Jednak, jak w większości działań w internecie nastawionych na realizację konkretnego celu, należy stale szukać usprawnień. Dlatego też poniżej przedstawię Ci listę metod, które pokażą jak testować i usprawnić newsletterowy pop-up. Nawet jeśli obecnie Twoja lista mailingowa stale rośnie, zawsze warto usprawnić newsletterowy pop-up, bo można spróbować jeszcze bardziej zaangażować użytkowników. Tym bardziej że przytaczane metody są bardzo łatwe i w większości samodzielnie je wykonasz, poświęcając niewielką ilość czasu.

Sprawdź zatem, jak możesz usprawnić newsletterowy popup samodzielnie.

Zaczynamy!

Jakie elementy zmienić, aby usprawnić newsletterowy pop-up?

1. Zwiększ kontrast okienka oraz jego wielkość.

Kontrast tła, by usprawnić newsletterowy pop-up

Niewątpliwie każdej stronie internetowej towarzyszy jakaś paleta barw. Cały wygląd strony, logo, czy pozostałe elementy muszą być spójne i stanowić jedność. Jednak czy wyskakujące okienko pop-up, które ma nas zaangażować, również musi wpisywać się we wspomnianą spójność?

I tak i nie.

Z jednej strony wykorzystanie tych samych kolorów może sprawić, że okienko zleje się nam z zawartością strony i będzie nieczytelne, czyli nieskuteczne. Należy więc zadbać o to, aby ten element był wysoce kontrastowy.

Przede wszystkim zwróć uwagę na tło całego elementu. Najpopularniejsze rozwiązanie to zaciemnienie tego obszaru lub wypełnienie innym kolorem. Następna kwestia usprawnienia pop-upu newslettera to zadbanie o tło samego okienka. Tutaj efekt najbardziej „zepsuć” może zdjęcie w tle, które ma znacznie więcej kolorów, aniżeli jednolite tło, przez co kontrast może być zachwiany.

Mając odpowiedni kontrast, zadbaj następnie o jego optymalną wielkość, czyli nie za małe okienko i nie za duże. To należy wyczuć. Jeśli większość strony jest wypełniona przez wyskakujący element – przesadziłeś. Jeśli trzeba się skupić, aby odczytać zawartość – również przesadziłeś. Postaraj się więc dobrać optymalną wielkość.

2. Zmień rozlokowanie.

Kolejna rada na to, aby usprawnić newsletterowy pop-up, to zmiana jego położenia.

Tak. Tą prostą operacją możemy zwiększyć skuteczność naszych działań. Dlaczego? Otóż intuicyjnie wiemy, że najczęściej okienko newslettera pojawia się zawsze na środku ekranu. Często więc po prostu odruchowo zamykamy czym prędzej ten element, bo „coś mi wyskoczyło”.

Pojawienie się okienka w innym miejscu nie wywołuje wspomnianej wyżej, automatycznej reakcji. Okienko przyklejone do np. prawej dolnej części ekranu wymagać będzie od nas więcej reakcji, ponieważ będzie to dla nas coś „innego”. Chcąc nie chcąc, nasz wzrok powędruje w tamtym kierunku i zmusi nas choć na chwilę do zapoznania się z zawartością. Właśnie ta krótka chwila będzie kluczowa, aby zaangażować użytkownika.

Jeśli więc zauważasz, że okienko newslettera nie konwertuje tak dobrze – zmień jego położenie. Po prostu.

3. Dodaj elementy budujące zaufanie.

Jak usprawnić newsletterowy pop-up, wykorzystując liczby?

Zaufanie to chyba najbardziej pożądana cecha, mówiąc o szeroko zakrojonych działaniach w internecie. W internecie wszystko jest wirtualne. Jeśli nie pozyskasz zaufania internaty, ten nie kupi nic w Twoim sklepie online, czy nie zostawi adresu e-mail w Twojej bazie.

Jak można wzbudzić zaufanie? Chociażby dodając krótką informację, że Twój adres e-mail nie będzie rozsyłany osobom trzecim. W przypadku sklepów internetowych mogą to być ikonki bezpieczeństwa transakcji płatniczych, czy też certyfikaty SSL, które szyfrują połączenie.

4. Zmień moment pokazywania się okienka pop-up.

Jak dalej możesz testować i usprawnić newsletterowy pop-up? Robiąc kolejną prostą czynność. Zmień moment, w którym okienko się pojawia. Masz właściwie trzy najpopularniejsze metody:

 • wywołać okienko po określonym czasie, np. po 10 sekundach
 • wywołać okienko po „przeskrolowaniu” odpowiedniej części strony
 • wywołać okienko w momencie opuszczania serwisu przez użytkownika

W tej kwestii wiele zależy od rodzaju strony i jej zawartości. Jeśli treść np. jest krótka, a nasz newsletter pojawia się po 15 sekundach, użytkownik może nie wytrzymać tyle i przejść do innej podstrony. W takiej sytuacji można się wspierać chociażby statystykami z Google Analytics, które pokazują średni czas spędzony na stronie / podstronie. Oczywiście da nam to tylko ogólne rozeznanie, ale chociaż będzie jakiś punkt zaczepienia. Ogólnie można przyjąć czas w granicach 10 sekund jako optymalny.

Jedno jest pewne. Unikaj atakowania użytkownika okienkiem od razu po wejściu na stronę. Jest to bardzo niepożądane, a użytkownik, zamiast pobieżnie zapoznać się z Twoją stroną, na wejściu zobaczy atakujący element.

5. Ogranicz liczbę pól formularza.

Niewątpliwy standard, jeśli chcemy usprawnić newsletterowy pop-up. Tak naprawdę w większości przypadków można spotkać jedno pole, czyli adres e-mail. Czasami jest jeszcze imię, aby w newsletterze posługiwać się nim na początku tytułu lub treści i budować poczucie indywidualnego podejścia. Stosowanie większej liczby pól w formularzu to już naprawdę odważne podejście.

Każde takie pole to wykonanie określonej akcji przez odbiorcę. Im mniej takich akcji do celu, tym szybciej, łatwiej i chętniej użytkownik do niego dojdzie.

6. Zmień kolor i treść przycisku.

Jak usprawnić newsletterowy pop-up poprzez kontrast?

Jest to kolejny prosty sposób na testowanie i usprawnienie konwersji newslettera. Zmiana koloru potrafi sprawić, że przycisk będzie kontrastowy lub rzucający się w oczy. Dobrym rozwiązaniem jest również poznanie psychologii kolorów i ich wpływu na odbiór ze strony użytkownika.

Z kolei tekst potrafi skutecznie zachęcić do kliknięcia. Najlepiej sprawdzić, dlaczego przycisk nie jest klikany i na tej podstawie wyciągnąć wnioski i je zastosować we własnym okienku pop-up.

7. Zbuduj poczucie pilności.

Wyzwól w użytkowniku poczucie silnej potrzeby zapisania się do bazy. Oczywiście łatwo napisać, trudniej wykonać – pomyślisz. Jednak nic bardziej mylnego. Oto przykładowe kroki:

 • wstaw odpowiedni tekst przycisku czy nagłówku w stylu „Otrzymaj natychmiastowy dostęp”, „Odbierz niezwłocznie”, „Zapisz mnie od razu” itp.
 • zastosuj limitowane oferty – pokaż, że masz tylko np. 100 kodów rabatowych, tylko 10 darmowych próbek, tylko 5 darmowych konsultacji itp.
 • umieść datę końca danej oferty / promocji

Takie wstawki budują silną potrzebę podjęcia akcji, przez co pomagają w polepszeniu skuteczności newslettera.

8. Używaj liczb.

Jak usprawnić newsletterowy pop-up liczbami?

Liczby oddziałują pozytywnie na nasz mózg. Budują również zaufanie, które przecież jest tak ważne w internecie. Kolejna więc rada, aby usprawnić newsletterowy pop-up, to umieszczenie liczb. Mogą być one w nagłówku, w treści okienka, czy w przycisku. O jakich liczba mowa? O wszystkich, którymi możesz się pochwalić:

 • pokazanie, jak duża jest Twoja liczba subskrybentów
 • jak dużo odbiorców skorzystało już z Twojej oferty
 • ile pieniędzy zaoszczędzili Twoi klienci dzięki oferowanym kodom rabatowym

Stosowanie liczb to swego rodzaju dowód społeczny (z ang. social proof), który pokazuje, że jesteśmy wiarygodni i można nam zaufać.

Zatem co zmienić, aby usprawnić newsletterowy pop-up?

Jak widzisz, aby zwiększyć skuteczność okienka, wystarczy kilka testów poszczególnych elementów.

Mało tego, wszystkie zmiany są bardzo szybkie i proste w wykonaniu, a co najważniejsze – wykonasz je samodzielnie.

Pamiętaj tylko o badaniu skuteczności zmian. Jeśli coś zmienisz, musisz wiedzieć to, czy poprawa dała lepsze wyniki, czy odwrotnie. Analizuj więc statystyki dostarczane chociażby w panelu administracyjnym danej usługi oferującej budowanie okienek pop-up.

Oto podsumowanie wszystkich powyższych rad:

 1. Zadbaj o kontrast okienka i jego wielkość.
 2. Zmień położenie okna.
 3. Dodaj elementy budujące zaufanie.
 4. Znajdź optymalny moment, w którym okienko się pojawia.
 5. Zminimalizuj liczbę pól formularza zapisu.
 6. Zmień kolor oraz tekst przycisku zapisującego.
 7. Buduj poczucie nagłej potrzeby zapisu.
 8. Używaj wiarygodnych liczb, zwiększających zaufanie do Ciebie.

Voila!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Spotykane błędy w e-mail marketingu – 8 przykładów

Sprawdź, jakie błędy w e-mail marketingu można popełnić i na co zwrócić uwagę, aby prowadzone działania przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto zamieścić w newsletterze? – 11 pomysłów

Jeśli nie wiesz, co warto zamieścić w newsletterze, przychodzimy z pomocą. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jakie informacje dobrze jest w nim zawierać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Czym charakteryzuje się skuteczny newsletter w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoi odbiorcy będą zachwyceni kolejnymi mailami od Ciebie.