Jak wypromować nowy produkt w sklepie internetowym? – 9 porad

Jak wypromować nowy produkt w sklepie internetowym?

W serwisach oferujących kilka usług online lub też w małych sklepach internetowych wprowadzenie nowego produktu na rynek może być nie lada przedsięwzięciem.

Pojawia się zatem pytanie – w jaki sposób przeprowadzić tę akcję, aby dowiedziała się o niej możliwie największa liczba osób spośród grupy docelowej? Premiera nowego produktu musi być przecież wydarzeniem, gdyż większy rozgłos najczęściej tożsamy jest ze zwiększeniem zysków.

Całkiem niedawno w jednym ze sklepów internetowych, nad którego rozwojem trzymamy pieczę, rozszerzono asortyment o trzy nowe, dość przełomowe pozycje. Naszym zadaniem było przeprowadzenie działań mających na celu wzbudzenie zainteresowania nowościami.

W najbliższym czasie planujemy stworzenie case study na ten temat, a tymczasem podpowiadamy, jak wypromować nowy produkt przy użyciu kilku wypróbowanych przez nas wtedy metod.

Jak wypromować nowy produkt, aby został zauważony?

1. Wprowadź przedsprzedaż.

Przedsprzedaż, czyli tzw. preorder, to doskonała okazja do wzbudzenia sporego zainteresowania produktem jeszcze przed jego premierą. Polega na tym, iż użytkownicy mogą zamówić produkt przedwcześnie – korzystając np. z niższej ceny lub otrzymując jakieś limitowane dodatki, które nie będą dostępne po oficjalnej premierze.

Przedsprzedaż wydłuża czas zainteresowania produktem. Ba, rodzi uwagę jeszcze przed datą wprowadzenia na rynek. W dodatku wcześniej zapewnia zysk.

Z kolei ci, którzy korzystają z preorderu, wynagradzani są różnymi miłymi upominkami. Właściciele sklepów internetowych zazwyczaj mogą pokusić się o wykonanie małego gestu w kierunku takich osób i najczęściej takie działanie bardzo się opłaca.

2. Zadbaj o kwestie wizualne i techniczne.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym to niezwykle istotna rzecz, na którą wszyscy zwracamy uwagę. Pomyśl – ile razy dokonałeś zakupu, bazując na wyglądzie jakiegoś przedmiotu? Na pewno w wielu sytuacjach był to bardzo ważny czynnik decyzyjny.

Dlatego też kwestia tego, jak wypromować nowy produkt, nieodzownie łączy się z całą wizualno-techniczną otoczką wokół przedmiotu. Dlatego też pamiętaj o:

  • Optymalnym user experience strony produktu. Użytkownicy wchodzący na stronę internetową poświęconą produktowi powinni z łatwością dostrzegać wszystkie istotne elementy oraz wiedzieć, jakie akcje mogą w danym momencie podjąć.
  • Optymalizacji SEO strony produktu, ponieważ aspekty czysto techniczne związane z wyszukiwarkami internetowymi są również bardzo istotne.
  • Merytorycznym opisie produktu w sklepie internetowym. Powinien dostarczać maksymalną możliwą wartość potencjalnym klientom. Zadbaj o to, aby był zarówno odpowiedni technicznie (zawierał wszelkie tabelki, wymiary, rozmiary itp.), jak i składał się z tzw. języka korzyści.

3. Powiadom odbiorców newslettera.

Newsletter to jeden najbardziej podstawowych sposobów na to, aby powiadamiać użytkowników o jakichkolwiek nowościach. Pomimo upływu lat, mailing nadal trzyma się bardzo dobrze.

Jeśli posiadasz bazę e-mailową oraz cyklicznie wysyłasz newsletter, to poinformowanie o wprowadzeniu nowego produktu do sklepu internetowego jest wręcz oczywistą okazją, której nie można zaprzepaścić.

Przeczytaj koniecznie nasz tekst na temat najczęstszych błędów w newsletterach, aby wiedzieć, jakich praktyk unikać.

4. Zorganizuj konkurs.

Na pewno często widujesz slogany typu „weź udział w konkursie i zgarnij […]”.

Nie dzieje się to bez powodu – konkursy wzbudzają spore zainteresowanie, a w dobie mediów społecznościowych informacje o nich mogą rozprzestrzeniać się w zawrotnym tempie.

Zorganizuj konkurs, w którym nagrodą będzie nowy produkt w Twoim sklepie internetowym, jakaś pokaźna zniżka na asortyment lub inny „wabik”, który będzie dostatecznie wartościowy dla osób biorących udział w zabawie, a zarazem opłacalny dla Ciebie.

Pamiętaj tylko o tym, aby konkurs organizowany w mediach społecznościowych – na przykład na Facebooku – był pozbawiony elementu losowości, gdyż w przeciwnym wypadku może rodzić to problemy prawne. Dużo więcej na ten temat przeczytasz w tekście Macieja Rodackiego o tym, jak napisać regulamin do konkursu na Facebooku.

5. Stwórz coś nietypowego.

Jeśli Twoja marka przyzwyczaiła jej odbiorców do jakichś standardowych działań, to moment wprowadzania nowego produktu na rynek jest idealną okazją do zaskoczenia wszystkich.

Przykładem może być światowa potęga na rynku gier komputerowych, firma Blizzard. Przed premierą nowego dodatku do gry Hearthstone wykonała szereg działań, których nie podejmowała wcześniej. Były to m.in. zabawne spoty łączące realia świata rzeczywistego z wirtualnym (udostępniane w mediach społecznościowych) lub eventy w wielu miastach na całym świecie, gdzie fani gry mieli szansę… skosztować lodów o smakach stworzonych specjalnie na tę okazję.

Pewnie pomyślisz „gdzie Rzym, a gdzie Krym”, jednak powyższy przykład miał za zadanie zobrazować, że połączenie – wbrew pozorom – totalnie różnych od siebie światów jest jak najbardziej możliwe. Potrzebna jest do tego jednak spora dawka kreatywności.

Jednakże sporo osób docenia takie niestandardowe działania, gdyż na długo zostają one w pamięci.

6. Przeprowadź akcję w mediach społecznościowych.

Jak wypromować nowy produkt bez działania w social media? W obecnych czasach jest to chyba niemożliwe.

Podstawowy sposób na zaistnienie w mediach społecznościowych to oczywiście wszelkie treści promowane. Z tego miejsca mogę polecić Ci mój tekst o najczęstszych błędach w reklamie na Facebooku, w którym dowiesz się, jakich negatywnych praktyk lepiej jest się wystrzegać.

Możesz także… rozpuszczać plotki. Tak, być może brzmi to dziwnie, jednak zwróć uwagę na to, w jaki sposób działa pewna firma słynąca z produkcji najwyższej klasy urządzeń elektronicznych. Przed premierami różnych urządzeń zdarza się, że do sieci wyciekają różnego rodzaju zdjęcia lub informacje na temat chociażby części specyfikacji. Czy są to świadome działania marketingowe, czy też przypadkowe sytuacje – nie mnie oceniać. Faktem jest jednak to, iż dzięki temu fani żyją danym produktem na długo przed jego premierą, rozpalając swoją wyobraźnię.

7. Nawiąż współpracę z wpływowymi osobami z branży.

Każda branża charakteryzuje się pewną wąską grupą osób lub firm, które są w niej rozpoznawalne. W kontekście tego, jak wypromować nowy produkt, ich pomoc może okazać się niezwykle cenna.

Spróbuj przekonać influencera (lub kilku z nich), aby przetestował Twój produkt oraz podzielił się swoimi wnioskami na jego temat w mediach społecznościowych lub na swojej stronie internetowej. Pozyskaj artykuł, w którym poruszony będzie temat Twojego produktu. Nawiąż współpracę z firmami jakkolwiek powiązanymi z Twoją (niekoniecznie musi być to Twoja konkurencja, mam tu na myśli przede wszystkim partnerów biznesowych) i zaproponuj wymierne korzyści dla obu stron.

Jak widać, istnieje wiele możliwości współpracy. Wszystko jest zależne od branży oraz Twojej konkretnej sytuacji.

8. Stwórz treści edukacyjne wokół produktu.

Po premierze produktu dobrze jest opowiedzieć wokół niego jakąś opowieść. Mam tutaj na myśli na przykład:

  • historię powstawania jego koncepcji
  • kulisy procesu produkcyjnego (np. w formie wideo)
  • artykuł prezentujący użytkowanie produktu w realnych sytuacjach (z dołączonymi zdjęciami lub filmami, aby łatwo można było odnieść go do swojej sytuacji)
  • oraz przede wszystkim różnego rodzaju treści edukacyjne, które pozwolą dowiedzieć się więcej na temat przeznaczenia produktu oraz sprawić, aby był on bliższy jego odbiorcom

Internet przeglądamy przede wszystkim w poszukiwaniu wartościowych treści, zatem tego typu materiały mogą być bardzo przydatne dla osób należących do Twojej grupy docelowej.

9. Nie dopuść do „pompowania balonika”.

Kwestia tego, jak wypromować nowy produkt, nieodzownie łączy się z takim pojęciem, jak hype. Jest to pewien zbyt duży, rozdmuchany rozgłos.

Czy znasz to uczucie, kiedy dziennikarze przed zawodami sportowymi podkręcają atmosferę wokół danej drużyny przez wiele dni, podczas gdy finalnie okazuje się, że zespół spisał się znacznie poniżej oczekiwań?

Nie jest to dla nas komfortowa sytuacja, gdyż czujemy zawód. To jest tzw. efekt pompowania balonika, gdzie sztucznie nadmuchane oczekiwania w jednym momencie pękają, pozostawiając jedynie niesmak.

Będąc twórcą produktu, musisz mierzyć siły na zamiary. Owszem, reklama i rozgłos są potrzebne, jednak nie możesz dopuścić do tego, aby odbiorcy finalnie odczuli zawód. Dlatego też nie przesadzaj z autoreklamą, stawiaj przede wszystkim na realne korzyści, jakie można odnieść poprzez użytkowanie Twojego produktu i spraw, aby korzyści te były rzeczywiście na wyciągnięcie ręki.

Jak wypromować nowy produkt, aby zyskał popularność?

Tak jak wspomniałem we wstępie do tego tekstu, kilku spośród ww. technik użyliśmy w przypadku pewnego sklepu internetowego i nasze działania jak najbardziej się opłaciły. Oczywiście wszystko zależne jest od konkretnego przypadku i nie da się przenieść każdej sytuacji w formie 1:1. Wszystko trzeba robić po prostu z głową.

Mam nadzieję, że jeśli kiedykolwiek staniesz przed zadaniem wprowadzenia nowego, przełomowego produktu do asortymentu swojego sklepu internetowego, operacja ta uda Ci się w pełni oraz wzbudzisz zainteresowanie, które ostatecznie przełoży się na spore zyski.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.