Jak znaleźć popularne tematy na blog? – 8 szybkich sposobów

Jak znaleźć popularne tematy na blog?

Każdy z nas od czasu do czasu przechodzi chorobę zwaną „całkowitym brakiem pomysłów na kolejne wpisy”. Ciągłe wymyślanie nowych tematów może niekiedy przyprawiać o ból głowy, dlatego też przygotowałem kilka szybkich sposobów na temat tego, jak znaleźć popularne tematy na blog.

Zamiast przedstawiać kolejną listę ogólnych pomysłów na wpis, postanowiłem pokazać Ci miejsca, gdzie tak naprawdę znajdziesz inspiracje, co z pewnością szybciej pomoże przezwyciężyć brak weny oraz pomysłów.

Jeżeli postawisz na któryś z tych sposobów, będziesz w stanie szybko znaleźć popularne tematy na blog w ciągu maksymalnie 30 minut.

Jak znaleźć popularne tematy na blog? – poradnik

1. Przejrzyj agregatory treści.

W każdej branży istnieją strony internetowe, które tematycznie agregują treść z innych witryn, dzięki czemu można szybko znaleźć popularne tematy na blog.

Czas spędzony na ich przeglądaniu to czas spędzony na zbieraniu pomysłów.

Dzięki możliwości dodania do kanału RSS, agregatory treści to świetne narzędzia do wyszukiwania i wymyślania nowych tematów.

Warto tutaj wspomnieć o stronie Feedly.

2. Postaw na tematy proponowane przez Google.

Za każdym razem, gdy próbujesz wyszukać coś w internecie, zobaczysz listę sugerowanych zapytań, a ponieważ Google automatycznie uzupełnia wpisane słowa o dłuższą frazę, jest to „kopalnia złota” dla nas, czyli dla blogerów.

Wystarczy wpisać jedną frazę typu „co”, „jak”, „w jaki sposób”, a Google samo pomoże znaleźć popularne tematy na blog.

Tematy proponowane przez Google

Jeżeli takie tematy są proponowane przez Google, to możemy być pewni, że jest na nie popyt w internecie. Każdy z nich wygeneruje organiczny ruch do Twojej strony internetowej.

Kolejnym narzędziem od Google, które może szybko pomóc znaleźć popularne tematy na blog, jest Google Trends.

Zawiera ono sugestie popularności danego słowa kluczowego w ciągu kilku lat, pokazuje również tendencję do wzrostu zainteresowania lub jego spadku.

Jest to doskonałe narzędzie do sprawdzenia i określenia sezonowości frazy.

Dzięki tej usłudze możemy również oszacować popularność kilku słów kluczowych względem siebie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystywać to narzędzie, przeczytaj nasz krótki poradnik o tym, jak korzystać z Google Trends.

3. Przeszukaj i przeczytaj FAQ na innych stronach internetowych.

W FAQ pojawiają się pytania, które są najczęściej zadawane przez klientów danej firmy, która działa w internecie.

Szybkie spojrzenie na strony z Twojej branży i masz co najmniej 10 tematów na kolejne wpisy, a Twoja niemoc oraz brak weny zostaną szybko przełamane.

Warto przejrzeć wszystkie FAQ pod kątem konkurencji i wybrać powtarzające się zagadnienia.

4. Sprawdź, co użytkownicy wyszukują na Twoim blogu.

Czy Twój blog lub strona internetowa ma wyszukiwarkę?

Jeżeli tak, to możesz podejrzeć, co użytkownicy wyszukują i na podstawie tych wyników znaleźć popularne tematy na blog.

Wszystko, co musisz zrobić, to odwiedzić swoje Google Analytics i przejść do zakładki: Zachowanie -> Wyszukiwanie w witrynie, a szukane hasła zostaną wyświetlone w kolejności.

Jeżeli raport jest pusty, musisz skonfigurować swoje Google Analytics. Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Zdobyte informacje przez narzędzie Google Analytics nie tylko są doskonałym miejscem na znalezienie pomysłów na wpis, ale często pokazują, czy istnieją jakieś problemy z nawigacją w Twojej witrynie.

Zauważ, że niektóre spośród wpisywanych haseł mogą dotyczyć działań, które w danej chwili chciał podjąć użytkownik, np. szukał formularza kontaktowego.

Jednakże powinno być znacznie więcej haseł, które pasują tematycznie do Twojego bloga.

Dokładnie przeanalizuj każdą frazę i sprawdź, czy po wpisaniu w wyszukiwarkę wyświetlają się wpisy, które mogą pomóc użytkownikom.

Jeżeli nie, to masz gotowe tematy na kolejne wpisy na swoim blogu.

5. Pisz więcej na temat wpisów, które już istnieją na Twoim blogu.

Większość stron internetowych jest pozycjonowana przez Google na setki lub nawet tysiące fraz kluczowych.

Niestety często nie wiemy nawet jak to sprawdzić, a są to bardzo cenne informacje.

Kolejny raz z pomocą przychodzi Ci Google Analytics. Sprawdź swój raport w zakładce Pozyskiwanie -> Search Console -> Zapytania, a pokaże on słowa kluczowe, które po wpisaniu w wyszukiwarkę przez użytkownika wyświetlą Twoją stronę internetową.

Jeżeli raport jest pusty, należy najpierw połączyć swoją usługę Google Search Console z Google Analytics. Jeżeli jeszcze tego nie masz zrobionego, to odsyłam Cię do tego krótkiego poradnika.

Pamiętaj również, że wyświetlone dane odnoszą się tylko do ostatnich 3 miesięcy. Jeżeli słów kluczowych jest bardzo dużo, to warto skorzystać z zaawansowanego filtrowania, przez co łatwiej będzie nam znaleźć popularne tematy na blog.

Wyszukiwanie popularnych tematów na blog przez Google Analytics

Jeżeli zdecydujesz się na wpis na podstawie danych z Google Analytics, nie zapomnij o wewnętrznym linkowaniu i połączeniu nowego artykułu ze starym tekstem, który już jest wysoko w wyszukiwarce.

6. Stwórz… przeciwieństwa swoich najlepszych artykułów.

Jeżeli na Twoim blogu pojawiają się wpisy z cyklu „Jak…” lub „Najlepsze…”, możesz szybko znaleźć popularne tematy na blog, przyjmując nową perspektywę.

Napisz artykuły, które są przeciwieństwami:

 • Jak nie pisać tekstów na blogu?
 • Najgorsze nawyki blogerów, które pogarszają procent konwersji.
 • Błędy, których należy unikać podczas pisania artykułów.
 • Eksperci są zgodni – to największy błąd, jaki popełniają początkujący blogerzy (trochę jak w popularnych brukowcach, ale niestety takie mamy czasy).

7. Twoja skrzynka odbiorcza jest zapełniona pomysłami na wpis.

Użytkownicy codziennie wysyłają nam pytania odnośnie do stron internetowych, WordPressa, czy kampanii marketingowych.

Każdą taką wiadomość traktujemy poważnie i odpisujemy na nią najlepiej, jak możemy.

Taki scenariusz dzieje się codziennie w wielu firmach, które istnieją w internecie.

Każda odpowiedź wysłana klientowi to potencjalny temat na kolejny wpis na blogu, a treść napisanego e-maila może posłużyć jako wstęp do artykułu lub studium przypadku (case study).

8. Automatyczne generatory nagłówków.

W internecie istnieje wiele takich generatorów. Jednakże większość z nich jest tylko w języku angielskim, przez co dane, które nam przekazują, mogą nie być wartościowe, jeżeli piszemy treść po polsku, a naszym celem są użytkownicy z Polski.

Dlatego też rzuć okiem na poniższe narzędzie, które świetnie radzi sobie z naszym ojczystym językiem, a dodatkowo jest ogromną kopalnią, która pomoże Ci szybko znaleźć popularne tematy na blog.

Mowa tutaj o aplikacji Answer the Public.

Generator popularnych tematów na wpis blogowy

Rezultatem pracy narzędzia są diagramy, dzięki którym można szybko znaleźć popularne tematy na blog bez zbędnego wysiłku.

Wizualizacja gotowych tematów na wpis

W ciągu paru sekund otrzymałem prawie 70 popularnych pytań, które użytkownicy zadali wyszukiwarce, a każde z nich można przekształcić w artykuł na blogu.

Jak szybko i sprawnie znaleźć popularne tematy na blog?

Mam nadzieję, że ten wpis podsunie Ci kilka pomysłów na kolejny wpis na blogu, a każdy z podanych podpunktów jest tak naprawdę uniwersalną kopalnią.

Kilka spośród tych sposobów bazuje na narzędziach Google, jeżeli więc masz trudności w obsłudze Google Analytics, to nasze poradniki dla początkujących z pewnością Ci pomogą:

Nadal potrzebujesz pomysłów lub sposobów, żeby znaleźć popularne tematy na blog?

Wobec tego zapraszam do przeczytania naszego wpisu o ogólnych pomysłach na artykuł.

Jeżeli masz inne sposoby na to, żeby znaleźć popularne tematy na blog, podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Avatar
  Jonathan Ocean

  Nie znałem aplikacji Answer the Public, ale wydaje się ciekawą alternatywą dla Google Trends.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Joanna

   Ja bym Answer The Public nie nazwała alternatywą dla Trendów Google 🙂 Jest to narzędzie służące do wyszukiwania zapytań długoogonowych bardziej pod direct answer, tak dokładnych wyrażeń nie znajdziemy w Google Trends.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Co zrobić, by treść konwertowała? – 7 sprawdzonych wskazówek

Czym jest konwersja treści? Dlaczego jest istotna dla generowania zysku? Co należy zrobić, by treść konwertowała? W tym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Minusy prowadzenia bloga – dlaczego nie zawsze jest tak kolorowo?

Blogowanie jest absolutnie czystą przyjemnością, czy jednak są jakieś minusy prowadzenia bloga? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym właśnie tekście.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

3 tygodnie temu

Jak korzystać z Google Analytics? – przegląd panelu

Dzięki Google Analytics można odczytać dane, jakie zostawiają użytkownicy na stronie. Sprawdź zatem, jak zainstalować i korzystać z Google Analytics.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Jak rozkręcić bloga? – 9 sposobów sprawdzonych przez nas samych

Zastanawiasz się, jak rozkręcić bloga? Dzięki sukcesywnemu wdrażaniu w życie porad zamieszczonych w tym tekście, po pewnym czasie uda Ci się to osiągnąć!

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 miesiące temu

Czego nie robić podczas prowadzenia bloga? – unikaj 10 czynności

Istnieją pewne czynności, których lepiej jest nie robić podczas prowadzenia bloga. O jakich czynnościach mowa? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.