Jak zwiększyć renomę bloga? – 9 wskazówek

Jak zwiększyć renomę bloga?

Osoby, które regularnie zajmują się tworzeniem treści, na naszym blogu firmowym mogą znaleźć mnóstwo niezwykle cennych porad.

Staramy się sukcesywnie dodawać wpisy pomagające innym blogerom w rozwijaniu ich własnych stron internetowych.

Należą do nich chociażby następujące teksty:

Z kolei w tym artykule staram się poruszyć kwestię dotyczącą tego, jak zwiększyć renomę bloga. Jednak nie w sposób typowo techniczny, a bardziej poprzez pracę nad własnym sobą.

Poniżej znajdziesz listę dziewięciu wskazówek, które musisz mieć na uwadze podczas obmyślania idealnej strategii blogowania na najbliższe miesiące.

Co robić, aby zwiększyć renomę bloga? – 9 pomysłów

1. Zgłębiaj swoją wiedzę.

Niektórzy mówią, że kto się nie rozwija, ten się cofa.

Coś w tym jest, ponieważ tym sposobem inni po prostu wyprzedzają Cię – nie tylko wiedzą, lecz przede wszystkim doświadczeniem.

Warto jest zatem nie trwać w stagnacji i stale zgłębiać to, co dzieje się w Twojej niszy tematycznej.

Zakładam, że Twoim celem jest uzyskanie statusu eksperta w Twojej dziedzinie. Jeśli tak jest, to musisz wiedzieć, że status ten nie jest przyznawany na wieczność. Swoją pulę wiedzy trzeba po prostu cyklicznie poszerzać, gdyż inni tylko czyhają na to, aby Cię zdetronizować.

2. Dowiedz się, jak działa tzw. networking i wykorzystuj to.

Posłużmy się cytatem z Wikipedii, który doskonale tłumaczy ideę networkingu:

Idee networkingu promują m.in. portale społecznościowe, jednak najpełniejszym jego przejawem jest networking biznesowy, pojmowany jako sieć trwałych kontaktów biznesowych. Pielęgnowanie kontaktów, nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branż, sprzyja efektywnej wymianie informacji oraz życzliwej atmosferze biznesu.

Działania networkingowe polegają na obopólnym rekomendowaniu swoich usług, dzieleniu się wiedzą oraz udzielaniu pomocy jeśli jest ona potrzebna. Kontakty networkingowe opierają się na wzajemnym zaufaniu i poparciu. Dla networkingu kluczowe jest budowanie długotrwałych relacji opartych na obustronnych korzyściach.

Widać to w szczególności na niektórych grupach branżowych na Facebooku. Da się zauważyć osoby, które aktywnie uczestniczą w życiu danej grupy. Służą swoją radą, rekomendacją, a czasem nawet biorą się za konkretne, techniczne działania.

Dobrze wiesz, że w niektórych kręgach znajomości są niezwykle cenne. Ułatwiają docieranie do ważnych osób, pomagają w znalezieniu możliwie najbardziej pasującej osoby do danego zadania.

Staraj się wpasować w ten klimat.

3. Znajdź dobre miejsca do publikacji treści.

Aby zwiększyć renomę bloga, podstawą jest oczywiście zadbanie o własną stronę internetową. Jest to przecież Twoja główna platforma, za której pośrednictwem komunikujesz się ze światem.

Jednak czy to wszystko?

Oczywiście, że nie. Dobrze jest działać na kilku frontach.

Jednym z nich może być wspomniany wcześniej (i na pewno nie ostatni raz) Facebook. Dodawanie treści dostępnych publicznie, dzielenie się ze światem swoimi opiniami na istotne tematy, branie aktywnego udziału w dyskusjach – wszystko to daje Ci dodatkową ekspozycję Twoich treści.

Rozważ też inne formy publikacji treści typu podcasty czy filmy wideo. One również mogą znacznie zwiększyć renomę bloga.

4. Staraj się stworzyć społeczność.

Społeczność skupiona wokół danego bloga potrafi sukcesywnie i znacząco się rozrastać.

Nic dziwnego, bowiem normalne jest to, że określona tematyka przyciąga osoby nią zainteresowane. Tworzy się wtedy stale rosnący krąg osób ściśle powiązanych z danym tematem.

Od długiego czasu coraz częstszą praktyką jest tworzenie na Facebooku grup przynależących do konkretnego profilu np. firmy.

Tym sposobem bloger, prowadząc jednocześnie profil facebookowy swojego bloga, jak i odpowiadającą mu grupę, zyskuje nowe miejsce do publikacji swoich treści.

Profil facebookowy nie zawsze jest w stanie wygenerować żywe dyskusje, służy raczej do publikowania bardziej „oficjalnych” treści. Z kolei członkowie grup nie mają większych oporów przed tym, by to właśnie wewnątrz grup wyrażać swoje zdanie częściej i aktywniej.

5. Komunikuj się w sposób odpowiedni dla Twojej grupy docelowej.

Aby zwiększyć renomę bloga, musisz przemawiać do swoich odbiorców językiem, który rozumieją oraz jakiego oczekują.

Jeśli z Twoją branżą związane są pewne specyficzne zwroty, które Twoi odbiorcy znają, nie bój się ich wykorzystywać.

Najważniejsze jest to, aby znaleźć wspólny język – klimat, w którym wszyscy będą czuli się odpowiednio i wygodnie.

6. Znajdź coś, co wyróżni Cię spośród innych.

Jednym z najpopularniejszych tekstów na naszym blogu jest artykuł o unikalnej propozycji sprzedaży.

Tym terminem określa się coś, czym dana firma dysponuje w swojej ofercie, lecz jednocześnie nie mają tego inni.

Jest to po prostu pewien czynnik wyróżniający.

W biznesie odgrywa on niezwykle istotną rolę. Jeśli zamierzasz zwiększyć renomę bloga, gorąco polecam Ci wykorzystać ten schemat. Postaraj się znaleźć coś, czym będziesz mógł się wyróżnić spośród innych.

7. Staraj się „być wszędzie”.

Jedną z najczęstszych porad, jakie można usłyszeć od starszych roczników na studiach, jest to, aby „być wszędzie”.

Poznać określone osoby, znać ważne miejsca, brać udział w istotnych wydarzeniach, rozpoznać jakieś schematy.

Wiem, że to niesamowity ogólnik, lecz naprawdę warto jest mieć oczy dookoła głowy.

Zmierzam do tego, że nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził – wszystko zależy od tego, czy oraz w jaki sposób ją wykorzystasz.

8. Umiejętnie radź sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Niestety, lecz sytuacje kryzysowe wpisane są w działalność absolutnie każdej osoby, która jakkolwiek publicznie udostępnia swoje treści.

Normalne jest to, że jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził.

Przy tej okazji ponownie mogę odwołać się do jednego z naszych najpopularniejszych tekstów, a mianowicie do wpisu o tym, jak radzić sobie z negatywnymi komentarzami.

Znajdziesz w nim szereg wskazówek dotyczących sprawnego wygaszania konfliktów i sytuacji spornych.

9. Pisz profesjonalnie.

Robienie „byków” w tekstach i niechlujny styl pisania raczej nie przysporzą Ci niczego dobrego.

Staraj się zatem dokładać wszelkich starań do tego, by teksty wychodzące spod Twojej ręki były po prostu pozbawione rażących błędów.

Nie bez powodu dodałem słowo „rażących”, ponieważ niekiedy blogerzy mają swój własny, specyficzny styl, który obcym może wydawać się niezrozumiały lub pełen błędów, podczas gdy w rzeczywistości jest on wpisany w ich tożsamość.

Jak zwiększyć renomę bloga? – podsumowanie tekstu

Jak widzisz, powyższe porady nie dotyczą stricte bloga, a osoby, która go tworzy i rozwija.

Bloger może odnieść sukces wtedy, gdy spełni dwa warunki:

  • będzie publikował atrakcyjne treści dla dogodnej dla siebie grupy docelowej
  • znajdzie sposoby na możliwie największą ekspozycję swoich treści

Mam zatem nadzieję, że treści poradnikowe publikowane za pośrednictwem naszej strony firmowej przyczynią się do tego, abyś osiągnął dwa wyżej wymienione cele.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.