Osoby, które regularnie zajmują się tworzeniem treści, na naszym blogu firmowym mogą znaleźć mnóstwo niezwykle cennych porad.
Staramy się sukcesywnie dodawać wpisy pomagające innym blogerom w rozwijaniu ich własnych stron internetowych.
Należą do nich chociażby następujące teksty:
- Jak zachęcić do komentowania na blogu?
- Sposoby na szybkie pisanie treści blogowych
- Jak blogować regularnie i skutecznie?
- Jak sprawić, aby artykuł na blogu był czytelny?
- Rozszerzenia do Google Chrome dla blogerów – lista świetnych dodatków
Z kolei w tym artykule staram się poruszyć kwestię dotyczącą tego, jak zwiększyć renomę bloga. Jednak nie w sposób typowo techniczny, a bardziej poprzez pracę nad własnym sobą.
Poniżej znajdziesz listę dziewięciu wskazówek, które musisz mieć na uwadze podczas obmyślania idealnej strategii blogowania na najbliższe miesiące.
Co robić, aby zwiększyć renomę bloga? – 9 pomysłów
1. Zgłębiaj swoją wiedzę.
Niektórzy mówią, że kto się nie rozwija, ten się cofa.
Coś w tym jest, ponieważ tym sposobem inni po prostu wyprzedzają Cię – nie tylko wiedzą, lecz przede wszystkim doświadczeniem.
Warto jest zatem nie trwać w stagnacji i stale zgłębiać to, co dzieje się w Twojej niszy tematycznej.
Zakładam, że Twoim celem jest uzyskanie statusu eksperta w Twojej dziedzinie. Jeśli tak jest, to musisz wiedzieć, że status ten nie jest przyznawany na wieczność. Swoją pulę wiedzy trzeba po prostu cyklicznie poszerzać, gdyż inni tylko czyhają na to, aby Cię zdetronizować.
2. Dowiedz się, jak działa tzw. networking i wykorzystuj to.
Posłużmy się cytatem z Wikipedii, który doskonale tłumaczy ideę networkingu:
Idee networkingu promują m.in. portale społecznościowe, jednak najpełniejszym jego przejawem jest networking biznesowy, pojmowany jako sieć trwałych kontaktów biznesowych. Pielęgnowanie kontaktów, nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branż, sprzyja efektywnej wymianie informacji oraz życzliwej atmosferze biznesu.
Działania networkingowe polegają na obopólnym rekomendowaniu swoich usług, dzieleniu się wiedzą oraz udzielaniu pomocy jeśli jest ona potrzebna. Kontakty networkingowe opierają się na wzajemnym zaufaniu i poparciu. Dla networkingu kluczowe jest budowanie długotrwałych relacji opartych na obustronnych korzyściach.
Widać to w szczególności na niektórych grupach branżowych na Facebooku. Da się zauważyć osoby, które aktywnie uczestniczą w życiu danej grupy. Służą swoją radą, rekomendacją, a czasem nawet biorą się za konkretne, techniczne działania.
Dobrze wiesz, że w niektórych kręgach znajomości są niezwykle cenne. Ułatwiają docieranie do ważnych osób, pomagają w znalezieniu możliwie najbardziej pasującej osoby do danego zadania.
Staraj się wpasować w ten klimat.
3. Znajdź dobre miejsca do publikacji treści.
Aby zwiększyć renomę bloga, podstawą jest oczywiście zadbanie o własną stronę internetową. Jest to przecież Twoja główna platforma, za której pośrednictwem komunikujesz się ze światem.
Jednak czy to wszystko?
Oczywiście, że nie. Dobrze jest działać na kilku frontach.
Jednym z nich może być wspomniany wcześniej (i na pewno nie ostatni raz) Facebook. Dodawanie treści dostępnych publicznie, dzielenie się ze światem swoimi opiniami na istotne tematy, branie aktywnego udziału w dyskusjach – wszystko to daje Ci dodatkową ekspozycję Twoich treści.
Rozważ też inne formy publikacji treści typu podcasty czy filmy wideo. One również mogą znacznie zwiększyć renomę bloga.
4. Staraj się stworzyć społeczność.
Społeczność skupiona wokół danego bloga potrafi sukcesywnie i znacząco się rozrastać.
Nic dziwnego, bowiem normalne jest to, że określona tematyka przyciąga osoby nią zainteresowane. Tworzy się wtedy stale rosnący krąg osób ściśle powiązanych z danym tematem.
Od długiego czasu coraz częstszą praktyką jest tworzenie na Facebooku grup przynależących do konkretnego profilu np. firmy.
Tym sposobem bloger, prowadząc jednocześnie profil facebookowy swojego bloga, jak i odpowiadającą mu grupę, zyskuje nowe miejsce do publikacji swoich treści.
Profil facebookowy nie zawsze jest w stanie wygenerować żywe dyskusje, służy raczej do publikowania bardziej „oficjalnych” treści. Z kolei członkowie grup nie mają większych oporów przed tym, by to właśnie wewnątrz grup wyrażać swoje zdanie częściej i aktywniej.
5. Komunikuj się w sposób odpowiedni dla Twojej grupy docelowej.
Aby zwiększyć renomę bloga, musisz przemawiać do swoich odbiorców językiem, który rozumieją oraz jakiego oczekują.
Jeśli z Twoją branżą związane są pewne specyficzne zwroty, które Twoi odbiorcy znają, nie bój się ich wykorzystywać.
Najważniejsze jest to, aby znaleźć wspólny język – klimat, w którym wszyscy będą czuli się odpowiednio i wygodnie.
6. Znajdź coś, co wyróżni Cię spośród innych.
Jednym z najpopularniejszych tekstów na naszym blogu jest artykuł o unikalnej propozycji sprzedaży.
Tym terminem określa się coś, czym dana firma dysponuje w swojej ofercie, lecz jednocześnie nie mają tego inni.
Jest to po prostu pewien czynnik wyróżniający.
W biznesie odgrywa on niezwykle istotną rolę. Jeśli zamierzasz zwiększyć renomę bloga, gorąco polecam Ci wykorzystać ten schemat. Postaraj się znaleźć coś, czym będziesz mógł się wyróżnić spośród innych.
7. Staraj się „być wszędzie”.
Jedną z najczęstszych porad, jakie można usłyszeć od starszych roczników na studiach, jest to, aby „być wszędzie”.
Poznać określone osoby, znać ważne miejsca, brać udział w istotnych wydarzeniach, rozpoznać jakieś schematy.
Wiem, że to niesamowity ogólnik, lecz naprawdę warto jest mieć oczy dookoła głowy.
Zmierzam do tego, że nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził – wszystko zależy od tego, czy oraz w jaki sposób ją wykorzystasz.
8. Umiejętnie radź sobie z sytuacjami kryzysowymi.
Niestety, lecz sytuacje kryzysowe wpisane są w działalność absolutnie każdej osoby, która jakkolwiek publicznie udostępnia swoje treści.
Normalne jest to, że jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził.
Przy tej okazji ponownie mogę odwołać się do jednego z naszych najpopularniejszych tekstów, a mianowicie do wpisu o tym, jak radzić sobie z negatywnymi komentarzami.
Znajdziesz w nim szereg wskazówek dotyczących sprawnego wygaszania konfliktów i sytuacji spornych.
9. Pisz profesjonalnie.
Robienie „byków” w tekstach i niechlujny styl pisania raczej nie przysporzą Ci niczego dobrego.
Staraj się zatem dokładać wszelkich starań do tego, by teksty wychodzące spod Twojej ręki były po prostu pozbawione rażących błędów.
Nie bez powodu dodałem słowo „rażących”, ponieważ niekiedy blogerzy mają swój własny, specyficzny styl, który obcym może wydawać się niezrozumiały lub pełen błędów, podczas gdy w rzeczywistości jest on wpisany w ich tożsamość.
Jak zwiększyć renomę bloga? – podsumowanie tekstu
Jak widzisz, powyższe porady nie dotyczą stricte bloga, a osoby, która go tworzy i rozwija.
Bloger może odnieść sukces wtedy, gdy spełni dwa warunki:
- będzie publikował atrakcyjne treści dla dogodnej dla siebie grupy docelowej
- znajdzie sposoby na możliwie największą ekspozycję swoich treści
Mam zatem nadzieję, że treści poradnikowe publikowane za pośrednictwem naszej strony firmowej przyczynią się do tego, abyś osiągnął dwa wyżej wymienione cele.
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉