Jak zyskać więcej udostępnień na Facebooku? – 5 prostych sposobów

Jak zyskać więcej udostępnień na Facebooku?

Dla nowych firm w internecie rozgłos i pozyskiwanie kolejnych klientów jest najważniejsze, dlatego Facebook z 2 miliardami aktywnych użytkowników to doskonała opcja na start. Jednakże nie zawsze jest kolorowo i mimo szczerych chęci nie udaje nam się osiągnąć sukcesu. Wobec tego przygotowałem 5 prostych sposobów, które pokażą Ci, jak zyskać więcej udostępnień na Facebooku.

Facebook jest największą społecznością w sieci. Każdy z nas spędzą na nim lwią część swojego dnia.

Więc wykorzystajmy nasze częściowe uzależnienie od tej platformy, postawmy na social media i zacznijmy docierać do znacznie szerszego grona klientów.

Dlaczego ludzie udostępniają posty?

Wiele badań wskazuje na to, że ludzie udostępniają dany wpis, ponieważ:

 • Jest użyteczny lub zabawny. Wielu z nas udostępnia wpis na swoim Facebooku, ponieważ czujemy, że jest w jakiś sposób ważny lub zabawny i chcemy się nim podzielić. Co więcej, gdy post ujawnia niepokojące informacje dotyczące np. polityki lub życia publicznego, jesteśmy bardziej podatni do udostępnienia takiej treści, ponieważ chcemy ostrzec innych.
 • Chcą nawiązać kontakt z osobami, które go stworzyły.
 • Chcą pokazać swój światopogląd znajomym. Udostępniona treść pomaga pokazać innym osobom, czy jesteśmy troskliwi, jaki mamy pogląd na obecną politykę lub co myślimy o jakimś ważnym wydarzeniu.
 • Wywołuje emocje. Nieważne jakie. Użytkownicy dzielą się wszystkim, co w jakiś sposób odciska na nich piętno – smutek, śmiech lub gniew.

Jakiego typu treści są najczęściej udostępniane?

Jeżeli przejrzysz swoje dotychczasowe wpisy na Facebooku, to jedne są częściej udostępnianie a inne mniej.

Dlatego oprócz zrozumienia motywacji kryjącej się za procesem udostępniania na Facebooku, warto także zrozumieć, jakiego rodzaju treścią odbiorcy najczęściej się dzielą.

Niezależnie od stopnia zainteresowania Twoim postem przez odbiorców, udostępnianie również zależy od tego, w jaki sposób Twój wpis przedstawia owe informacje.

Wobec tego, jak taki wpis powinien wyglądać oraz jak zyskać więcej udostępnień na Facebooku?

Oto lista wpisów, które są najczęściej udostępnianie:

 1. Posty, które zadają pytanie.
 2. Posty ze zdjęciem.
 3. Posty z filmem.
 4. Posty z historią.
 5. Posty z dodanym linkiem do interesującego wpisu na znanym blogu.
 6. Posty z nagrodami.
 7. Posty z kodem rabatowym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam do mojego wpisu o tym, jak dodawać wpisy na Facebooku, aby zwiększyć zaangażowanie.

Jak zyskać więcej udostępnień na Facebooku?

Sposób 1 – wybierz odpowiedni moment dodania wpisu.

Godzina oraz dzień dodawania ma decydujące znaczenie, niezależnie od tego, jak atrakcyjna jest treść postu.

Jeżeli zdecydujesz się dzielić swoją treścią w czasie, gdy większość odbiorców śpi lub jest w pracy, to niestety, ale nie pomoże to w uzyskaniu wysokiej liczby udostępnień wpisu pomimo tego, że na to zasługuje.

Z naszych statystyk wynika, że najlepszymi dniami na udostępnianie wpisów są weekendy (sobota oraz niedziela), aby uzyskać największą liczbę udostępnień na Facebooku.

Co ciekawe, najlepiej wypadają niedziele.

Jeżeli spojrzeć na pory dnia, to zdecydowanie najlepsze wyniki osiągamy w godzinach 16:00 – 17:00 oraz wieczorem między 19:00 a 21:00.

Z drugiej strony nasi klienci z zupełnie innych branż najlepsze wyniki uzyskują w godzinach między 9:00 a 11:00. Nasze szybkie badania wykazały, że w innych godzinach było zbyt dużo konkurencji, co powodowało mniejszy odsetek zaangażowania w ciągu pierwszych godzin po udostępnieniu wpisu.

Sposób 2 – dodaj emotikony.

Dla starszych użytkowników może to się wydawać trudne do uwierzenia, ale użycie emotikon w treści wpisu może być jednym z najprostszych kroków do tego, żeby zyskać więcej udostępnień na Facebooku.

Dotyczy to również komentarzy.

Emotikony sprawiają, że Twój wpis jest przyjazny i zachęcający do interakcji. Pamiętaj o tym, że wszystko musi być użyte z umiarem, bo możemy uzyskać zupełnie odwrotny rezultat, niż zamierzaliśmy.

Jest to również alternatywa w przypadku, gdy nie mamy czasu przygotowywać niestandardowych zdjęć czy infografik. Wtedy użycie emotikon sprawi, że wzbogacimy wpis graficznie.

Sposób 3 – stwórz wyzwanie.

Jest to dosyć prosta strategia, która zaskakująco potrafi zwiększyć liczbę udostępnień na Facebooku.

Przedstawię ją za pomocą przykładu, który chyba już każdy z nas zna.

2 + 2 * 2 = ?

Proste działanie z matematyki niegdyś wywołało ogromne zamieszanie. Jedni twierdzili, że prawidłowy wynik to 8, a inni, że 6.

Dlaczego ten wpis uzyskał tak wiele udostępnień?

Krótko – trollowanie w komentarzach oraz kłótnie o wynik. Dodatkowo brak znajomości kolejności wykonywania działań oraz zażenowanie tym, że ktoś mógłby pomylić się w tak prostym działaniu, doprowadziły do tego, że wpis został udostępniony i polubiony setki tysięcy razy.

Sposób 4 – wzruszająca historia.

Zwykła codzienna historia czyjegoś życia. Nic nie jest w niej interesującego, oprócz tego, że jest wzruszająca i sprawia, że nasze serce bije mocniej oraz zmusza do przemyśleń.

Dodatkowo wzruszające opowieści mają to do siebie, że niejednokrotnie pomagają nam odnaleźć sens życia, lepiej zapamiętać informacje, wyjaśnić coś trudnego do zrozumienia itd.

Wobec tego łatwo możemy zauważyć, że takie historie są częściej udostępnianie. Warto również nieco je zmodyfikować, aby przemycić w nich odrobinę marketingu na naszą korzyść.

Sposób 5 – zapłać.

Niestety jest to smutne, ale prawdziwe. Żeby uzyskać więcej udostępnień, czasami warto zapłacić Facebookowi.

Jest to ogromna platforma reklamowa, która potrafi dotrzeć do dokładnie określonego grona odbiorców, przez co pieniądze, które wydamy, mogą bardzo szybko się nam zwrócić.

Wykorzystując dane na temat swoich odbiorców, możesz zbudować grupę lojalnych użytkowników, którzy będą niemal automatycznie klikać przycisk „Udostępnij”, ponieważ trafiasz w ich zainteresowania.

Dodatkowo każda forma reklamy na Facebooku oferuje również możliwość wyświetlenia przycisku do polubienia np. Twojej strony.

Zanim postanowisz wydać pieniądze na reklamę, przeczytaj nasz wpis o tym, jak stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku.

Jak zyskać więcej udostępnień na Facebooku, by zwiększyć zaangażowanie?

Udostępnianie wpisów jest integralną częścią każdego skutecznego marketingu internetowego. Jest nawet ważniejsze od liczby osób, do których docierasz.

Osoby, które udostępnią Twój wpis to pewna grupa odbiorców, którzy będą chcieli np. kupić Twój produkt, usługę lub po prostu polecić swoim znajomym.

Pamiętaj, że Facebook niestety ogranicza liczbę osób, do których Twój wpis mógłby dotrzeć w sposób organiczny.

Dlatego warto używać przedstawionych sposobów na to, jak zyskać więcej udostępnień na Facebooku, aby zwiększyć prawdopodobieństwo dotarcia do wszystkich zainteresowanych.

Na koniec przypomnę Ci jeszcze kilka ogólnych zasad i prawd, które odnoszą się do Facebooka:

 • Zdjęcia uzyskują najwięcej polubień i udostępnień.
 • Zdjęcia z tekstem zachęcają do skomentowania wpisu.
 • Dzień oraz godzina dodania wpisu są bardzo ważne. Najlepiej publikować posty w sobotę oraz w niedzielę. Jeżeli dodajesz codziennie wpis, rób to w godzinach obiadowych lub wieczorem.
 • Treść musi być interesująca i wartościowa. Pamiętaj, że tylko nieznaczna liczba osób po polubieniu Twojej strony powróci na nią. Wobec tego zadbaj, żeby fani na bieżąco odwiedzali Twoją stronę, a dzięki interesującym wpisom udostępniali je dalej.
 • Poproś odbiorców wpisu o komentarze, polubienia oraz udostępnianie. Prosty zabieg, a potrafi znacząco podnieść statystyki.

A jakie Ty masz sposoby na zwiększenie liczby udostępnień na Facebooku?

Podziel się z nami tą informacją w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.