Komentarze na blogu – co dają oraz jakie są ich wady i zalety?

Komentarze na blogu są niczym nagroda za wysiłek, ale poza motywacją są cenniejsze, niż myślisz. Zobacz, jakie są zalety prowadzenia dyskusji na blogu.

Jeżeli miałbym porównać zwykłą witrynę internetową i blog, to główną różnicą byłoby to, że blog pozwala na niezwykłą interakcję z czytelnikami, której żadne inne tradycyjne medium nie potrafi nawiązać.

Blog z zablokowanymi komentarzami pod wpisami (lub w ogóle z brakiem takiej funkcjonalności) zmienia się automatycznie w standardową stronę internetową z informacjami.

Na tym właśnie polega tajemnica wielu wpływowych blogerów. Jeżeli uda Ci się porozumieć ze swoimi czytelnikami, możesz powiedzieć sobie, że jest to niebywały sukces.

Wobec tego, co dają jeszcze komentarze na blogu?

Zapraszam do dalszej lektury.

1. Komentarze na blogu za dobrą treść.

Postawmy się na chwilę w roli czytelników.

Jeżeli wejdziemy na czyjegoś bloga i zobaczymy dużą ilość treści, której nikt nie komentuje, wtedy nasuwa się kilka myśli:

 • Blog jest bardzo niszowy i niewiele osób go czyta.
 • Treść wpisów jest niskiej jakości.
 • Bloger potrafi przekazywać istotne informacje, ale nie potrafi dotrzeć do swoich czytelników.

Niestety nie jest to tak proste, jak powyżej. Niektóre blogi mają codziennie tysiące wejść, a i tak nikt nie kwapi się do zostawienia komentarza.

Jednakże jedno jest pewne, jeżeli produkujesz dobrej jakości wpisy oraz artykuły dla swoich czytelników, to prędzej czy później na blogu rozpocznie się prawdziwa dyskusja.

2. Komentarze na blogu to świetny sposób na linki zwrotne.

Według mnie jest to najważniejszy powód, aby systematycznie komentować na innych blogach.

Dlaczego?

Jeżeli trafiłeś na nasz artykuł, to pewnie próbujesz pozyskać jeszcze więcej wejść dla własnego bloga.

Jeżeli będziesz komentować na innych blogach lub we wpisach o podobnej tematyce, w której obraca się Twój blog, to często masz możliwość zostawienia swojego linka.

Niestety większość z tych linków będzie miała atrybut „nofollow”, ale to wciąż link, który jest w jakiś sposób wyróżniony, a inni czytelnicy będą mogli dzięki temu odwiedzić Twój blog.

Polecam ten sposób szczególnie dla nowych blogerów, którzy poszukują swojej własnej grupy odbiorców, a dodatkowo chcą pozyskać jakiekolwiek linki zwrotne do swojego bloga.

3. Komentarze na blogu dodają wartość intelektualną.

Każdy wartościowy komentarz to rozwinięcie wpisu, do którego został umieszczony.

Przykładowo, możesz odpowiadać na zadane pytania we wpisie lub w sekcji komentarzy, które odnoszą się nie tylko do Twojego bloga, ale i do czyjegoś.

Pamiętaj, że wszystko, co wnosi jakąś wartość do wpisu, będzie docenione przez innych czytelników, a może być to nawet fragment Twojego wpisu lub link do Twojego bloga, gdzie znajduje się rozwinięcie tematu.

Wobec tego, aby wykorzystać maksymalnie siłę komentarzy, zastosuj się do kilku prostych zasad:

 • Postaraj się skomentować dany wpis jako pierwszy. Odpowiadając na pytanie lub zadając je.
 • Napisz długi i szczegółowy komentarz, w którym coś wyjaśniasz lub się z czymś nie zgadzasz (przynajmniej cztery linijki tekstu, które sprawią, że komentarz będzie bardziej widoczny).
 • Upewnij się, czy możesz dodać swoje zdjęcie do gravatara oraz e-maila. Sprawdź również, czy można podlinkować w jakiś sposób swój blog.

Uwaga! Komentowanie i przemycanie danego słowa kluczowego w nazwie użytkownika może być niezwykle przydatne, jeżeli chodzi o SEO. Jednakże wielu blogerów jest na to bardzo wyczulonych i będzie traktowało to jako spam i nie zaakceptują Twojego komentarza lub go po prostu usuną.

Jeżeli będziesz dodawać komentarze bez promocji swojego bloga, będą one mile widziane, oczywiście muszą dodawać jakąś wartość do wpisu.

Unikaj komentarzy typu „Świetny artykuł” itp. Nie wnoszą niczego do dyskusji i są traktowane jako spam.

4. Komentarze na blogu dodają wartość SEO-wą.

Jest wiele powodów, dla których dodawanie komentarzy na blogu jest korzystne. Jednym z nich jest nieoceniona wartość dla wyszukiwarki internetowej.

Blogerzy, którzy piszą komentarze pod SEO, chcą zyskać jak najwięcej linków zwrotnych, a niektórzy robią to po prostu, aby przekazać wartością wiedzę.

Omówmy teraz szerzej kwestie wartości komentarzy na blogu dla wyszukiwarki internetowej:

 • Linki zwrotne: Jest to jeden z najważniejszych powodów, aby komentować i pozwolić innym komentować na Twoim blogu. Jeżeli uważasz, że Twój blog nie ma wystarczająco dużo ruchu z wyszukiwarki internetowej, to warto samemu poświęcić kilka godzin dziennie na komentowanie na innych blogach, a tam, gdzie jest możliwość – na zostawianie swojego linka.
 • Generowanie ruchu: Każdy, kto komentuje na blogach, robi to, aby porozmawiać z innymi na dany temat lub po prostu, aby przekazać cząstkę wiedzy, a później przekierować czytelników do swojego bloga po więcej. Pamiętaj, że nie możesz komentować na losowych blogach i w losowych wpisach lub artykułach, ponieważ nie będzie to wartościowy ruch dla Twojego bloga. Zrób listę podobnych tematycznie blogów i sztywno się jej trzymaj.
 • Budowanie relacji: W jaki sposób budować relacje ze swoimi czytelnikami? Prowadź dyskurs w sekcjach komentarzy, odpowiadaj na pytania, pouczaj, ale i przyznawaj się do błędów. Początkowo budowanie relacji z czytelnikami może trochę potrwać, ale gdy będziesz robił to regularnie, zostaniesz zauważony. Ponadto stopniowo będziesz budował znajomości z innymi blogerami, startupami, firmami i korporacjami. Co dzięki temu zyskasz? Jak już się domyślasz – linki zwrotne.
 • Uznanie swojej marki: Kiedy blogujesz lub odpisujesz na komentarze na blogu, to robisz to w obrębie swojej niszy, dzięki czemu wszystko, co napiszesz, zostanie odnalezione pod odpowiednią dla Ciebie frazą kluczową. Systematyczność i wiedza są tutaj kluczowe, dzięki temu zyskasz uznanie wśród czytelników i innych blogerów, którzy będą się mimowolnie na Ciebie powoływać. W jaki sposób blogi powołują się na inne teksty z internetu? Oczywiście linkują do nich w swoich wpisach i artykułach.

5. Jak zwiększyć zaangażowanie czytelników w komentarzach na blogu?

Jeżeli chcesz prowadzić dialog ze swoimi czytelnikami, to oczywiście musisz pozwolić im na komentowanie na Twoim blogu.

Jeżeli Twój blog jest odwiedzany przez kilkuset użytkowników dziennie, a Twoje wpisy i tak nie są za często komentowane, to trzeba im po prostu pomóc.

Poproś znajomych, żeby przeczytali kilka Twoich najnowszych wpisów i dodali stosowne komentarze. Możesz je im nawet… przygotować.

Po co to wszystko?

Z mojego doświadczenia wynika, że komentarze mają tendencję do generowania kolejnych dyskusji. Oczywiście muszą być wartościowe dla całości wpisu.

Jednakże problem może leżeć w treści o niskiej jakości, wtedy nie masz nic do stracenia. Nie bój się eksperymentować z różnymi tematami, narracjami, czy formami wpisów. Zawsze próbuj uzyskać jak najlepsze wyniki dla swoich wpisów, a komentarze mogą być jednymi z wytycznych sukcesu.

Proponuję również przeczytać nasze obowiązkowe vademecum każdego blogera. Jest tam wiele przydatnych porad dla nowego blogera, jak i zaawansowanego.

Przejdźmy teraz do sedna tego podpunktu.

Jak „sprowokować” komentarze na blogu?

Oto kilka porad:

 • Łatwe dodawanie komentarzy: Wiele blogów – również nasz – pozwala skomentować wpis wtedy, gdy zalogujesz się lub zarejestrujesz się na jakimś portalu np. Disqus. Ma to swoje zalety oraz wady. Jednakże każdy WordPress ma wbudowany swój własny system dyskusji pod wpisami, który pozwala na bezproblemowe dodawanie komentarzy. Mogą być one najpierw moderowanie przez administratora bloga lub umieszczane od razu. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj tylko, że swobodne komentowanie może być wykorzystane przez roboty spamujące.
 • Zadawaj pytania: Popchnij swoich czytelników do uczestnictwa w życiu bloga. Pytaj się o ich spostrzeżenia, szukaj rad oraz subiektywnych opinii. Poproś swoich czytelników, aby opowiedzieli własne historie. Taka prosta czynność, jak zadanie pytania, może zdziałać cuda, jeżeli chodzi o dodawanie komentarzy na blogu.
 • Poproś o pomysły na kolejne wpisy: Jeżeli Twój blog jest często odwiedzany przez czytelników, z pewnością któryś z nich podrzuci Ci w komentarzach pomysł na następny wpis. Staraj się ciągnąć rozmowę, a inni czytelnicy również dołączą do dyskusji.

Co dają komentarze na blogu? – podsumowanie

Komentarze na blogu są bardzo istotne, jeżeli chcesz być zauważony w swojej niszy.

Większość strategii marketingowych łączy w sobie blogowanie oraz komentowanie na innych blogach. Jest to mocny czynnik w każdej kampanii SEO, dodatkowo buduje uznanie Twojej marki oraz relacje z czytelnikami, jak i innymi blogerami.

W dzisiejszych czasach dla blogerów komentowanie wpisów jest standardową czynnością. Pamiętaj, aby każdy Twój komentarz był uprzejmy i na poziomie. Nawet jeżeli się pomylisz, warto przyznać się do błędu. Każdy taki komentarz może być doskonałą okazją do zadania kolejnego pytania i nawiązania współpracy z interesującymi osobowościami, które mogą być w przyszłości bardzo wartościowe.

Komentarze na blogu – co dają oraz jakie są ich wady i zalety?
Artykuł oceniono na: 4.2 (głosy: 15)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: