Komentarze na blogu – co dają oraz jakie są ich wady i zalety?

Komentarze na blogu - co dają oraz jakie są ich wady i zalety?

Jeżeli miałbym porównać zwykłą witrynę internetową i blog, to główną różnicą byłoby to, że blog pozwala na niezwykłą interakcję z czytelnikami, której żadne inne tradycyjne medium nie potrafi nawiązać.

Blog z zablokowanymi komentarzami pod wpisami (lub w ogóle z brakiem takiej funkcjonalności) zmienia się automatycznie w standardową stronę internetową z informacjami.

Na tym właśnie polega tajemnica wielu wpływowych blogerów. Jeżeli uda Ci się porozumieć ze swoimi czytelnikami, możesz powiedzieć sobie, że jest to niebywały sukces.

Wobec tego, co dają jeszcze komentarze na blogu?

Zapraszam do dalszej lektury.

1. Komentarze na blogu za dobrą treść.

Postawmy się na chwilę w roli czytelników.

Jeżeli wejdziemy na czyjegoś bloga i zobaczymy dużą ilość treści, której nikt nie komentuje, wtedy nasuwa się kilka myśli:

 • Blog jest bardzo niszowy i niewiele osób go czyta.
 • Treść wpisów jest niskiej jakości.
 • Bloger potrafi przekazywać istotne informacje, ale nie potrafi dotrzeć do swoich czytelników.

Niestety nie jest to tak proste, jak powyżej. Niektóre blogi mają codziennie tysiące wejść, a i tak nikt nie kwapi się do zostawienia komentarza.

Jednakże jedno jest pewne, jeżeli produkujesz dobrej jakości wpisy oraz artykuły dla swoich czytelników, to prędzej czy później na blogu rozpocznie się prawdziwa dyskusja.

2. Komentarze na blogu to świetny sposób na linki zwrotne.

Według mnie jest to najważniejszy powód, aby systematycznie komentować na innych blogach.

Dlaczego?

Jeżeli trafiłeś na nasz artykuł, to pewnie próbujesz pozyskać jeszcze więcej wejść dla własnego bloga.

Jeżeli będziesz komentować na innych blogach lub we wpisach o podobnej tematyce, w której obraca się Twój blog, to często masz możliwość zostawienia swojego linka.

Niestety większość z tych linków będzie miała atrybut „nofollow”, ale to wciąż link, który jest w jakiś sposób wyróżniony, a inni czytelnicy będą mogli dzięki temu odwiedzić Twój blog.

Polecam ten sposób szczególnie dla nowych blogerów, którzy poszukują swojej własnej grupy odbiorców, a dodatkowo chcą pozyskać jakiekolwiek linki zwrotne do swojego bloga.

3. Komentarze na blogu dodają wartość intelektualną.

Każdy wartościowy komentarz to rozwinięcie wpisu, do którego został umieszczony.

Przykładowo, możesz odpowiadać na zadane pytania we wpisie lub w sekcji komentarzy, które odnoszą się nie tylko do Twojego bloga, ale i do czyjegoś.

Pamiętaj, że wszystko, co wnosi jakąś wartość do wpisu, będzie docenione przez innych czytelników, a może być to nawet fragment Twojego wpisu lub link do Twojego bloga, gdzie znajduje się rozwinięcie tematu.

Wobec tego, aby wykorzystać maksymalnie siłę komentarzy, zastosuj się do kilku prostych zasad:

 • Postaraj się skomentować dany wpis jako pierwszy. Odpowiadając na pytanie lub zadając je.
 • Napisz długi i szczegółowy komentarz, w którym coś wyjaśniasz lub się z czymś nie zgadzasz (przynajmniej cztery linijki tekstu, które sprawią, że komentarz będzie bardziej widoczny).
 • Upewnij się, czy możesz dodać swoje zdjęcie do gravatara oraz e-maila. Sprawdź również, czy można podlinkować w jakiś sposób swój blog.

Uwaga! Komentowanie i przemycanie danego słowa kluczowego w nazwie użytkownika może być niezwykle przydatne, jeżeli chodzi o SEO. Jednakże wielu blogerów jest na to bardzo wyczulonych i będzie traktowało to jako spam i nie zaakceptują Twojego komentarza lub go po prostu usuną.

Jeżeli będziesz dodawać komentarze bez promocji swojego bloga, będą one mile widziane, oczywiście muszą dodawać jakąś wartość do wpisu.

Unikaj komentarzy typu „Świetny artykuł” itp. Nie wnoszą niczego do dyskusji i są traktowane jako spam.

4. Komentarze na blogu dodają wartość SEO-wą.

Jest wiele powodów, dla których dodawanie komentarzy na blogu jest korzystne. Jednym z nich jest nieoceniona wartość dla wyszukiwarki internetowej.

Blogerzy, którzy piszą komentarze pod SEO, chcą zyskać jak najwięcej linków zwrotnych, a niektórzy robią to po prostu, aby przekazać wartością wiedzę.

Omówmy teraz szerzej kwestie wartości komentarzy na blogu dla wyszukiwarki internetowej:

 • Linki zwrotne: Jest to jeden z najważniejszych powodów, aby komentować i pozwolić innym komentować na Twoim blogu. Jeżeli uważasz, że Twój blog nie ma wystarczająco dużo ruchu z wyszukiwarki internetowej, to warto samemu poświęcić kilka godzin dziennie na komentowanie na innych blogach, a tam, gdzie jest możliwość – na zostawianie swojego linka.
 • Generowanie ruchu: Każdy, kto komentuje na blogach, robi to, aby porozmawiać z innymi na dany temat lub po prostu, aby przekazać cząstkę wiedzy, a później przekierować czytelników do swojego bloga po więcej. Pamiętaj, że nie możesz komentować na losowych blogach i w losowych wpisach lub artykułach, ponieważ nie będzie to wartościowy ruch dla Twojego bloga. Zrób listę podobnych tematycznie blogów i sztywno się jej trzymaj.
 • Budowanie relacji: W jaki sposób budować relacje ze swoimi czytelnikami? Prowadź dyskurs w sekcjach komentarzy, odpowiadaj na pytania, pouczaj, ale i przyznawaj się do błędów. Początkowo budowanie relacji z czytelnikami może trochę potrwać, ale gdy będziesz robił to regularnie, zostaniesz zauważony. Ponadto stopniowo będziesz budował znajomości z innymi blogerami, startupami, firmami i korporacjami. Co dzięki temu zyskasz? Jak już się domyślasz – linki zwrotne.
 • Uznanie swojej marki: Kiedy blogujesz lub odpisujesz na komentarze na blogu, to robisz to w obrębie swojej niszy, dzięki czemu wszystko, co napiszesz, zostanie odnalezione pod odpowiednią dla Ciebie frazą kluczową. Systematyczność i wiedza są tutaj kluczowe, dzięki temu zyskasz uznanie wśród czytelników i innych blogerów, którzy będą się mimowolnie na Ciebie powoływać. W jaki sposób blogi powołują się na inne teksty z internetu? Oczywiście linkują do nich w swoich wpisach i artykułach.

5. Jak zwiększyć zaangażowanie czytelników w komentarzach na blogu?

Jeżeli chcesz prowadzić dialog ze swoimi czytelnikami, to oczywiście musisz pozwolić im na komentowanie na Twoim blogu.

Jeżeli Twój blog jest odwiedzany przez kilkuset użytkowników dziennie, a Twoje wpisy i tak nie są za często komentowane, to trzeba im po prostu pomóc.

Poproś znajomych, żeby przeczytali kilka Twoich najnowszych wpisów i dodali stosowne komentarze. Możesz je im nawet… przygotować.

Po co to wszystko?

Z mojego doświadczenia wynika, że komentarze mają tendencję do generowania kolejnych dyskusji. Oczywiście muszą być wartościowe dla całości wpisu.

Jednakże problem może leżeć w treści o niskiej jakości, wtedy nie masz nic do stracenia. Nie bój się eksperymentować z różnymi tematami, narracjami, czy formami wpisów. Zawsze próbuj uzyskać jak najlepsze wyniki dla swoich wpisów, a komentarze mogą być jednymi z wytycznych sukcesu.

Proponuję również przeczytać nasze obowiązkowe vademecum każdego blogera. Jest tam wiele przydatnych porad dla nowego blogera, jak i zaawansowanego.

Przejdźmy teraz do sedna tego podpunktu.

Jak „sprowokować” komentarze na blogu?

Oto kilka porad:

 • Łatwe dodawanie komentarzy: Wiele blogów – również nasz – pozwala skomentować wpis wtedy, gdy zalogujesz się lub zarejestrujesz się na jakimś portalu np. Disqus. Ma to swoje zalety oraz wady. Jednakże każdy WordPress ma wbudowany swój własny system dyskusji pod wpisami, który pozwala na bezproblemowe dodawanie komentarzy. Mogą być one najpierw moderowanie przez administratora bloga lub umieszczane od razu. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj tylko, że swobodne komentowanie może być wykorzystane przez roboty spamujące.
 • Zadawaj pytania: Popchnij swoich czytelników do uczestnictwa w życiu bloga. Pytaj się o ich spostrzeżenia, szukaj rad oraz subiektywnych opinii. Poproś swoich czytelników, aby opowiedzieli własne historie. Taka prosta czynność, jak zadanie pytania, może zdziałać cuda, jeżeli chodzi o dodawanie komentarzy na blogu.
 • Poproś o pomysły na kolejne wpisy: Jeżeli Twój blog jest często odwiedzany przez czytelników, z pewnością któryś z nich podrzuci Ci w komentarzach pomysł na następny wpis. Staraj się ciągnąć rozmowę, a inni czytelnicy również dołączą do dyskusji.

Co dają komentarze na blogu? – podsumowanie

Komentarze na blogu są bardzo istotne, jeżeli chcesz być zauważony w swojej niszy.

Większość strategii marketingowych łączy w sobie blogowanie oraz komentowanie na innych blogach. Jest to mocny czynnik w każdej kampanii SEO, dodatkowo buduje uznanie Twojej marki oraz relacje z czytelnikami, jak i innymi blogerami.

W dzisiejszych czasach dla blogerów komentowanie wpisów jest standardową czynnością. Pamiętaj, aby każdy Twój komentarz był uprzejmy i na poziomie. Nawet jeżeli się pomylisz, warto przyznać się do błędu. Każdy taki komentarz może być doskonałą okazją do zadania kolejnego pytania i nawiązania współpracy z interesującymi osobowościami, które mogą być w przyszłości bardzo wartościowe.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Adrian Pakulski

  O ile jeszcze na blogu jest zainstalowany podstawowy moduł komentarzy np. WP, to te linki nofollow jeszcze coś tam Kuba dają. Ale taki Disqus, jak tutaj – to już o wartości SEO jako takiej trzeba zapomnieć. Bo link jest tylko w profilu i to chyba tam JavaScript.

  Z drugiej Disqus filtruje wszystkich tych, którzy przychodzą tylko po to, żeby napisać „Super wpis, pozdrawiam” i zostawić http:// w nazwie użytkownika. Na pewno więcej merytoryki.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Sam Disqus twierdzi, że komentarze są przeszukiwalne przez roboty wyszukiwarek. Więc coś jednak najwidoczniej dają. Zresztą trzeba też patrzeć na aspekty typowo UX-owe – mnogość opcji, jakie daje Disqus, może pozytywnie wpływać na interakcje użytkowników z tym systemem komentarzy, a co za tym idzie – z całym serwisem.

  • Adrian Pakulski

   Jeśli mowa o komentarzach pod wpisami w module Disqus to tak. Nie mam za to pewności, jak z linkiem z osobistego profilu, bo to Ajax i mimo że się indeksuje, to nie odnotowałem jednoznacznej korelacji w testach linków z profili na Disqus do pozycji stron docelowych.

   Pozostałych korzyści nie podważam; wpis wyskoczył na Planecie SEO, więc tylko do SEO się odnoszę.

  • MobileTry logo
   MobileTry

   A, to fakt – również nie wiemy, jak dokładnie Google radzi sobie z linkami znajdującymi się w profilach.

   Ale cóż, próby wpisywania linków w nazwę użytkownika czy też na zasadzie, jaką podałeś – „super wpis, pozdrawiam” + link pod spodem – nadal są praktykowane i faktycznie Disqus świetnie radzi sobie z filtrowaniem takowych. 🙂

 2. Arek Reklamy

  … czytać i pisać zawsze warto.

  Odpowiedz
 3. mateuszcieslinski

  Sam jestem młodym bloggerem, wydawało mi się że sporo na ten temat wyniosłem z dotychczasowego życia jednak realia mnie zweryfikowały. Przyznam, że obecnie właśnie czytam na temat komentowania wiele wpisów i proszę Was o szczerą odpowiedz bo sam nie mogę doczytać nigdzie, czy wartościowym linkiem jest komentowanie u kogoś na blogu czy jednak jak ktoś doda komentarz na moim blogu? Nie wiem jak Wy ale ja jeżeli coś już komentuje to bardziej zależy mi na ustosunkowaniu się do treści, a teraz widzę że większość komentuje byle komentować i byle zdobyć linka. Bardzo dziękuję za udzielenie kogoś informacji bo chciałbym raz na zawsze rozwiać swoje wątpliwości.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Mateuszu, jak słusznie zauważyłeś, komentujący dzielą się na dwie kategorie względem motywacji, jaka nimi kieruje podczas dodawania komentarzy. Jedni chcą po prostu zamieścić swoją wypowiedź, odnosząc się do komentowanego tekstu. Z kolei drudzy chcą zamieścić jakiś link do swojego serwisu.

   Do komentarzy, które zawierają merytoryczną wypowiedź, właściwie ciężko jest się jakkolwiek „przyczepić”. Zresztą po co to robić, skoro właścicielom blogów właśnie na tym zależy, aby użytkownicy rozwijali treść podstron poprzez dodatkowe komentarze. Zatem ta grupa komentujących jest jak najbardziej pożądana.

   Inaczej mają się sprawy, gdy ktoś dodaje komentarz z linkiem. Przyznaj, komentarz w stylu „fajny wpis, zapraszam do siebie: [ADRES]” ma zerową wartość. Widać, że jest ewidentnie napisany tylko i wyłącznie po to, aby się zareklamować. Wśród właścicieli blogów występuje raczej bardzo niska tolerancja dla takich komentarzy i najczęściej są one usuwane lub oznaczane jako spam, gdyż niczego nie wnoszą. Tolerancja na komentarze zawierające link nieco wzrasta wraz z ilością / rodzajem treści, która zawarta jest w całej wypowiedzi. Zdarza się, że komentarze z odnośnikami są dopuszczane, jeśli taki link faktycznie w znaczącym stopniu odnosi się do całego komentarza lub do komentowanego wpisu. Jednak nadal jest to próba zrobienia sobie reklamy, tylko że trochę bardziej „zakamuflowana”. Aczkolwiek takie treści są już nieco milej widziane.

   Komentowanie z odnośnikami ma sens, gdyż dzięki temu zwiększa się liczba linków zwrotnych do swojej strony. Jest to korzystny zabieg pod kątem link-buildingu. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że nie każdemu administratorowi strony internetowej może się to spodobać. Zatem taki komentarz powinien dostarczać wysoką wartość merytoryczną, aby zwiększyć szanse na to, że zostanie zaakceptowany.

  • mateuszcieslinski

   Tak zgadzam się SPAM to jest jakaś masakryczna sprawa, tworząc bloga, nie mając jeszcze wiele wpisów otrzymywałem komentarze z Chin itp właśnie z linkami, przyznam że nie publikowałem i blokowałem, nie o tai efekt mi chodziło, jednak jakość jest ważniejsza od ilości, nawet jak na chwilę oceną tych komentarzy nie ma wiele. Przepraszam za dopytanie bo nie wiem czy dobrze rozumiem z punktu IT każdy komentarz jest oddzielnym linkiem według google ? Może moje pytanie jest dziwne i banalne dla wielu jednak nie wiem i chciałbym sobie to uświadomić. Przyznam że byłoby to troszkę dziwne, bo okazało by się że ktoś kto ma więcej czasu, siedzi i komentuje automatycznie lepiej pozycjonuje swojego bloga, dzięki za dopowiedzenie

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Im więcej komentarzy, tym bardziej dana podstrona rozrasta się i ma więcej treści. Jest to korzystny zabieg pod kątem robotów wyszukiwarek, gdyż komentarze dorzucają treść. Ważne jest to, aby były wartościowe i odnosiły się do tematu. Wtedy też sami użytkownicy „robią dobrą robotę”, przyczyniając się do zwiększania popularności danego wpisu.

   Z kolei jeśli to Ty komentujesz, wtedy Twoim celem powinno być „przemycanie” linków tu i ówdzie na innych blogach w komentarzach, gdyż dzięki temu zyskujesz linki zwrotne do swojej strony. To jest również korzystny zabieg pod kątem oceny danej strony przez roboty wyszukiwarek. Ważne jest to, aby w swoich komentarzach – prócz linka – zamieszczać wartościową treść, wtedy minimalizujesz ryzyko odrzucenia komentarza z powodu spamowania.

  • mateuszcieslinski

   Dziękuję za bardzo rzeczową odp, bardzo dziękuję.

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Bardzo proszę. 🙂

 4. Malgorzata Haggu

  W zupełności się zgadzam. Zauważyłam, że moje komentarze na innych blogach zwiększają odwiedziny na moim. Jest faktycznie kilka blogów co próbuje przemycić linki i jak pisze tutaj ktoś „wpada,mówi hej i zaprasza do siebie”. To doprowadza mnie do pasji…Od razu zresztą widać, że takie blogi wstawiają swój link i więcej nie komentują na danej stronie…Pewnie ich strata…Z drugiej strony są blogi, które mają mnóstwo komentarzy ale ich zawartość jest taka sobie…mam na myśli mój kulinarny punkt widzenia czyli kulinarna zawartość, zdjęcia, opis przepisu… Osoby komentujące to głównie inni blogerzy i widać, że jest to wzajemne odwdzięczanie się…Czy to coś daje…?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Małgorzato, akceptuj komentarze merytoryczne, które dodają jakąkolwiek wartość do dyskusji. Te, w których ewidentnie widać, że ktoś chce tylko przemycić linka, odrzucaj. 😉

 5. Anna Omiecińska

  Ja uważam, że komentarze dodają wartości blogowi. Sama bardzo lubię poczytać dyskusję pod postem, czasami jest ona bardziej interesująca niż sam wpis. Zwłaszcza fajne jest to na blogach, które mają stałą grupę czytelników, wtedy widać, że ktoś zna autora, odnosi się do niego osobiście itp.
  Na szczęście na wielu poważniejszych i fajniejszych blogach nie znajduję komentarzy „Fajny wpis, zapraszam do mnie”. U mnie się takie zdarzają, nie kasuję, ale nie zachęcają mnie do odwiedzenia bloga.

  Odpowiedz
 6. Wojtek33NL

  Mi osobiście odpowiada forma komentowania akurat przez to narzędzie.

  Odpowiedz
 7. Kobiece inspiracje

  Mam inne pytanie. Komentuje u kogoś, ktoś komentuje u mnie. Czyli następuje wzajemna wymiana linkiem. Tego Google chyba nie lubi?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Nie ma to znaczenia. 🙂 Śmiało komentujcie, aby tylko nie było ich po prostu wyraźnie za dużo, gdyż wtedy zaczyna wiać sztucznością / automatyzacją. Tego już Google na pewno nie lubi.

 8. Agata

  Bardzo ciekawe informacje. Chetnie skorzystam! Dzieki.

  Odpowiedz
 9. anana

  Jako początkująca blogerka, postanowiłam częściej komentować różne wpisy. Bardzo szanuję blogerów, którzy odpisują, ale rozumiem, że nie każdy ma na to czas. Natomiast do szału doprowadza i zniechęca mnie fakt, że niektóre moje komentarze oczekują na moderację parę miesięcy. Po co bloger zachęca do zostawiania komentarzy, kiedy potem zaniedbuje moderację. Nigdy nie zostawiam bezczelnie linku do siebie. Często chwalę dany wpis czy blog i …. cisza. Ja bym była szczęśliwa, gdyby na moim blogu pojawiały się takie komentarze, może jeszcze muszę poczekać. Uważam, że ten wpis jest bardzo pomocny i zawiera ciekawe wskazówki, tyle że powinni je też docenić osoby, u których zostawia się komentarze.

  Odpowiedz
 10. Robert rekruter

  Myślę że komentarze stanowią ważny element każdej witryny jednk, czy to wpłynie znacząco czy mniej na pozycje to już mniej ale równie ważne.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!