Wszystko, co powinieneś wiedzieć o lead magnets – poradnik

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o lead magnets

Ogólnie rzec ujmując, internet umożliwia pozyskiwanie klientów zarówno w branży e-commerce, jak i dla właścicieli firm typowo usługowych. Wystarczy posiadać skuteczną stronę internetową, która przyciągnie potencjalnych klientów.

Jednak samo odwiedzenie strony przez użytkownika nie jest do końca wartościowe. Najlepiej, jeśli po takiej wizycie zostawi się ślad (kontakt), aby móc w przyszłych działaniach marketingowych dotrzeć do takiego odbiorcy ponownie.

Tutaj właśnie warto poznać definicję tzw. lead magnets, które przekonają odbiorcę, aby właśnie chętniej zostawiali wspomniany ślad na stronie, co w głównej mierze oznacza zapisanie się do listy mailingowej.

Co to są lead magnets?

Lead magnets to darmowe gratisy (prezent, tzw. freebie), które otrzymują użytkownicy w zamian za podzielenie się własnymi danymi, np. adresem e-mail, imieniem czy numerem telefonu. Wszystko to polega na zasadzie wymiany, gdzie każda ze stron otrzymuje coś od drugiej.

Dlaczego warto stosować lead magnets?

Z tego względu, że nikt z nami nie podzieli się personalnymi danymi ot tak. Trzeba mieć ku temu jakiś powód. Otrzymanie czegoś w zamian jest tego idealnym przykładem.

Dodatkowo otrzymywany gratis stanowi jeden z lepszych sposobów na generowanie większej liczby subskrybentów lub liczby potencjalnych leadów, czyli osób, które w przyszłości mogą być zainteresowane Twoją ofertą.

Tym bardziej, jak decyzję o zapisie do newslettera podejmuje się dość szybko oraz pod wpływem impulsu. Więc taki gratis często przyczynia się do podjęcia decyzji właśnie w stronę zapisania się, stając się silnym magnesem.

Jaki powinien być skuteczny lead magnet?

  • Powinien być unikalny – taki, którego ciężko znaleźć na każdej innej stronie. Coś, co jest ogólnodostępne, nie przyciągnie uwagi odbiorców, którzy przejdą obok gratisu po prostu obojętnie.
  • Rozwiązujący realny problem, co stanowi o tym, że jest wartościowy i pomocny. W każdej dziedzinie można takie problemy zdefiniować, np. jak zwiększyć produktywność, jak pozbyć się nadmiaru tłuszczu, jak szybciej pisać na klawiaturze itd.
  • Obiecuje szybkie osiągnięcie czegoś, gdzie po otrzymaniu prezentu, użytkownik może od razu przystąpić do działania i dążyć do realizacji zakładanego celu.
  • Powinien być łatwy w konsumpcji, ponieważ przynajmniej w teorii wydaje się, że krótsze formy wabika lepiej oddziałują na odbiorcę. Szybciej po prostu przyswoić sobie listę dziesięciu rzeczy do zrobienia, aniżeli raport zbudowany z kilkudziesięciu stron. Dodatkowo dużą rolę odgrywa czas, który następnie trzeba przeznaczyć na przeczytanie otrzymanego materiału. Więc warto wiedzieć, że nie trzeba koniecznie tworzyć rozbudowanych materiałów.
  • Przedstawia korzyści z jego posiadania, które dodatkowo nakłonią i przekonają odbiorcę do tego, że jego posiadanie jest warte zapisu.
  • Jest łatwo dostępny. Otrzymanie gratisu powinno być maksymalnie uproszczone oraz natychmiastowe. Zazwyczaj oczekujemy prezentu od razu, a jakiekolwiek czekanie jest frustrujące.

W jakiej postaci mogą być lead magnets?

1. Lista narzędzi do…

Tego typu materiał może być zachęcający, ponieważ większość z nas chce wiedzieć, jakich narzędzi używają „najlepsi” – co polecają, z czego warto korzystać oraz przede wszystkim jak usprawnić działania w danej branży przy użyciu takich narzędzi.

2. Darmowy dostęp lub próbka.

Tzw. demo produktu lub próbka może być doskonałą zachętą dla potencjalnego klienta, który nie jest przekonany do zakupu i woli w pierwszej kolejności wypróbować, jak coś działa lub się użytkuje. Dlatego też taki prezent wydaje się atrakcyjny oraz wartościowy.

Lead magnets jako trial lub demo

3. Materiał do wydrukowania.

Gotowe szablony dokumentów są przede wszystkim przydatne i praktyczne. W dodatku jest cała masa zastosowań takich materiałów gotowych do wydrukowania. Może to być kalendarz do wpisywania ważnych dat, planer, notatnik, dokument do odhaczania powtarzalnych czynności w ciągu dnia, czy też jakakolwiek forma ściągawki z danej dziedziny.

4. Infografika.

Tego typu materiały obecnie są bardzo popularne. Są przede wszystkim w bardzo przystępnej formie do przyswojenia. Zazwyczaj można się z nich dość dużo dowiedzieć, nie tracąc przy tym większej ilości czasu. Są zapadające w pamięć oraz mogą być bardzo atrakcyjne pod kątem szaty graficznej.

5. Kalkulator lub przelicznik.

Kolejny gratis jako skuteczny lead magnet może występować w formie kalkulatora, który na podstawie wprowadzonych danych zwróci nam pożądany wynik. Jest to przede wszystkim wartościowe, ponieważ taki kalkulator jest stworzony z myślą o konkretnym działaniu, więc może być bardzo przydatny i unikalny w obrębie danej niszy, którą obejmuje.

6. Kurs.

Kolejny świetny wabik. W niektórych branżach można przygotować darmowy kurs, który będzie przedstawiać skuteczne wprowadzenie do danego „świata”. Często jest to wykorzystywane na takiej zasadzie, że przez określony czas (np. tydzień) każdego dnia otrzymuje się porcję materiału do przestudiowania.

Ponadto kurs możne przybierać różne formy, nie tylko w postaci statycznego tekstu, ale również w postaci wideo.

Lead magnets w postaci kursu

7. Zniżki.

Duże pole do popisu pod kątem wabików jest w branży e-commerce, gdzie można zachęcać odbiorców zniżkami, rabatami, darmową dostawą czy nawet otrzymaniem jakiegoś produktu.

Ponadto takie działanie można uznać za podwójną korzyść dla sklepu, ponieważ nie dość, że odbiorca zostawi personalne dane, to również jest duża szansa, że skorzysta z otrzymanej zniżki i dokona zakupów w sklepie.

8. Podcast.

Obok infografiki jest to kolejna forma materiałów, które stale zyskują na popularności. Ich niewątpliwą korzyścią jest fakt, że można je odsłuchać w tle w momencie, gdy wykonujemy inną czynność, np. podczas biegania czy też ćwiczeń, jadąc samochodem lub komunikacją miejską, spacerując itd.

9. PDF z dowolną treścią.

Popularna forma materiałów, które zazwyczaj są poradnikami lub nawet treścią, której forma zbliżona jest do wpisu blogowego. Stanowi po prostu dodatkowy materiał do przeczytania.

Lead magnets jako poradnik PDF

Przykład darmowego poradnika PDF, który odnosi się do konkretnej branży. Tutaj dodatkowo akcentowane jest, że jest on darmowy.

10. Case study.

Jest to tzw. studium przypadku, które polega na przedstawieniu realnego problemu z danej branży, który jest poparty prawdziwymi wynikami oraz danymi firmy. Jest to o tyle ciekawa forma materiału, że jest bardziej praktyczna niż teoretyczna. Więc np. nie przedstawia się tam listy X narzędzi zwiększających sprzedaż, tylko konkretny przypadek firmy, która użyła narzędzia Y i osiągnęła wzrost sprzedaży.

Lead magnets w formie case studies

Przykłady z „życia wzięte” mogą dodatkowo mobilizować do przejrzenia, co przyczynia się do zwiększenia zainteresowania się zapisem na listę.

Podsumowanie informacji o lead magnets

Jak widać, skuteczny wabik to podstawa sukcesu w pozyskiwaniu leadów. Otrzymywanie czegoś w zamian jest bardzo mobilizujące. O ile oczywiście nagroda jest tego warta. Sądzę jednak, że znając powyższe sposoby, wiesz już jak stworzyć skuteczny wabik.

Dodatkowym plusem ich stosowania jest szeroka gama treści do wyboru. Praktycznie w każdej branży jest mniej lub więcej form do wykorzystania, a ograniczeniem jest praktycznie tylko wyobraźnia. To właśnie stanowi o sile gratisów i tego, że działają.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Spotykane błędy w e-mail marketingu – 8 przykładów

Sprawdź, jakie błędy w e-mail marketingu można popełnić i na co zwrócić uwagę, aby prowadzone działania przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto zamieścić w newsletterze? – 11 pomysłów

Jeśli nie wiesz, co warto zamieścić w newsletterze, przychodzimy z pomocą. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jakie informacje dobrze jest w nim zawierać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Czym charakteryzuje się skuteczny newsletter w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoi odbiorcy będą zachwyceni kolejnymi mailami od Ciebie.