Pierwsza strona firmowa – co warto wiedzieć na początek?

Pierwsza strona firmowa - co warto wiedzieć na początek?

Dla wielu właścicieli przedsiębiorstw pierwsza strona firmowa może być nieco kłopotliwym tematem ze względu na brak wiedzy w tej kwestii. Jednak to normalne, ponieważ nie sposób wiedzieć o wszystkim, z każdej dziedziny życia.

Z pewnością dużo na ten temat powinna rozjaśnić Ci firma tworząca strony, do której się zgłosisz. Niemniej jednak warto wiedzieć kilka podstawowych informacji, aby cały ten proces był dla Ciebie prostszy oraz przede wszystkim bardziej zrozumiały.

Sprawdź więc, jak się przygotować do posiadania własnej pierwszej strony firmowej.

Co musisz wiedzieć, zanim opublikowana będzie Twoja pierwsza strona firmowa?

1. Strona musi posiadać cel.

Każda strona internetowa musi czemuś służyć. Użytkownik trafiający na nią musi widzieć jasną drogę ku temu, co ma na niej zrobić. Jest to ważne, ponieważ najbardziej użyteczne strony są łatwe w osiągnięciu danego celu.

Zastanów się więc, co chcesz pokazać innym i upewnij się, że dostatecznie jest to wyeksponowane na Twojej stronie. Oczywiście w przypadku firm jest to najczęściej zakres oferowanych usług, kontakt oraz ewentualnie cennik.

Własna treść na stronie to konieczność.

Pierwsza strona firmowa powinna również być wypełniona unikalną treścią. Unikalną, czyli po prostu własną.

W internecie zabronione jest kopiowanie treści i używanie takich kopii. Może nie tyle, ile zabronione, co po prostu niekorzystne dla Ciebie. Głównie dlatego, że wyszukiwarka Google nie toleruje takich czynności i może ukarać stronę, która to robi. Tak więc lepiej nie ryzykować i uzupełnić treść we własnym zakresie lub też przy pomocy copywritera.

2. Przedstaw należycie ofertę.

Pierwsza strona internetowa firmy powinna przede wszystkim pokazać godnie to, co oferujesz. Przywiąż więc do tego większą uwagę, ponieważ od tego może zależeć to, czy klient zechce nawiązać kontakt, czy też nie.

Pamiętaj o użyteczności oraz o tym, że klient ma zostać właściwie poinformowany. Postaw więc na konkrety, fakty oraz twarde dowody przemawiające za Tobą. Mydlenie oczu czy puste slogany reklamowe nie zdadzą egzaminu. Tutaj liczy się konkretna, jasna i precyzyjna informacja, która może przekonać odwiedzających.

Wiele wskazówek co do tego, jak zabrać się za przedstawienie oferty znajdziesz w naszym innym wpisie traktującym o tym, jak przedstawić ofertę na stronie.

3. Stosuj CTA

Przyciski CTA to Twoi sprzymierzeńcy. To właśnie one są najbardziej pomocne pod kątem realizacji celu. Służą temu, aby skierować odbiorców do wartościowego dla Ciebie miejsca na stronie, np. do kontaktu.

Muszą być przede wszystkim wyróżniające się na tle pozostałych elementów oraz stosowane w wielu miejscach na stronie – np. w menu na górze, w stopce czy w treści podstron.

4. Przystosuj stronę do łatwego przeglądania.

Strona internetowa to nie książka. Użytkownicy nie będą wczytywać się w każdy akapit treści, jaki znajdzie się na stronie, ponieważ w internecie raczej nie czyta się treści, tylko bardziej przegląda. Pamiętaj o tym, planując treść na stronie.

W pierwszej kolejności rozbijaj długie bloki tekstu, które odstraszają. Stosuj:

 • krótkie akapity
 • wiele nagłówków (tytułów, podtytułów)
 • obrazy
 • pogrubienia treści
 • separatory treści

W ten sposób znacznie ułatwisz przeglądanie treści na własnej stronie firmowej.

5. Techniczna, lecz podstawowa wiedza.

Z technicznych rzeczy nie trzeba znać wiele. Wystarczy, że przyswoisz sobie tak naprawdę trzy terminy: domena, hosting oraz certyfikat SSL.

 • Domena – czyli nazwa strony, z jaką użytkownicy mogą Cię zidentyfikować, np. mojastrona.pl.
 • Hosting – czyli miejsce na trzymanie plików tworzących stronę. Można to porównać do dysku twardego komputera.
 • Certyfikat SSL – daje możliwość połączenia się ze stroną w sposób zaszyfrowany – bezpieczny. Certyfikat dodaje słowo „Bezpieczna” na pasku adresu w przeglądarce, tuż przy nazwie domeny. Niegdyś był polecany przede wszystkim dla sklepów internetowych, dziś Twoja pierwsza strona firmowa również powinna go posiadać.

6. Ułatw kontakt na stronie.

Pod kątem użyteczności dobrze jest umożliwić wygodny i sprawny sposób na łatwy kontakt poprzez własną stronę firmową. W tym celu przede wszystkim warto zastosować formularz kontaktowy, dzięki któremu użytkownik będzie mógł napisać do Ciebie maila w prosty sposób.

Istotna jest również widoczność danych kontaktowych, takich jak adres e-mail oraz telefon. To powinno się wyróżniać na Twojej stronie.

Sprawdzone miejsca na to są między innymi w:

 • stopce strony
 • górnym pasku menu
 • podstronie kontaktu
 • pasku bocznym, czyli tzw. sidebarze

Wyróżnienie ich zwiększy szansę na kontakt.

7. Rozważ sposób budowy strony.

Właściwie pierwsza strona firmowa może zostać zbudowana przy pomocy dwóch ścieżek:

 • z gotowego kreatora
 • skorzystanie z usług firmy, która się tym zajmuje

Zazwyczaj osobom, które dopiero zaczynają przygodę z własną stroną, przychodzą do głowy różne pomysły co do tego, aby skorzystać z kreatora. Niemniej jednak napiszę wprost – to zły wybór. Dlaczego?

 • Ponieważ wątpliwie jest to, że samodzielnie przy pomocy kreatora uda się stworzyć profesjonalny wizerunek marki w internecie.
 • Są teoretycznie darmowe, ale w gruncie rzeczy przez to mocne ograniczone. W przypadku chęci rozbudowy czy wprowadzenia niestandardowych rzeczy prędzej czy później spotkamy się z kosztami, które są rozłożone w postaci abonamentu. W perspektywie czasu taki abonament jest mniej korzystny i ostatecznie może przewyższać koszty jednorazowej, acz porządnej budowy strony.

Taki kreator sprawdzi się tylko w początkowym i krótkim okresie działania firmy oraz w przypadku braku chęci skorzystania z potencjału internetu.

Skorzystanie z usług firmy tworzącej strony jest bezpieczniejsze, ponieważ powierzamy projekt w odpowiednie ręce, które tym tematem zajmują się na co dzień.

Ten temat świetnie uzupełnią dwa poniższe wpisy:

8. Istota responsywności.

Nie wiem, czy wiesz, lecz Twoja strona musi koniecznie być dostosowana do poprawnego pokazywania się w zależności od urządzenia, na którym jest wyświetlana. Powinna być wygodna w przeglądaniu zarówno na dużym ekranie monitora, tablecie, jak i na smartfonie.

Dziś jest to oczywistość i zapewne firma tworząca stronę zadba o ten aspekt, niemniej jednak warto, abyś po prostu wiedział o jej istotności. Obecnie procent użytkowników przeglądających stronę na urządzeniu mobilnym w wielu przypadkach sięga 50%, więc jest to bardzo istotny czynnik. Także Twoja pierwsza strona firmowa powinna być responsywna.

9. Uruchomienie strony to tylko początek.

Samo opublikowanie strony dla użytkowników oraz wyszukiwarek internetowych to tak naprawdę początek drogi w internecie. Strona niestety sama z siebie nie zostanie zauważona przez użytkowników. Praktycznie na początku będzie można ją znaleźć w internecie tylko na zwroty bezpośrednio związane z nazwą Twojej marki.

To niestety za mało, aby cieszyć się w pełni możliwościami internetu oraz szansą na pozyskanie klienta.

W dalszej kolejności jest reklama w sieci oraz przede wszystkim pozycjonowanie, które polega na tym, aby strona pojawiała się w wyszukiwarce na więcej fraz.

Co muszę wiedzieć, zanim powstanie moja pierwsza strona firmowa?

Jak widzisz, na początek wystarczy absolutnie podstawowa wiedza, aby przybliżyć temat stworzenia pierwszej strony firmowej.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okazały się przydatne i pozwolą Ci na lepszy start na nowej drodze w internecie.

 • Pierwsza strona firmowa – co warto wiedzieć na początek?
  5 (100%) głosów: 4

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej KiljanBartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

5 dni temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Co zrobić, by treść konwertowała? – 7 sprawdzonych wskazówek

Czym jest konwersja treści? Dlaczego jest istotna dla generowania zysku? Co należy zrobić, by treść konwertowała? W tym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

3 tygodnie temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.