Poznaj błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku

Poznaj błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku

Wiele osób prowadzi strony na Facebooku. Poznaj najczęstsze błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku, które możesz zrobić i zobacz, jak je naprawić.

Błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku – jak ich uniknąć?

Prowadzenie profilu na Facebooku może przynieść Ci wiele korzyści, ale też strat. Umiejętne prowadzenie profilu to kluczowa sprawa w budowaniu fanów marki. W przypadku kryzysu zawsze można skorzystać z płatnego rozwiązania, jakim jest reklama na Facebooku, dzięki której zwiększy się zasięg Twoich postów. Jednak zanim sięgniesz po tego typu rozwiązanie, warto przestudiować najczęściej popełniane błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku. Być może popełniasz któryś z nich nieświadomie? Poznaj najpopularniejsze z nich. Zaczynamy!

1. Zbyt wiele tekstu.

Błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku mogą zdarzyć się każdemu. Pierwszy z ich to pisanie zbyt obszernych postów. Zastanów się, jak użytkownicy przeglądają tablicę (czyli tzw. walla) z aktualnościami. Przewijają ją w dół, zatrzymując się w momencie, gdy natrafią na interesującą ich treść. Zazwyczaj długich i wyczerpujących postów nikt nie chce (lub nawet nie ma czasu) czytać. Mało kto dotrze do końca Twojej wypowiedzi.

2. Brak optymalizacji obrazów.

Błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku związane są również ze zdjęciami. Nie chodzi mi tutaj o używanie kiepskiej jakości czy niedopasowanych obrazów, a o ich odpowiedni rozmiar. Zdjęcie, które źle się wyświetla, nie jest pozytywnie odbierane wśród Twoich fanów. Dlatego błędem jest zamieszczanie niezoptymalizowanych zdjęć, gdy prowadzisz profil na Facebooku.

Wymiary zdjęcia na Facebooka

Wymiary zdjęć wraz z odstępami. Źródło: Facebook.

3. Brak znaku wodnego.

Sprawa dotyczy treści wizualnych. Pewnie wiesz, że facebookowe posty rozprzestrzeniają się jak wirus (gdy są udostępniane), trafiając do szerokiego grona odbiorców. Taka sieć rozrastać się może bardzo mocno. W przypadku gdy napracowałeś się, tworząc grafikę (czy bardzo popularną ostatnio infografikę) warto w jej dolnej części umieścić logo. Dlaczego? Po to, aby użytkownicy, do których dotrze post (w przypadku Facebooka nigdy nie wiadomo jak daleki zasięg obejmie) wiedzieli, kto jest jego autorem. Niby nic, jednak taka operacja skutecznie buduje świadomość Twojej marki. Zatem, błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku skupiają się również wokół braku znaku firmowego.

4. Ignorowanie reklamacji.

Prowadzenie strony na Facebooku często sprowadza się do interakcji i kontaktu z użytkownikiem, nierzadko potencjalnym klientem. Może się zdarzyć, że przyjdzie do Ciebie wiadomość z reklamacją, której nie możesz zlekceważyć. Błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku zdarzają się nawet podczas wymiany wiadomości, a właściwie jej braku w przypadku reklamacji.

5. Dzielenie się tylko jednym rodzajem treści.

Wyobraź sobie, że przez miesiąc na śniadanie, obiad i kolację jesz ciągle to samo. Kiepskie wyobrażenie, prawda? No właśnie. To samo jest z prowadzeniem strony na Facebooku. Te same, mało różniące się od siebie teksty czy grafiki, to podstawowe błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku.

6. Częste tworzenie postów.

Istnieje przekonanie, że im częściej umieszcza się post, tym więcej fanów się zdobędzie oraz post osiągnie lepszy zasięg. To bzdura. Częste postowanie, to te błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku, których musisz się wystrzegać. Dlaczego? Fani potraktują Cię dosłownie jako spamera i czym prędzej klikną przycisk „przestań lubić tę stronę”.

7. Zmarnowany potencjał zdjęcia w tle.

Zdjęcie w tle jest po to, aby się wyróżnić. Fan, oglądający Twoje zdjęcie w tle, powinien wiedzieć, czym Twoja marka się zajmuje i co robi. Wykorzystaj to zdjęcie, aby sprawić dobre wrażenie po wejściu na profil Twojej marki. Błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku, jakie można popełnić w sprawie zdjęcia w tle, to:

 • brak logo marki
 • logo przesłonięte przez zdjęcie profilowe, tekst czy przyciski
 • brak kreatywności

8. Brak podstawowych informacji o profilu.

Zasadniczo, internet jest jednym, gigantycznym centrum handlowym. Każdy coś sprzedaje i oferuje. W internecie musisz budować zaufanie. Jednym ze sposobów, w przypadku serwisu Facebook, jest wypełnienie informacji o profilu. Mam na myśli zakładkę „Informacje” na stronie fanpage’a oraz pola dotyczące opisu. Niby kosmetyka i błahostka, jednak w moim odczuciu nie powinno się lekceważyć tych informacji. Jest to sposób na zwiększenie poziomu zaufania.

Błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku obejmują również brak tych informacji. Z nich, osoba trafiająca na Twój profil, może wyczytać w szybki i łatwy sposób to, czym się zajmujesz i co możesz zaoferować.

Facebook - informacje o stronie

Sekcja „informacje o stronie” na Facebooku.

9. Ignorowanie Facebook Insights.

Facebook Insights oferuje mnóstwo cennych informacji. Ignorowanie ich byłoby wręcz głupie. Możesz dowiedzieć się, które posty sobie najlepiej „radzą” pod względem zasięgu, liczby lajków, komentarzy czy udostępnień. Przeanalizowanie tych informacji da Ci ogląd na to, co jest najbardziej chwytliwe na Twoim profilu.

Ponadto masz szereg wykresów informujących o wszelkiego rodzaju aktywnościach czy spadkach ilości polubień. Informacji do analizy jest naprawdę sporo. Błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku obejmują również brak analizowania statystyk strony.

Facebook Insights

Przykładowy wykres pochodzący z Facebook Insights.

Teraz już wiesz, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas prowadzenia profilu na Facebooku. Spójrz na swoją stronę i sprawdź, czy któryś z nich praktykujesz. Jeśli tak, sprawdź rozwiązania, jakie mam dla Ciebie. Wyeliminowanie błędów przyczyni się do poprawy jakości profilu pod względem wyglądu oraz treści, którą udostępniasz.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Tomek Michalski

  Czy zbyt wiele tekstu to błąd? Chyba nie do końca. Niejednokrotnie widziałem już dłuższe teksty na wrzucane na Facebooka, które cieszyły się sporą popularnością. Na pewno trzeba jakoś przyciągnąć uwagę, wzrok użytkownika. Podstawą pewnie będzie dodanie jakiejś grafiki, zdjęcia do posta – to zawsze bardziej zwraca uwagę podczas przewijania tablicy.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Najbardziej przykuwają uwagę treści zawierające grafikę – co do tego nie ma wątpliwości. A tekst, jak to tekst – może mieć zarówno zagorzałych przeciwników, jak i oddanych fanów. Nie bez powodu utarł się w sieci skrót „tl;dr”, który oznacza „too long; didnt read”. 😉 Profile, które oparte są o wyczerpujące teksty i tym sposobem gromadzące fanów, z pewnością wykorzystują to jako atut. Z kolei te strony, na których rzadko gości dłuższy tekst, ryzykują takim elaboratem zwyczajną niechęć fana.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.