Treść na stronie budująca zaufanie – jak ją stworzyć?

Treść na stronie budująca zaufanie - jak ją stworzyć?

Treść na stronie internetowej może być trudnym tematem dla jej właściciela.

Często można spotkać sytuację, w której ktoś chce stronę, lecz nie wie do końca, co na niej zamieścić. W efekcie strona jest zapychana na siłę, przez co jej wydźwięk jest mało atrakcyjny i nieskuteczny.

W przeciwnym wypadku owej treści jest za mało, co również nie buduje odpowiedniego wizerunku. Warto to zmienić, ponieważ właśnie treść stanowi w dużej mierze o skuteczności danej strony internetowej. Jest podstawą do zapoznania się z daną marką, ofertą czy usługami.

Sprawdź zatem, jak zadbać o ten aspekt i zobacz, jak tworzyć na stronie treść budującą zaufanie. Wystarczy kilka prostych wskazówek, aby zawartość Twojej strony zyskała na wartości oraz docierała znacznie mocniej do potrzeb jej odbiorców.

Treść na stronie budująca zaufanie – proste wskazówki do wprowadzenia

1. Usprawnij opinie.

Opinie same w sobie są treścią, która wzbudza zaufanie. To pewne, ponieważ jest to jeden z wielu elementów social proof na stronie.

Opinie po prostu potwierdzają, że usługa lub produkt jest na adekwatnym poziomie i jest tym samym warta zaufanie. Jednak, aby wzmocnić tę sekcję na stronie, warto wyselekcjonować opinie na stronie pod kątem ich wartości. Najlepiej w tym przypadku postawić na jakość, nie liczbę. Spójrz na to:

 • Fantastyczny produkt!
 • Polecam tę firmę.

Czy te opinie są wartościowe? Nie do końca. Mimo że są pozytywne, to jednak nie zdradzają za wiele. Są oklepane i praktycznie nic nie wnoszą dla innych odbiorców.

Mało tego, na pierwszy rzut oka mogą wydawać się sztuczne czy napisane wręcz samodzielnie. Znacznie lepiej brzmią opinie, które coś przekazują, np.:

 • Fantastyczny produkt! Pozwala mi zautomatyzować wiele zadań.
 • Polecam tę firmę. Zyskałem wzrost sprzedaży o 20%!

Powyższe opinie niewątpliwie pokazują więcej. Także w kontekście opinii pamiętaj o:

 • Pokazywaniu tylko jakościowych opinii.
 • Podpisuj opinie imieniem, nazwiskiem, nazwą firmy, a nawet zdjęciem danej osoby.
 • Uwydatniaj opinie w miejscach, gdzie klient docelowo musi podjąć decyzję o zakupie czy skorzystaniu z oferty.
 • Zyskasz na plus, jeśli pokażesz prawdziwe opinie w formie papierowej, które posiadasz od innych firm.

To jest właśnie treść na stronie budująca zaufanie.

2. Zadbaj o wolne przestrzenie.

Im więcej różnych kontekstów w danym widoku oraz informacji, tym gorzej użytkownikom podejmować decyzje. Stąd też taką dużą rolę odgrywa minimalizm, który usprawnia konwersję oraz jakość przeglądania danej strony.

Nadaj więc Twojej treści na stronie odpowiedniego oddechu, co nie tylko usprawni czytelność, ale również wzbudzi zaufanie. Dodatkowo zyskasz na skupieniu uwagi, którą również można wykorzystać poprzez przyciski CTA.

Znacznie więcej na ten temat opisaliśmy w kontekście pustych przestrzeni na stronie, czyli o whitespace.

3. Użyj własnych zdjęć.

Treść na stronie odnosi się nie tylko do tekstu, ale również do wszelkich zdjęć, które także zaliczają się do treści na stronie. W zdjęciach znajduje się duża wartość, jeśli chodzi o budowę zaufania.

Wszystko za sprawą emocji, które w nas wywołują. Sam tekst również może wpływać na emocje, lecz jest to o wiele trudniejsze w realizacji.

Jak to osiągnąć?

Po prostu zapełniając stronę własnymi zdjęciami. Warto to uczynić nie tylko w sekcji „O mnie”, lecz w każdym możliwym miejscu. Szczególnie jest to wysoce budujące zaufanie w przypadku stron poświęconych jednoosobowych działalnościom, gdzie bardziej prezentuje się własną osobę, niż firmę.

Z kolei w przypadku firm, warto przede wszystkim zadbać o prezencję zespołu. Tutaj sprawdzą się nie tylko zdjęcia poszczególnych członków zespołu, ale również te, które pokazują Was razem czy nawet „po godzinach”.

4. Wstaw łatwą w czytaniu treść.

Treść na stronie budująca zaufanie musi być również łatwa w skanowaniu.

Jest to szalenie istotne, ponieważ w taki właśnie sposób przegląda się obecnie strony internetowe. Nie czytając ich dokładnie, tylko skanując w poszukiwaniu najistotniejszych informacji. Dlatego też treść musi być pod ten zabieg odpowiednio przygotowana, np. w ten sposób:

 • trafnie dobrany rozmiar czcionki wraz z ustawieniem adekwatnej przestrzeni pomiędzy liniami tekstu
 • stosuj krótkie akapity, dosłownie kilkuzdaniowe – duże bloki tekstu nie zachęcają do czytania
 • koniecznie stosuj jak najwięcej nagłówków oraz podnagłówków, ponieważ to one przyciągają wzrok i stanowią największy odsetek „czytanych” treści na stronie
 • stosuj wypunktowania w treści, jak ta właśnie lista, aby uporządkować i przełamać monotonię tekstu
 • bądź różnorodny, ponieważ wszystko staje się nudne, jeśli jest jednostajne

Postaraj się więc tak przedstawić treść, aby można ją było szybko przyswoić, bez dogłębnego czytania od deski do deski.

5. Nie pisz tylko o sobie, bo zapomnisz o odbiorcach.

Treść na stronie budująca zaufanie musi mieć odpowiedni wydźwięk, aby była skuteczna. Jeśli:

 1. używasz ciągle tekstów w pierwszej osobie,
 2. opisujesz cechy usług lub produktów bez nakreślenia korzyści,
 3. piszesz tylko o sobie w sekcji „O nas”,

… to zapewne Twój tekst jest skupiony wokół „własnego ja”.

W przypadku strony internetowej nie jest to korzystne, ponieważ to właśnie odbiorcy stanowią o jej sukcesie.

Wszelkie usługi, produkty czy oferta są dla nich, więc to do nich kierowany powinien być tekst. Także zwróć uwagę na to, aby odbiorcy mogli znaleźć jak najwięcej informacji, które dla nich są istotne. Podstawą w tym przypadku jest nie tylko chwalenie się, ale również popieranie tego dowodem lub jakąś korzyścią. Spójrz na luźne przykłady:

 • Uczę tworzenia reklam na Facebooku! -> Dowiedź się, jak utworzyć generujące klientów reklamy na Facebooku!
 • Nasze obuwie jest z owczej wełny! -> Dzięki zastosowaniu owczej wełny Twoje stopy będą zawsze rozgrzane!
 • Ten aparat posiada podwójną matrycę! -> Podwójna matryca w aparacie pozwala wykonywać zdjęcia w 3D!

Widzisz, co mam na myśli? Treść na stronie budująca zaufanie nie tylko skupia się na własnych korzyściach, ale przede wszystkim na odbiorcach. Zawsze staraj się pokazywać, co mogą zyskać i jakie korzyści otrzymać po zakupie lub skorzystaniu z oferty, ponieważ to właśnie najbardziej interesuje potencjalnego klienta.

6. Pamiętaj, że jasny przekaz jest podstawą.

Podstawą treści jest jej przekaz. Marketingowe hasła czy slogany mogą nie do końca obrazować, co masz na myśli. Upewnij się więc, że treść na stronie jest klarowana i trafnie przedstawiona, aby użytkownik nie musiał się niczego domyślać. Niech tekst odpowiada na pytania:

 • Co oferujesz?
 • Jakie korzyści ktoś otrzyma?
 • Czym się zajmujesz?
 • Kim jesteś?
 • Do kogo chcesz dotrzeć?

Na tego typu pytania najłatwiej odpowiadać poprzez nagłówki. To one mogą zdradzić najwięcej informacji, ponieważ rzucają się w oczy na stronie i są czytane.

Treść na stronie budująca zaufanie – podsumowanie

Jak widzisz, już kilka prostych zabiegów jest w stanie usprawnić odbiór materiału. Pamiętaj, aby treść była jasna i bez żadnych domysłów. Ubierz ją w odpowiedni format, unikając długich bloków tekstu. Spraw, aby wizualnie nie działo się za dużo, a przy okazji eksponuj korzyści, które użytkownik może otrzymać.

To prosty kierunek ku tworzeniu treści budującej zaufanie na stronie internetowej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.