Dlaczego moja kampania AdWords jest nieskuteczna?

Dlaczego moja kampania AdWords jest nieskuteczna?

Google AdWords jest potężną bronią marketingową, ale trzeba wiedzieć, jak z niej korzystać. Twoja kampania AdWords jest nieskuteczna? Naprawmy ją wspólnie!

1. Zbyt szybka rezygnacja.

Zrażanie się i zaprzestanie prowadzenia działań zbyt szybko to często popełniany błąd. Musisz być świadom, że nie istnieje coś takiego jak kampania kilkudniowa. Co prawda wyjątek stanowi sytuacja, w której masz na koncie już kilkadziesiąt kampanii dla Twojego produktu lub biznesu i posiadasz dodatkowe środki na wystartowanie z tak krótką kampanią – takie działanie czasem może przynieść korzyści, jednak dziś nie o tym. Mówimy o sytuacji, w której prowadzisz pierwszą lub jedną z pierwszych kampanii. W takim wypadku musisz nastawić się nie na kilka dni, tydzień czy dwa tygodnie – a co najmniej na dwa miesiące.

Prawdą jest, że nie można od razu „ustawić” idealnej kampanii. Owszem, osoba bądź firma mająca doświadczenie zwiększy szanse na przeprowadzenie skutecznej reklamy. Jednakże, aby dojść do perfekcji, trzeba analizować i zmieniać ustawienia, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Skoro trwająca kampania AdWords jest nieskuteczna i frustrujesz się upłynnianiem budżetu bez większych zwrotów, nie rezygnuj od razu. Na podstawie zebranych informacji należy wprowadzić gruntowne zmiany. Często prowadzenie takiej kampanii wiąże się eksperymentami. Co zadziała? Co przynosi największy skutek? Należy szukać tego idealnego środka. Nie każda kampania ma utarty schemat właściwego działania. Na jednej sukces osiąga się jedną drogą, na drugiej ta droga może okazać się zgubna. Skoro nie widzisz efektów, warto zastosować zmiany. Zrezygnować z kilku grup reklam, a skupić się na jednej, przynoszącej najwięcej kliknięć i wyświetleń. Wtedy koszty, jakie generują wszystkie grupy reklam, skupiać się będą na tej najbardziej popularnej.

2. Brak kontroli nad prowadzoną kampanią.

Nikt nie czuwa nad przebiegiem Twojej kampanii? Dla mnie to lekko absurdalne założenie, lecz takie są fakty – słyszałem komentarze, że ktoś „odwiedzał” nadzorowaną kampanię raz na dwa tygodnie (o zgrozo!).

Wyszukiwarka Google przetwarza 6 milionów zapytań dziennie. 15% z nich to kompletnie nowe słowa kluczowe, których dotąd wyszukiwarka nie zarejestrowała. Oznacza to, że niektóre z nich mogą okazać się frazami wysokiej jakości, których konkurencyjność oraz koszt za kliknięcie będą małe. Inne natomiast mogą okazać się mało skuteczne i bezwartościowe. Kampania ponadto codziennie zbiera informacje, w dodatku bardzo cenne. Dzięki ich analizie można skutecznie wprowadzać zmiany, w większej mierze kontrolować koszty czy wyprzedzić konkurencję. Brak takiej kontroli to jeden z podstawowych powodów, dla których kampania AdWords jest nieskuteczna.

3. Ograniczenia geograficzne.

Twoja reklama wyświetlała się na terenie całej Polski? Owszem, czasami to słuszny kierunek, lecz nie za każdym razem. Skoro prowadzisz lokalną firmę, nie ma potrzeby, aby Twoja reklama wyświetlała się na drugim końcu Polski – tam, gdzie Twoje usługi nie dotrą lub nie masz możliwości działania na danym terenie. Lepiej zawęzić obszar wyświetlania do kilku sąsiadujących województw, jak i również w niektórych przypadkach ograniczyć się tylko do jednego konkretnego. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych kliknięć i pozwoli na zachowanie większego budżetu.

4. Nie znasz konkurencji.

Nie wiesz nic o konkurencji. Czy jest takowa (w sumie dziś trudno jej nie mieć, chyba że działasz w niszy)? Skoro jest, to jak duża? Każda z branż rządzi się swoimi prawami. W jednej średni koszt za kliknięcie w reklamę wynosi, powiedzmy, 2 złote. W innej za tę samą kwotę co najwyżej będziesz na drugiej lub trzeciej stronie wyników wyszukiwań, czyli bardzo nisko. Musisz więc wiedzieć, jak bardzo konkurencyjna jest Twoja branża. Osoba bądź firma, której zlecasz kampanię, zanim zacznie prowadzić reklamę, powinna poinformować Cię o ilości zapytań w wyszukiwarce Google na daną frazę lub o szacunkowych kosztach jej prowadzenia. Wszystkie te informacje można uzyskać posługując się narzędziem o nazwie planer słów kluczowych. Jeżeli Twoja kampania AdWords jest nieskuteczna, to planer może dostarczyć Ci ciekawych informacji.

5. Nie wiesz, jakim budżetem dysponować.

O samych kosztach jej prowadzenia dowiesz się w artykule poświęconym środkom, jakie należy na AdWords przeznaczyć. W wyniku niezbadania rynku pod względem konkurencji nie masz pojęcia, jaki budżet comiesięczny musisz przeznaczyć na reklamę. Po analizie konkurencji będziesz mieć większy ogląd na cały budżet i na to, ile to wszystko będzie Cię kosztować. Bez tego okaże się, że Twoje fundusze nie pozwalają na efektywne prowadzenie kampanii i może wystąpić sytuacja, w której już po kilku godzinach od startu kampanii Twój limit dzienny osiąga maksimum i reklamy się nie wyświetlają. Dlatego bez wiedzy o wydatkach w większości przypadków kampania AdWords jest nieskuteczna.

6. Brak słów wykluczających.

Przez wielu pomijany aspekt. Szkoda, bo to bardzo istotny czynnik, bez którego kontroli kampania AdWords jest nieskuteczna. Ustawienie, dobranie i wprowadzenie słów kluczowych to jedno, ale bardzo ważne jest również wykluczenie odpowiednich fraz. Dzięki kontroli i doglądaniu kampanii (patrz drugi podpunkt w tym artykule) można określić, na jakie frazy pojawiają się Twoje reklamy. Analizując je, korzystne słowa można dodać do grupy słów kluczowych, niekorzystne zaś można po prostu wykluczyć. Wykluczanie to podstawa, ponieważ wyświetlanie reklam na nieodpowiednie frazy to strata Twojego czasu i pieniędzy. Dzięki skutecznej eliminacji określonych słów zaoszczędzisz koszty, jak i również pozbędziesz się przypadkowych wejść z reklamy.

Czas na przykład. Twoja kampania używa słowa kluczowego „buty sportowe”. Używasz go, ponieważ prowadzisz sprzedaż obuwia sportowego poprzez sklep internetowy. Czy wiesz, że Twoja reklama pojawiać się będzie nie tylko na frazę „buty sportowe”, lecz również na takie: „buty sportowe opinie”, „buty sportowe dla dzieci”, „test wygodnych butów sportowych”? W niektórych wypadkach może się to sprawdzić, ale co w przypadku, kiedy na Twojej stronie internetowej, do której prowadzi reklama, nie widnieją żadne opinie, testy czy nawet nie posiadasz obuwia dla dzieci, a tylko dla dorosłych? Przyznasz, że wyświetlanie się Twojej reklamy dla powyższych fraz jest bezsensowne. Nie ma potrzeby tracić pieniędzy dla tych fraz, więc warto je wykluczyć.

7. Brak stosowania dopasowania słów kluczowych.

Dzięki stosowaniu dopasowania słów kluczowych możesz kontrolować zachowanie frazy w wyszukiwarce Google. W zależności od typu dopasowania możesz kierować Twoją reklamę do szerszego grona odbiorców lub skutecznie owo grono zawężać. Im szersza będzie opcja dopasowania słowa kluczowego, tym więcej ruchu reklama jest w stanie wygenerować. Z kolei wąskie grono odbiorców da Ci mniej wyświetleń, ale będą to frazy bliższe konkretnemu zapytaniu odbiorcy. Nie będę opisywał, jakie konkretnie dopasowania można stosować (gdyż to temat na osobny artykuł), lecz wiedz jedno – warto ich używać. Pozwoli to lepiej kontrolować zapytania kierowane przez użytkownika. Niestosowanie ich to wielki błąd!

8. Zły target po kliknięciu w reklamę.

Podstawowy błąd, na szczęście coraz rzadziej spotykany. Jednak nadal wpływa on znacząco na to, że kampania AdWords jest nieskuteczna. Nie jest to błąd czysto techniczny, należy raczej do tych najbardziej frustrujących. Najłatwiej ten błąd zweryfikować przy użyciu następującego przykładu: szukasz konkretnej książki. Wpisujesz tytuł i klikasz w reklamę, która spełnia Twoje oczekiwania i Cię zachęciła. Co uzyskujesz po kliknięciu? Stronę główną serwisu… To jest właśnie ten błąd. Użytkownik, który szuka czegoś konkretnego, nie chce trafić na stronę główną serwisu, aby potem znów być zmuszonym do używania menu lub wyszukiwarki. Oczekuje on przekierowania go na konkretną stronę, z książką, która go interesuje. Wielu pewnie stwierdzi, że to mało istotne. Otóż nie! Taki użytkownik prędzej użyje przycisku „wstecz” i odwiedzi reklamę konkurencji. Nie będzie mu się chciało przedzierać przez całą ofertę i szukać na nowo swojego celu. Po to korzysta z wyszukiwarki, by dostać to, czego dokładnie szuka. Po co Twój klient ma rezygnować z Twoich usług tylko z tak błahego powodu? Warto zadbać również o ten aspekt kampanii, aby nie tracić wartościowych wejść.

9. Źle dobrane tytuły i opisy.

Również jeden z podstawowych błędów podczas korzystania z Google AdWords, który sprawia, że kampania AdWords jest nieskuteczna. Tytuł oraz opis powinny być przede wszystkim zachęcające. Adekwatne do tego, co oferujesz swoim odbiorcom. Warto również zastosować kilka sprawdzonych rad, które zawarłem w innym moim artykule, traktującym o pisaniu idealnych tytułów. Ponadto w przypadku sprzedaży produktów online opłaci się uwypuklanie wszelkich korzystnych okazji typu: „darmowa dostawa!”, „20% zniżki przy zakupie online!” itp.

10. Zły okres rozpoczęcia kampanii.

Coś mało prawdopodobnego, lecz jak najbardziej jest to możliwe. Niektóre rodzaje działalności śmiało można określić jako sezonowe, czyli mające klientów tylko w określonym czasie. W tym wypadku reklamowanie się poza sezonem generuje wyłącznie straty. Czy wyobrażasz sobie reklamę stoku narciarskiego w sezonie letnim? Oczywiście, jeśli latem istnieje oferta zjazdów na trawie czy igielicie, trzeba to uwzględnić w kampanii AdWords. Grupy reklam oferujące atrakcje zimowe należy wstrzymać, a wystartować z grupą przygotowaną na sezon letni. Małe niedopatrzenia, a wiele znaczą dla budżetu i korzyści wynikających z prowadzenia kampanii.

11. Oferujesz nieatrakcyjne produkty.

Kierowanie się samym wyznacznikiem pod postacią ilości kliknięć też nie jest najlepszą drogą. Może się okazać, że produkt, który reklamujesz, jest mało atrakcyjny dla klientów. Być może jest po prostu zbyt nowy i jeszcze nie trafia do ludzi. Inną sprawą może być to, że pomimo wielu wejść na Twoją stronę z reklam, dalej nie przybywa klientów i brak jest zwrotów z inwestycji. Spowodowane może być to złą ofertą, na przykład niewystarczająco konkurencyjną. Również może zaistnieć sytuacja, gdzie użytkownicy nie chcą korzystać z Twoich usług, a jedynie poczytać o nich – wtedy również tracisz środki, bo choć użytkownik zasięga wiedzy, to jednak ostatecznie nie dokonuje zakupu. Kluczem jest utworzenie takiej oferty, która zachęci do kupna, bo przecież to jest Twój główny cel.

12. Strona docelowa nie zachęca do odwiedzin.

Skoro wykorzystujesz usługę Google AdWords, musisz posiadać własną stronę internetową. Kolejnym z założeń może być właśnie problem z ową stroną. Niewykluczone, że jej wygląd, treść czy zawartość znacznie odbiegają od ideału. Przypuszczalnie może nie spełniać najnowszych standardów, np. jest pozbawiona responsywnego widoku, czyli nieoptymalnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych. Wtedy zatacza się błędne koło – reklama może trafiać do odbiorców, lecz jej dalsza część, czyli strona, do której reklama prowadzi, może odpychać od korzystania z serwisu i powodować jego opuszczenie.

13. Niekompetentny opiekun kampanii.

Tego czynnika również nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu przyczyn marnowania środków w reklamie Google AdWords. Nie ma co ukrywać, wystartowanie z własną kampanią reklamową wcale nie jest trudne. Minimalne czynności sprowadzają się do założenia konta i stworzenia grup reklam wraz ze słowami kluczowymi. Średniozaawansowany użytkownik korzystający biegle z wyszukiwarki znajdzie potrzebne mu informacje, jak to robić. Sam fakt, że Google oferuje bogaty poradnik całej usługi, zachęca do poprowadzenia kampanii reklamowej na własną rękę. Problem polega na tym, że w grę wchodzą pieniądze, a w przypadku AdWords wcale nie są to małe stawki, więc czy warto męczyć się z kimś niekompetentnym? Jeżeli brakuje Ci czasu bądź cierpliwości, postaw na doświadczonych specjalistów AdWords z Olsztyna.

Kampania AdWords jest nieskuteczna? Czas na zmiany!

Kampania w Google AdWords nie sprowadza się tylko do dobrania słów kluczowych i myślenia w stylu „jakoś to będzie”. Jest to szereg zabiegów, czasem eksperymentów, by wykorzystać kampanię do maksimum. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi zrozumiałeś, co mogło pójść nie tak. Warto z każdej porażki wyciągać wnioski i analizować, analizować i jeszcze raz analizować cenne dane, jakie codziennie dostarcza Twoja własna kampania. Jeśli chciałbyś wystartować z takową – zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!