Jak dbać o SEO w sklepie internetowym? – 11 porad

Jak dbać o SEO w sklepie internetowym?

Wiele osób uważa, że samo stworzenie sklepu internetowego jest krokiem, który zapewnia tej stronie odpowiednią widoczność w sieci. Niestety jest to błędne założenie, ponieważ sklep sklepowi nierówny. Trzeba wykonać naprawdę kawał solidnej pracy, aby uczynić daną stronę dostatecznie widoczną wśród wyników wyszukiwania.

Dlatego też kwestia tego, jak dbać o SEO w sklepie internetowym jest niezwykle istotna.

W tym tekście znajdziesz jedenaście porad, które dotykają różnych aspektów optymalizacji SEO sklepów internetowych. Począwszy od kwestii typowo technicznych (adresy URL, meta-tagi, certyfikat SSL), poprzez różne aspekty psychologiczne (zasada rzadkości, dowody społeczne), aż po rozszerzenia dodające nowe funkcje (typu live-chat).

Zapraszam do lektury.

Jak dbać o SEO w sklepie internetowym? – 11 wskazówek

1. Zadbaj o przyjazne adresy URL.

Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach już po samym wyglądzie adresu URL możemy oczekiwać konkretnej treści na danej podstronie. W końcu dużo przyjemniej ogląda się taką konstrukcję adresu:

https://przyklad.pl/obuwie-meskie/buty-biegowe-adidas/

niż taką:

https://przyklad.pl/index.php?product=123&category=321

Systemy CMS dysponują przeróżnymi dodatkami, za których pomocą można ingerować w sposób wyświetlania odnośników wewnątrz strony internetowej. Postaraj się zatem uczynić je możliwie najkrótszymi oraz prostymi w zrozumieniu.

Docenią to zarówno roboty wyszukiwarek internetowych, jak i sami użytkownicy.

2. Wprowadź tzw. okruszki.

Breadcrumbs, czyli okruszki, to termin określający ścieżkę logiczną, pokazującą lokalizację użytkownika na stronie internetowej.

Odgrywają one nie tylko rolę informacyjną, lecz także dzięki nałożeniu odnośników na wszystkie szczeble, umożliwiają cofnięcie się do wcześniejszych etapów.

Okruszki - breadcrumbs

Przykład okruszków na stronie internetowej.

Są one niezwykle przydatnymi elementami sklepu internetowego, gdyż użytkownicy często mają potrzebę przejścia do jakiejś bardziej ogólnej kategorii, gdy uznają, że wybrana szczegółowość jest zbyt drobiazgowa lub po prostu błędna.

Jeśli myślisz o tym, jak dbać o SEO w sklepie internetowym, to wdrożenie okruszków będzie strzałem w dziesiątkę.

3. Nie kopiuj opisów produktów ze stron producentów.

Właścicielom wielu sklepów internetowych bardzo często zdarza się kopiować opisy produktów ze stron producentów.

Nic dziwnego, bowiem wydaje się to pomysłem idealnym – „brakuje mi treści, więc tym sposobem szybko zadbam o odpowiednie teksty”.

Niestety nie jest to działanie zgodne z poprawnym SEO.

Po pierwsze opisy takie często są po prostu sztuczne. Nie wnoszą niczego, co pozwoliłoby wyróżnić Twój serwis na tle konkurencji.

Po drugie zawsze istnieje ryzyko problemów prawnych, gdyż w gruncie rzeczy jest to skorzystanie z czyjejś pracy.

Po trzecie jest to powielenie treści – w mniejszym lub większym stopniu. Wszystko to, co publikujesz na swojej stronie internetowej, powinno być unikalne.

4. Zoptymalizuj meta-tagi.

Rzuć okiem na poniższą grafikę:

SERP produktu sklepu internetowego

Widok tej podstrony w wynikach wyszukiwania różni się od standardowego:

 • obecnością okruszków (zamiast adresu URL mamy wyraźny podział na kategorie i podkategorie)
 • widoczną średnią oceną i łączną liczbą ocen
 • ukazaną ceną produktu

Co więcej, zarówno tytuł strony, jak i jej opis, zawierają w treści nazwę produktu z różnymi parametrami. Użytkownik dokładnie wie, co znajdzie na tej podstronie jeszcze przed kliknięciem odnośnika.

Użyj następującej komendy w wyszukiwarce Google:

site:twojadomena.pl

aby wyświetlić wszystkie podstrony wchodzące w skład Twojego sklepu. Dzięki temu sprawdzisz, jak prezentują się one w wynikach wyszukiwania. Koniecznie zoptymalizuj je tak, aby były możliwie najbardziej przyjazne użytkownikom.

5. Zaprezentuj tzw. dowody społeczne.

Dowody społeczne, czyli elementy social proof, mają za zadanie w pewien sposób legitymizować dany produkt lub ogółem sklep internetowy.

Mogą przybierać wiele form.

Jedną podstawowych jest umożliwienie użytkownikom dodawania recenzji produktów. Dzięki temu zostawiają oni swoje opinie, ułatwiając wybór pozostałym odwiedzającym. Wszystko to najczęściej okraszone jest różnego rodzaju gwiazdkami, ocenami i innymi wizualnymi elementami, które generują przekaz łatwiejszy w odbiorze.

Innym sposobem wykorzystania social proof jest opublikowanie opinii jakiejś znanej, wpływowej w danej branży osoby na temat jakiegoś produktu (czy też całego sklepu). Tacy ludzie oddziałują na część kupujących, powodując myślenie w stylu: „skoro ONA ich poleca, to coś w tym musi być!”.

Dowodami społecznymi są także wszelkie liczby, których eksponowanie ma zachęcać do zakupu. Mogą one wskazywać np. liczbę kupionych produktów – jeśli jest ona pokaźna, wtedy jej znaczenie dla innych jest niebagatelne.

6. Przetestuj prędkość swojego sklepu internetowego.

Nikt nie lubi, gdy dana strona internetowa zbyt długo się ładuje. Zwracamy na to uwagę w szczególności na stronach e-commerce, za których pośrednictwem przecież wydajemy pieniądze. Chcemy zatem robić to tylko w miejscach godnych zaufania.

Poniżej znajduje się przykładowy wynik testu prędkości strony internetowej z użyciem narzędzia Pingdom Website Speed Test:

Narzędzie do testowania prędkości sklepu

Pokazuje on dużo, dużo więcej niż najpopularniejszy Google PageSpeed Insights. Dlatego też dobrze jest kierować się wynikiem obu narzędzi.

Pierwsze zapewni realne rezultaty, z kolei drugie jest po prostu google’owskie, więc dobrze jest mieć tam sytuację, która nie będzie skutkowała wieloma powiadomieniami okraszonymi czerwonym kolorem.

Uczyń zatem wszystko, aby Twój sklep internetowy był możliwie najszybszy. Jest to bardzo istotne w kwestii tego, jak dbać o SEO w sklepie internetowym.

7. Miej na uwadze istotę rzadkości w e-commerce.

Rzuć okiem na poniższy obrazek:

Rzadkość w e-commerce

W modelowy wręcz sposób pokazuje, czym jest tzw. rzadkość w e-commerce.

Zasada rzadkości informuje odwiedzających o tym, że mają do czynienia z pewną specjalną okazją. Okazją, która lada chwila nie będzie już dostępna, gdyż skorzystają z niej inni, szybsi w działaniu użytkownicy.

Na grafice widzimy cztery kluczowe elementy:

 • skreśloną starą cenę
 • uwydatnioną nową cenę
 • procent obniżki
 • czas pozostały do końca promocji

Każdy z nich ma za zadanie sprawić, aby przeglądająca ten produkt osoba wywołała w sobie potrzebę pilności skorzystania z oferty.

Śmiało możesz zastosować takie rozwiązania w swoim sklepie.

8. Nie zapomnij o certyfikacie SSL.

Jeśli rozważasz kwestię tego, jak dbać o SEO w sklepie internetowym, to wykupienie certyfikatu SSL znajduje się z początku kolejki czynności koniecznych do wykonania.

W przeciwnym wypadku w usłudze Google Search Console możesz ujrzeć następujące ostrzeżenie:

Brak SSL i HTTPS - ostrzeżenie

Jak widać, obecność SSL na stronie to nie tylko fajny dodatek, za jaki uważało się protokół HTTPS jeszcze nie tak dawno, lecz także obowiązek wynikający z bezpieczeństwa przesyłanych danych.

Nie chcesz chyba, aby użytkownicy odwiedzający Twój sklep internetowy widzieli wyraźny napis „Niezabezpieczona”? Mało kto będzie chciał dokonać jakiegokolwiek zakupu w takim sklepie.

Zaopatrzenie się w podstawowy, w miarę porządny certyfikat SSL to obecnie wydatek maksymalnie kilkudziesięciu złotych rocznie. Istnieje również alternatywa w postaci darmowego Let’s Encrypt.

9. Rozważ wykorzystanie czatu na stronie internetowej.

W sieci coraz częściej można spotkać tego typu okienka:

Czat w sklepie internetowym

Na temat korzystania z live-chatu na stronach internetowych stworzyliśmy dedykowany wpis.

Wniosek, który z niego płynie, jest jeden – jest to rozwiązanie świetne w przypadku sklepów internetowych.

Jeżeli dysponujesz kompetentną osobą (lub ich zespołem), która potrafiłaby umiejętnie odpowiadać na zapytania użytkowników, postaraj się wdrożyć live-chat w swoim serwisie. Jest to bardzo wygodna funkcja, która nie tylko rozwiewa wątpliwości, lecz także przybliża klientów do dokonania zakupu.

10. Optymalizuj obrazy pod kątem SEO.

W artykule na temat optymalizacji SEO obrazów wymieniłem kilka kluczowych kwestii odnośnie do poprawnego obchodzenia się z grafikami:

 • stosowanie prostego, klarownego nazewnictwa (typu samochod-jasia.jpg czy też buty-biegowe-nike.jpg)
 • uzupełnianie wartości atrybutów ALT (aby opisywały to, co jest widoczne na obrazach)
 • skalowanie obrazów do odpowiednich rozmiarów
 • kompresowanie „wagi” grafik
 • dobór formatów właściwych dla danego przeznaczenia

Dzięki temu maksymalnie możliwie zwiększa się szanse na obecność obrazów w wyszukiwarce Google Grafika, a także dostarcza się realną wartość zarówno robotom wyszukiwarek, jak i użytkownikom sklepu internetowego.

Nie bez powodu tak bardzo zwracamy uwagę na treści wizualne, zatem należy zrobić wszystko, by serwować je w optymalnej formie.

11. Wykorzystaj podstrony nieistniejących produktów.

Jak dbać o SEO w sklepie internetowym, gdy wycofuje się dany produkt ze sprzedaży lub też, gdy jakaś promocja dobiega końca?

Dobrze jest takiej podstrony nie usuwać.

Jakimś rozwiązaniem jest zawsze przekierowanie takiej podstrony na inny adres, lecz można to rozegrać jeszcze inaczej.

Otóż możesz po prostu zamieścić na niej informację, że dany produkt jest niedostępny oraz wskazać inne, które mogłyby zainteresować użytkownika. Nigdy nie wiesz, czy dany adres URL Ci się jeszcze kiedyś nie przyda, a tym sposobem zawsze będziesz mieć go gdzieś pod ręką.

Jest to przydatne również w sytuacji, gdy dana podstrona dotyczy jakiejś sezonowej promocji. Nie ma co się jej pozbywać, skoro możesz skorzystać z niej za jakiś czas.

Jak dbać o SEO w sklepie internetowym, by walczyć o wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania?

Oczywiście zastosowanie się do wszystkich wyżej wymienionych punktów nie sprawi, że natychmiastowo zdobędziesz wszystkie szczyty.

Czynników, które wpływają na określenie pozycji danej strony internetowej, jest cała masa.

Jednakże trzymanie się odpowiednich norm dotyczących SEO znacznie zwiększa Twoje szanse na sukces, czego osiągnięcia serdecznie Ci życzę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.