Jak obniżyć współczynnik odrzuceń? – 9 trików do wykorzystania

Jak obniżyć współczynnik odrzuceń?

Współczynnik odrzuceń informuję nas, jaki odsetek użytkowników opuszcza stronę bez jakiejkolwiek dalszej interakcji z nią. Czyli po wejściu na stronę użytkownik nie przejdzie do innej podstrony, tylko opuści serwis. Jest to więc sposób na to, aby mierzyć zaangażowanie odbiorców na stronie oraz poniekąd jej skuteczność.

Widząc wysoki współczynnik odrzuceń, możemy określić, czy strona jest interesująca i zachęcająca do przeglądania, czy też nie. Sprawdźmy więc, jak obniżyć współczynnik odrzuceń oraz na jakie kwestie na stronie zwrócić uwagę, aby go zmniejszyć.

Jak obniżyć współczynnik odrzuceń? – początkowe ustalenia

Skorygowanie mierzenia parametru

Istotną kwestią w przypadku mierzenia współczynnika odrzuceń w Google Analytics jest fakt, w którym to do odrzucenia sesji jest zaliczana sytuacja, gdzie użytkownik np. czytał wpis na blogu (bardzo długi), lecz po przeczytaniu opuścił stronę.

Teoretycznie doszło do odrzucenia, ponieważ nie było przejścia do kolejnej części serwisu, lecz w praktyce nie powinno to być zaliczane. Dla właściciela serwisu przeczytanie artykułu jest wartościowym czynnikiem, więc czas spędzony na stronie podczas czytania można uznać za korzystną akcję. Dlatego też w Google Analytics warto ustawić minimalny czas, po którym współczynnik odrzuceń nie będzie odnotowywany – np. 20 sekund.

W celu ustawienia tego parametru odsyłam Cię do innego artykułu (anglojęzycznego), w którym pokazane są bardziej techniczne kwestie związane z optymalizacją tego parametru – adjusting bounce rate.

Zdefiniowanie gorzej wypadających podstron

Aby wiedzieć, jak obniżyć współczynnik odrzuceń, trzeba na początku zdefiniować podstrony, które notują wysoki odsetek odrzuceń. Z tego względu, że przyczyn może być bardzo wiele. Często jest to właściwie domyślanie się lub intuicja doświadczonej osoby, która będzie umieć określić, co może być tego przyczyną.

Kolejną istotną kwestią jest fakt, że każdy rodzaj podstrony może notować wysoki współczynnik odrzuceń z innego powodu.

Spójrzmy na przykłady:

 • Strona główna bloga – za mała częstotliwość dodawania wpisów. Użytkownik wchodzi na blog, lecz nie widzi nowych artykułów, zatem opuszcza serwis.
 • Pojedynczy wpis na blogu – mało atrakcyjna forma wpisu; brak obrazów, tylko sam czysty tekst; brak jakiejkolwiek stylizacji (brak nagłówków, pogrubień, wypunktowań); być może tytuł sugeruje inną treść, niż jest w rzeczywistości.
 • Krok w procesie zakupowym – nieintuicyjny proces zakupowy; błędy UX.

Jak obniżyć współczynnik odrzuceń – 9 wskazówek

Spójrzmy teraz na ogólne kwestie, które mogą generować tzw. bounce rate.

1. Długo wczytująca się strona.

Długo wczytująca się strona internetowa jest zmorą internautów. Nikomu nie chce się czekać na załadowanie treści, a taki stan rzeczy może szybko frustrować. Stąd duża szansa na opuszczenie serwisu.

Sprawdź, jak Twoja strona radzi sobie z szybkością wczytywania, obserwując ją w narzędziach do testowania prędkości.

Niewątpliwie pierwszą i bardzo zasobożerną kwestią są zbyt duże obrazy. Nieświadomi użytkownicy zamieszczają bardzo duże pliki graficzne zupełnie niepotrzebnie. Pomocne w tym przypadku może być kolejne narzędzie, które pozwala bezstratnie zmniejszyć wagę obrazu – TinyPNG.

2. Mało czytelna forma.

Kolejną poszlaką ku temu, jak obniżyć współczynnik odrzuceń, jest sama możliwość przeczytania treści na stronie. Jeśli są one zamieszczone „ciurkiem”, bez jakiejkolwiek obróbki stylistycznej, to jest duża szansa, że mało kto będzie mieć ochotę na jej przeglądanie.

Warto stosować wszelkie sposoby, aby treść czytana miała jak najmniejsze akapity, a nawet w większości hasłowe rozwiązania.

Pomocne na pewno będą:

 • Krótkie akapity.
 • Duża ilość wolnych przestrzeni.
 • Przerywniki w formie obrazów.
 • Pogrubienia i kolorowanie istotnych fraz.
 • Wypunktowania.
 • Duża liczba nagłówków.
 • Proste i wysoce czytelne fonty.

3. Zbyt mało informacji.

Przyczyną opuszczenia serwisu bez głębszej interakcji mogą być sytuacje, w których dana strona nie zawiera takich informacji, jakich oczekuje użytkownik. Może na kilku przykładach będzie to lepiej zobrazowane:

 • podstrona FAQ nie zawiera odpowiedzi na pytanie, które interesuje użytkownika
 • podstrona produktu nie zawiera dostatecznie dużo informacji o produkcie (ubogi opis produktu)
 • w ofercie podano za mało informacji lub są zbyt ogólne
 • na stronie kontaktu brakuje informacji (np. mapy, danych firmy itd.)
 • tytuł artykułu na blogu nie jest adekwatny do treści

4. Brak CTA oraz linkowania wewnętrznego.

Przyciski CTA mają za zadanie nakłonić i zachęcić użytkownika do przejścia do danej części serwisu. Pomagają kierować odbiorców po odpowiednich częściach serwisu, aby ostatecznie dotrzeć do określonego celu – np. strony kontaktu lub wyceny. Ich głównym zadaniem jest zatem prowadzenie użytkownika „jak po sznurku” do celu.

Brak takich przycisków powoduje, że użytkownik musi sam szukać podstron czy linków, aby poruszać się po stronie. Z góry nikt mu nic nie oferuje, więc to on decyduje, gdzie dalej ma przejść.

Niestety takie rozwiązanie powoduje, że w zależności od zaprojektowanej strony, internauta może ją najzwyczajniej w świecie opuścić.

5. Wadliwa responsywność.

W definiowaniu gorzej wypadających stron z początku artykułu, warto jeszcze dodać aspekt mobilności. Można porównać, jak wypada współczynnik odrzuceń właśnie na urządzeniach mobilnych. Jeśli jest wysoki, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem sprawa leży po stronie braku dostosowania układu strony pod mniejsze ekrany smartfonów. W takich wypadkach należy jak najszybciej poprawić elementy strony, aby odpowiednio skalowały się względem rozdzielczości.

6. Mało czytelna nawigacja strony.

Uzupełnieniem do przycisków CTA jest przede wszystkim menu nawigacyjne, które stanowi oś, jeśli chodzi o poruszanie się po stronie. Bez niego praktycznie trudno wyobrazić sobie poruszanie po niej. Dlatego też menu musi być przede wszystkim odpowiednio kontrastowe – uważać należy w sytuacjach, gdzie pasek menu jest przezroczysty, a tło stanowi część obrazu (np. slidera). Warto wtedy sprawdzić, czy pozycje menu dostatecznie dobrze się wyróżniają.

Kolejną istotną sprawą jest również liczba pozycji oraz ich odpowiednia hierarchia. Nie ma co przesadzać z ilością pozycji w menu, a w razie czego należy stosować zagnieżdżenia w postaci pod-menu. Mało tego – trend, jaki można zauważyć, to również bardzo mocne ograniczanie ilości pozycji w menu głównym na rzecz zamieszczenia linków w stopce.

7. Brak treści wizualnej.

Nie da się również ukryć, że zazwyczaj najbardziej atrakcyjnymi treściami na stronach są właśnie treści wizualne. Wszelkie obrazy, animacje czy pliki wideo nadają kolorytu oraz przyciągają uwagę. Pozwalają odpocząć od czystego tekstu i tym samym zaciekawić widza, który chętniej spędzi czas na stronie.

Oczywiście istotne są tutaj rozmiary obrazów oraz ich jakość. Obraz musi być dostatecznie dużego rozmiaru, aby prezentował się ładnie i bez widocznych pikseli.

8. Strona nie wzbudza zaufania.

Pomocne w sytuacjach, w których zastanawiamy się, jak obniżyć współczynnik odrzuceń, mogą okazać się tzw. dowody społeczne. Użytkownik nie będzie spędzał czasu na stronie, której nie ufa. Trzeba odbiorców „oswoić” i zaprezentować się z dobrej strony – godnej zaufania. Nowi użytkownicy nie znają zazwyczaj ani marki, ani produktów, więc w pierwszej kolejności muszą zaakceptować drugą stronę – zupełnie jak w sytuacji, w której poznajemy nowo spotkaną osobę.

9. Diagnostyczne testy A/B.

Na koniec warte wspomnienia są tzw. testy A/B, mające na celu porównanie danej sytuacji przed i po. Założenia polegają na tym, że w przypadku zdefiniowania podstrony z wysokim współczynnikiem odrzuceń, zapisujemy sobie ten wynik. Następnie po wprowadzeniu zmian ponownie sprawdzamy współczynnik i porównujemy wartości – czy zmiany poszły na plus, czy też nie. Wtedy mamy pewność oraz przede wszystkim wiedzę (co działa na użytkowników), że zmiany idą w dobrym kierunku.

Jak obniżyć współczynnik odrzuceń, by użytkownicy dłużej zostawali na stronie?

Warto przyjrzeć się współczynnikowi, aby mieć pewność co do tego, że dana podstrona spełnia swoje zadanie.

Strona ma służyć użytkownikom, a właśnie współczynnik odrzuceń może być doskonałym sposobem, aby to zweryfikować i mieć pewność co do własnej witryny.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.