Jak pozyskać klientów dzięki stronie internetowej? – poradnik

Jak pozyskać klientów dzięki stronie internetowej?

W obecnych czasach strona internetowa odgrywa niebagatelną rolę w funkcjonowaniu danej marki. Samo jej posiadanie pozwala poszerzyć horyzonty oraz otworzyć nowe możliwości. Można na niej prezentować ofertę, dotychczasową działalność w branży, czy też tworzyć treści blogowe dla czytelników. Zatem może stanowić doskonałe źródło nowych klientów.

Sprawdź, jak pozyskać klientów dzięki stronie oraz jak generować więcej zapytań od odwiedzających odbiorców.

Jak pozyskać klientów dzięki stronie internetowej? – 9 wskazówek

1. Zachęcenie samą stroną.

W kontekście pozyskania klienta dużą rolę odgrywa sama prezencja strony. To, jak przedstawiamy markę w internecie, świadczy poniekąd o samej firmie.

Oczywiste jest, że przyjemniejsza w odbiorze oraz bardziej zachęcająca strona sprzyja nawiązaniu współpracy. Tym bardziej że często polegamy na naszych odczuciach wizualnych. Szybko potrafimy ocenić, czy nowo poznana osoba przypadnie nam do gustu, czy jednak coś w niej nam się nie podoba.

Identycznie jest w internecie. Już po kilku sekundach użytkownik potrafi ocenić, czy strona jest dla niego przyjemna i czy będzie kontynuował jej przeglądanie, czy jednak szybko ją opuści. Logiczne jest więc to, że aby przekonać do siebie potencjalnego klienta, należy zatrzymać użytkownika na dłużej niż tylko na kilka sekund.

Tak więc wszystko zaczyna się o samej prezencji strony. Zgrabna, nowoczesna, intuicyjna oraz przejrzysta strona to podstawa jakichkolwiek dywagacji na temat pozyskiwania dzięki niej klientów.

2. Docieranie do klientów, czyli budowa zasięgu.

Drugim koniecznym punktem do spełnienia jest docieranie do jak najszerszego grona klientów. Pięknie prezentująca się strona sama w sobie nie zacznie docierać do licznych osób. Właściwie bez promocji zniknie bardzo szybko w odmętach internetu.

Ba! Nawet nie tyle, co zniknie, co po prostu nigdy się w nim dobrze nie pojawi. Trzeba jej niestety pomóc, aby licznik odwiedzin z tygodnia na tydzień pocieszał nas coraz lepszym wynikiem.

a) Pozycjonowanie

Zwiększanie pozycji strony na dane słowa kluczowe pozwala przede wszystkim budować wymagany ruch na stronie, aby można to było przekuć na klientów. Jest to podstawą ruchu na stronie i często przekłada się na długotrwałe rezultaty, choć nim one przyjdą, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

b) Wsparcie płatną reklamą

Opozycją do pozycjonowania mogą być płatne formy reklamy, które przede wszystkim pozwolą dotrzeć do odbiorców natychmiast. Właściwie już tuż po starcie reklamy.

Jest to więc świetna szansa na start strony, aby „przeczekać” okres, w którym pozycjonowanie przyniesie pierwsze rezultaty. W późniejszym czasie stanowi z kolei świetne uzupełnienie działań SEO-wych. W tym przypadku wartą polecenia jest płatna reklama na Facebooku lub na pokrewnym portalu społecznościowym oraz reklama w Google AdWords.

Świetnym dopełnieniem do tego punktu jest nasz inny wpis pod tytułem: „Mam nową stronę – co dalej?„.

3. Blogowanie, czyli tworzenie treści.

Doskonałym sposobem na zwiększanie liczby odwiedzin strony jest regularne blogowanie. Ponieważ zwiększamy szansę na pojawienie się nie tylko na brandowe oraz ofertowe zapytania ze strony wyszukiwarki, lecz także na każdy pojedynczy wpis. W ten sposób rośnie liczba słów kluczowych, na które Twoja strona może pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Poza tym to również doskonała okazja ku temu, aby budować lojalnych i wiernych fanów Twojej marki. Dodatkowo nie każdy odbiorca od razu stanie się Twoim klientem, a właśnie dzięki tworzeniu treści, odbiorca powoli oswaja się z marką i z każdym kolejnym przeczytanym artykułem jego więź się zaciska. Stąd już coraz bliżej do stania się klientem.

Muszę wspomnieć o jeszcze jednym argumencie na korzyść blogowania. Użytkownicy, widząc branżowe wpisy, utożsamiają markę z ekspertem w danej dziedzinie. To również może mieć doskonały wpływ na ich przekształcenie w klienta.

4. Ułatw kontakt.

Jak pozyskać klientów dzięki stronie? Przede wszystkim trzeba umożliwić im kontakt z Tobą.

Samo istnienie podstrony „Kontakt” nie jest wystarczającą zachętą do kontaktu. Trzeba dodatkowo wzmocnić zamiar skontaktowania się z Tobą. Świetnym sposobem jest popularne zamieszczenie numeru telefonu lub adresu e-mail w górnej części strony – pod lub nad paskiem nawigacyjnym z menu. Taki zabieg powoduje to, że użytkownicy cały czas mają „pod ręką” szansę skorzystania z tych danych.

Poznaj również inne sposoby na zachęcenie do kontaktu:

 • Stosuj krótki formularz kontaktowy – lepiej poprosić o mniej (dodatkowy bodziec / zachęta) danych do wypełnienia, a dopytać o nie w odpowiedzi zwrotnej, którą napiszesz do odbiorcy.
 • Podawaj jasną informację, kiedy odpowiesz na wiadomość (np. 30 minut). Niestety, ale często potencjalny klient oczekuje informacji / odpowiedzi od razu, ponieważ po prostu nie chce czekać z danym tematem, tylko jak najszybciej z nim ruszyć. Dlatego im szybciej przygotujesz odpowiedź, tym masz większą szansę na pozytywną finalizację zapytania.
 • Spraw, aby Twój numer telefonu był klikalny, czyli po jego kliknięciu od razu przechodzi się do aplikacji dzwoniącej – przede wszystkim przydatne na urządzeniach mobilnych.

5. Kieruj do celu, używając przycisków CTA.

Dodatkowym wsparciem dla powyższego punktu są przyciski CTA, które stosuje się przede wszystkim po to, aby właśnie naprowadzać użytkowników do upragnionego celu na stronie – najczęściej oczywiście jest to podstrona kontaktu. Ponieważ kontakt jest pierwszym krokiem ku temu, aby pozyskać klientów dzięki stronie.

Kilka wskazówek w tej kwestii:

 • Pamiętaj, aby każda strona posiadała choć jeden taki przycisk.
 • Dość dobrym miejscem jest przede wszystkim sam dół takiej podstrony, aby po całkowitym jej przewinięciu podsunąć użytkownikowi kolejną stronę do odwiedzenia.
 • Nie zawsze musisz kierować od razu do właściwego celu, ponieważ czasami nie ma to sensu. Lepiej wspierać się dodatkowymi celami na ścieżce, np. logiczna struktura zdarzeń jest taka: strona główna -> oferta -> cennik -> kontakt, aniżeli strona główna -> kontakt. Mało prawdopodobne jest to, że od razu po wejściu na stronę odbiorca zechce się kontaktować, więc lepiej w pierwszej kolejności przedstawić mu ofertę, a dopiero potem zachęcić do kontaktu.

6. Stosuj odpowiednie słowa oraz formę.

Grunt to nie przedstawić strony w oczach odbiorców jako „chodzącej reklamy”. Nikt ich nie lubi.

Spraw więc, aby Twoja strona była przede wszystkim skierowana do odbiorców, co wbrew pozorom wcale nie jest takie oczywiste i tak często praktykowane. To oni są potencjalnymi klientami i to dla nich przedstawiasz treść, ofertę oraz samą markę.

Dlatego też koniecznie stosuj tzw. język korzyści. Jest to sposób pisania, który opiera się na eksponowaniu korzyści dla odbiorcy. Czyli oferując produkt / usługę przedstawiamy to, co zyska klient. Jak polepszy się jego życie? Jakie problemy zostaną rozwiązane? Jakie realne wartości otrzyma, korzystając z Twoich usług?

7. Buduj zaufanie z social proof.

Zaufanie to bardzo ważny element w internecie. Właściwie bez niego ciężko pozyskać klientów dzięki stronie. Przeglądając stronę, poniekąd obserwujemy wirtualny byt. Nie zaczniemy korzystać z firmy, która budzi jakiekolwiek wątpliwości. Dlatego warto budować zaufanie różnymi elementami, które ogólnie można nazwać dowodami społecznymi.

Zatem jak pozyskać klientów dzięki stronie www? Zamieszczając takie elementy jak np.:

 • logo dotychczasowych klientów
 • opinie klientów
 • recenzje produktów
 • osiągnięcia, wyróżnienia, nagrody, certyfikaty itd.
 • liczby (np. czas trwania na rynku, liczba obsługiwanych klientów, zrealizowanych usług)

8. Wyróżnij się.

Porównywanie różnych rzeczy w internecie jest na porządku dziennym, szczególnie podczas zakupu lub wyboru usług. Użytkownicy po prostu patrzą, co, gdzie i jak będą mieli lepiej.

Dlatego też warto postarać się o własny i unikalny bodziec, którym będzie można się pochwalić przed potencjalnymi klientami. Z pewnością nie jest to łatwe, lecz na pewno do zrealizowania.

9. Oferuj darmowe materiały.

Darmowe materiały (poradniki, e-booki, checklisty) to doskonała okazja na budowanie zaufania do marki i przywiązanie odbiorcy do siebie. Działa to poniekąd podobnie, jak treści blogowe, które spajają z marką.

Dodatkowo można oferować takie materiały w połączeniu z newsletterem, gdzie w zamian za zostawienie adresu e-mailowego, użytkownik otrzymuje darmowy gratis. W ten sposób można doskonale budować bazę mailingową, którą oczywiście później można wykorzystać do celów marketingowych.

Jak pozyskać klientów dzięki stronie www?

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci to, jak pozyskać klientów dzięki stronie internetowej.

Warto mieć przede wszystkim na uwadze dwa fundamenty – wartościową stronę oraz budowanie ruchu. Jest to niesłychanie ważne – tym bardziej, jeżeli konwersja w internecie zazwyczaj oscyluje w okolicach 1%.

Zatem w najprostszej postaci wygląda to tak, że z potencjalnych 10 000 odwiedzin, tylko 100 użytkowników nawiąże próbę kontaktu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.