
Masz nową stronę internetową. Co dalej? Włożyłeś w nią sporo środków i czasu, przede wszystkim na sporządzenie szczegółowych wytycznych webdesignerom.
Twoja witryna jest rewelacyjna, podoba się wszystkim znajomym oraz pracownikom.
Uważasz, że skoro strona jest już w sieci, to Twoje zadanie zostało wykonane.
Teraz wystarczy przygotować się na rozwój własnego biznesu, prawda?
Muszę Cię jednak rozczarować, bo do sukcesu jeszcze daleka droga. Twoja nowa witryna internetowa powinna rozwijać się regularnie.
Musisz być wyczulony na wiele problemów, które mogą się pojawić i wpływać np. na user experience (doświadczenia użytkowników) lub
Jedno jest pewne. Niezależne od tego, co jest Twoim celem (czy tylko obecność w internecie, czy też regularne zwiększanie przychodów ze sprzedaży on-line), musisz być wtajemniczony w cały świat internetowy.
Artykuł potraktuj jako małą skarbnicę wiedzy – vademecum.
Pozycjonowanie oraz optymalizacja strony internetowej
Dzięki procesom pozycjonowania oraz optymalizacji uzyskasz darmowy ruch na swojej stronie za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych.
Pozycja Twojej witryny w wyszukiwarce jest uzależniona od wielu algorytmów pozycjonujących. Określają one wszystkie czynniki, które wpływają na ranking.
1. Słownik pojęć SEO.
Zacznijmy od przejrzenia kilkunastu pojęć ze sfery pozycjonowania. Z tego tekstu dowiesz się między innymi tego, co to jest algorytm, słowo kluczowe, czy kim jest Matt Cutts. Jest to niezbędny artykuł, który rozjaśni wiele niezrozumiałych słów.
2. Ukryte koszty taniego pozycjonowania.
Na początku każdy chce zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Jest to logiczne i zrozumiałe dla wszystkich. Jednakże, wybierając pozycjonowanie, trzeba czasami postąpić inaczej. Zobacz, co może się kryć za tanim SEO i gdzie nie należy szukać oszczędności.
3. Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej?
Tak, masz już nową stronę internetową, ale czemu nikt jej nie odwiedza? Wpis pokaże Ci kilka strategii, które pomogą Ci zwiększyć ruch na swojej witrynie.
4. Jak zwiększyć ruch organiczny na stronie internetowej?
Wcześniejszy tekst traktował ogólnie o zwiększaniu ruchu na stronach internetowych. Dowiedz się teraz szczegółowo, co to jest ruch organiczny i dlaczego przynosi on najwięcej konwersji oraz zysku. Co więcej, większość podpunktów możesz wykonać samodzielnie!
5. Jak zoptymalizować grafikę?
Wrzucanie dużych zdjęć prosto z aparatu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Ten artykuł pokaże Ci, jak poprawnie nazywać zdjęcia, które umieszczasz na swojej stronie internetowej. Ponadto dowiesz się o znaczących różnicach pomiędzy popularnymi formatami zdjęć – PNG, JPG oraz GIF.
6. Skrócenie czasu ładowania strony www.
Sprawdź, jak szybko ładuje się Twoja strona internetowa w narzędziu Pingdom. Jeżeli czas przekracza 3 sekundy, to zobacz, jak możesz zoptymalizować swoją witrynę pod kątem prędkości. We wpisie znajdziesz aż 9 przydatnych wskazówek na ten temat.
7. Co jest depozycjonowanie i jak się przed nim bronić?
Jeżeli wszystko ma swoje przeciwieństwo, to również pozycjonowanie ma swój odwrotny proces – depozycjonowanie. Jest to coraz częściej stosowany zabieg przez nieuczciwą konkurencję. Dlatego ważne jest to, abyś wiedział wszystko o negatywnym SEO oraz to, jak się przed nim bronić. Warto jest o tym wiedzieć, jeżeli masz nową stronę internetową.
Google Analytics
Google Analytics to narzędzie, które pozwala na uzyskiwanie informacji o liczbie odwiedzin witryny, skąd pochodzi ruch oraz o tym, które elementy Twojej strony najlepiej współpracują z użytkownikami.
Załóż darmowe konto Google Analytics, dodaj krótki kod śledzący internautów i zacznij monitorować swoją nową stronę internetową.
Przez cały proces instalacji przeprowadzą Cię nasze poradniki. Dowiesz się, co to jest np. współczynnik odrzuceń, jak pozbyć się spamu ze statystyk oraz jak śledzić różne zdarzenia na Twojej stronie internetowej.
8. Podstawy Google Analytics.
Poradnik dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z Google Analytics i chce nauczyć się analizować zebrane dane. Dowiesz się tego, w jaki sposób skonfigurować konto i gdzie wstawić kod śledzący. Ponadto wpis jest napisany niezwykle przystępnym językiem. Jeżeli będziesz musiał wytłumaczyć np. swojemu szefowi pewne aspekty powiązane z GA, uczynisz to bez problemu!
9. Najważniejsze zakładki w Google Analytics.
Są to przede wszystkim unikalni odwiedzający oraz liczba odwiedzin. Dowiedz się, jakie informacje zbierają poszczególne funkcje Google Analytics.
10. Jak pozbyć się spamu w Google Analytics?
Jeżeli Twoje statystyki nie przekładają się na konwersje i zysk, to zapewne są „zanieczyszczone” spamem. Dowiedz się nieco informacji o rodzajach spamu oraz tego, jak z nim skutecznie walczyć. Na końcu wpisu jest tzw. rozwiązanie dla leniwych.
11. Co to jest współczynnik odrzuceń i jak wpłynąć na jego minimalizację?
Jeżeli przeglądałeś już swoje statystyki z Google Analytics, to niejednokrotnie widziałeś już rubrykę ze współczynnikiem odrzuceń (z ang. bounce rate). Artykuł opowie, o czym właściwie jest ten współczynnik, dlaczego jest ważny oraz jak zabrać się za jego optymalizację.
12. Śledzenie zdarzeń w Google Analytics.
Który przycisk zachęca bardziej do kliknięcia? Ile razy odtworzony został dany film na stronie? Zdarzenia Google Analytics pomogą wszystko zliczyć, a na koniec pokażą jeszcze ładny wykres. Sprawdź, jak łatwo śledzi się różne zdarzenia na stronach internetowych. Wpis zawiera wiele przykładów.
13. Najczęściej popełniane błędy w Google Analytics.
Oczywiście nie mogło zabraknąć artykułu, który dosadnie pokaże, jakie błędy popełniają użytkownicy Google Analytics. Zobacz, które elementy tego narzędzia są często źle rozumiane.
WordPress
Mogę się niemal założyć, że jako platformę pod nową stronę internetową wybrałeś WordPressa. Dlatego też w naszej skarbnicy wiedzy nie może zabraknąć informacji oraz porad na temat tego systemu zarządzenia treścią.
14. WordPress dla początkujących.
Artykuł pokaże, w jaki sposób obsługiwać CMS WordPress. Dodatkowo zawiera kilka ciekawych trików, o których być może nie wiesz.
15. Najlepsze wtyczki do WordPressa.
Wtyczki są podstawą systemu CMS WordPress. Poznaj więc spis obowiązkowych wtyczek użytkowników WordPressa, które znacząco ułatwią Ci życie. Mogą też skutecznie wpłynąć na większy ruch na stronie internetowej, a przez to – na zwiększone zyski.
16. Jak skutecznie blogować?
Czyli aż 34 wskazówek o tym, jak skutecznie blogować, aby Twoje wpisy był bardziej widoczne. Na końcu prezent w formie 29 grup facebookowych, gdzie możesz podzielić się swoimi artykułami.
17. Najlepsze narzędzia dla blogerów.
Kolejna lista „ułatwiaczy życia” każdego użytkownika WordPressa, ale tym razem nie jest to lista wtyczek. Poznaj zbiór narzędzi online, które znacząco ułatwią Twoją pracę z WordPressem.
18. Optymalizacja wpisów pod kątem SEO.
Artykuł o tym, jak łatwo poprawić widoczność swoich wpisów. Wpisowi towarzyszy także analiza wtyczki Yoast SEO oraz wiele informacji na temat tego, jak optymalizować stronę internetową z użyciem wspomnianego dodatku.
19. Najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników WordPressa.
Można pomyśleć, że obsługa WordPressa jest dziecinnie prosta. Jednakże użytkownicy tego CMS-a często (nawet nieświadomie) popełniają wiele błędów. Dowiedz się, czego nie robić, będąc użytkownikiem WordPressa.
Newsletter i subskrybenci
Zapewne już wiesz, jak cenne są maile Twoich klientów oraz innych użytkowników. Wobec tego, w jaki sposób pozyskiwać wartościowych subskrybentów? Jakie elementy zawiera skuteczny pop-up? Tego dowiesz się z naszych poradników na temat newsletterów.
20. Jak pozyskać nowych subskrybentów?
Poradnik typu „krok po kroku” na temat tego, jak zyskać subskrybentów do Twojej listy mailingowej. Wpis zawiera 8 przydatnych wskazówek, które możesz wykonać samodzielnie.
No tak, formularze pozwalające na zapisanie się do newslettera znajdują się już na Twojej stronie internetowej. Co dalej? W jaki sposób zachęcić użytkowników do tego, aby z nich zaczęli korzystać? Dowiesz się tego z powyższego wpisu.
Oto 13 niezwykle skutecznych strategii. Pomogą Ci one stworzyć pop-up, który będzie zachęcał do zapisania się do Twojej listy mailingowej.
UI / UX, czyli user interface oraz user experience
Czy Twój przycisk typu „Kup teraz” jest dostatecznie kuszący? Czy ma odpowiedni rozmiar i kolor? Sprawdź, co zrobić, aby użytkownicy skupiali swoją uwagę na pożądanych elementach witryny internetowej. Dowiedz się m.in. tego, który kolor pasuje do restauracji, a który dla witryny czysto biznesowej.
23. Psychologia stron internetowych.
Poznaj 4 sztuczki z pogranicza psychologii, które zwiększą atrakcyjność Twojej strony internetowej, a co za tym idzie – zwiększą ogólne zadowolenie Twoich klientów. Jeżeli masz nową stronę internetową, to jest to wpis idealnie dla Ciebie.
24. Witryna przyjazna użytkownikom.
Jak wykonać nową stronę internetową, która nie będzie drażnić użytkowników oraz potencjalnych klientów? Przeczytaj wpis Michała Ziółkowskiego o przyjaznych witrynach. Na końcu czeka na Ciebie naprawdę piękna i rozbudowana infografika. Warto!
25. Znaczenie kolorów na stronach internetowych.
Czy czarny kolor strony internetowej, który przedstawia Twoją restaurację, jest odpowiedni? Dowiedz się, jak odpowiednio dobierać kolory do witryny i jej tematyki. Sprawdź też, które kolory można łączyć, a których raczej nie powinno się zestawiać ze sobą.
26. Wskazówki user experience.
Zobacz 8 wskazówek o tym, jak zadowolić użytkowników oraz jak poprawić ich doświadczenia z Twoją nową stroną internetową. Przeczytaj szczególnie podpunkt piąty i szósty!
27. Testy A/B witryn internetowych.
Zoptymalizuj współczynnik konwersji dzięki testom A/B. Co to są testy A/B? Co można dzięki nim zyskać? Tego wszystkiego dowiesz się w poradniku autorstwa Bartłomieja Kiljana.
28. Przyciski wzywające do działania (CTA).
Call to action, czyli elementy witryny, które wzywają do podjęcia działania np. rejestracji lub kupna. Sprawdź 18 powodów, dla których użytkownicy czasem po prostu je ignorują.
Ogólne kwestie dotyczące stron internetowych
Na koniec naszej listy chciałbym poruszyć jeszcze kilka ogólnych kwestii dotyczących stron internetowych. Sprawdź, o jakich mowa.
29. Analiza słów kluczowych konkurencji.
Sprawdź, dlaczego warto jest szpiegować swoją konkurencję i jak przekształcić pozyskiwane informacje w rewelacyjną kampanię internetową.
30. Czego możesz nauczyć się swojej konkurencji?
Czy witryna internetowa konkurencji może być cennym źródłem informacji? Tak! Sprawdź, czego możesz się nauczyć od swoich rywali internetowych.
31. Referencje i opinie na stronach internetowych.
W jaki sposób je gromadzić? Co można jeszcze dodać oprócz opinii oraz referencji? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając powyższy wpis.
32. Skąd czerpać darmowe zdjęcia?
Oto lista aż 22 witryn, na których znajdziesz darmowe zdjęcia do użytku własnego oraz komercyjnego.
33. Poprawa bezpieczeństwa i zaufania na stronie internetowej.
W jaki sposób zbudować zaufanie na swojej stronie? Podążaj za wskazówkami zwartymi we wpisie. Dodatkowo dowiesz się, jak zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników odwiedzających Twoją nową stronę internetową. Dla właścicieli sklepów internetowych proponuję podpunktów szósty oraz zgłębienie wiedzy na temat norm PCI.
34. Protokół HTTP kontra HTTPS – który wybrać?
Czyli wszelkie różnice między HTTP a HTTPS. Dowiedz się, jaką opinię ma Google na temat protokołu HTTPS. Jeżeli chcesz się zdecydować na HTTPS, to jaki certyfikat SSL należy wybrać? Zapraszam do obszernej lektury.
35. Przyspieszone strony mobilne, czyli projekt AMP.
Przyjazny poradnik na temat przyspieszonych stron mobilnych. Dlaczego warto iść w tę stronę? Kto powinien się martwić wdrożeniem tej technologii? Tego wszystkiego dowiesz się ze wspomnianego wpisu.
Mam nową stronę internetową, więc co dalej? – podsumowanie
Powyższa skarbnica wiedzy jest dosyć długa, ale mam nadzieję, że wybrałem najbardziej wartościowe wpisy dla nowicjuszy oraz posiadaczy nowych stron internetowych.
Daj nam znać w komentarzach, czego brakuje na liście.
Dobry artykuł, który prowadzi do mnóstwa użytecznej informacji.
Ładny zbiór dobrze napisanych artykułów. Jedna uwaga – podlinkujcie nagłówki poszczególnych podtytułów.
Dzięki za komentarz, Tomaszu! W tym wpisie podlinkowane są natomiast grafiki – celowy zabieg.
Sprawdzacie czy użytkownik kilka w nagłówki czy obrazki?
Również i tego typu testy są elementami naszych zainteresowań. 🙂
Faktycznie, ja także szukałam podlinkowania w tytułach.
Wow potężny poradnik.