Jak pozyskiwać klientów z bloga? – 7 przydatnych wskazówek

Jak pozyskiwać klientów z bloga?

Blogowanie to przede wszystkim sposób na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Każdy kolejny artykuł na blogu to nowa strona w obrębie serwisu, z własną treścią oraz nowymi słowami kluczowymi, po których użytkownik może trafić na Twoją stronę.

Tak więc dzięki treści blogowej możesz nie tylko pisać różne pomocne materiały, lecz również podkręcić aspekt SEO. Dlatego też jest tak wiele zalet blogowania, po które sięga coraz więcej firm.

Dlatego też sprawdźmy, jak pozyskiwać klientów z bloga przy pomocy tworzonej treści oraz jak zachęcać ich do dalszej interakcji ze stroną, nawiązania kontaktu czy dokonania zakupu.

Jak pozyskiwać klientów z bloga przy pomocy tworzonej treści?

1. Optymalizacja treści pod kątem SEO.

Jak zdążyłem wspomnieć na początku, blogowanie to olbrzymia szansa na wzrost liczby odwiedzin z wyszukiwarki, czyli najcenniejszego źródła odwiedzin. Jednak by tego dokonać, tworzony materiał musi zostać zoptymalizowany pod kątem SEO, aby jego skuteczność oraz szansa na wyższy ranking wzrosła.

Jak to zrobić?

Najlepiej zacząć od dobrania słowa kluczowego, które będzie trafne, popularne i takie, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. W tym celu odsyłam Cię do naszego innego poradnika, traktującego o doborze słów kluczowych. Znajdziesz tam wiele narzędzi, które Ci pomogą.

Następnie trzeba zadbać o szereg elementów typowo nastawionych pod kątem SEO. Jest to m.in. meta tytuł, meta opis, zagęszczenie słów kluczowych, adres URL oraz kilka jeszcze innych aspektów. Tym razem ponownie chcę Cię odesłać do kolejnego naszego wpisu, w którym wytłumaczone są te zagadnienia znacznie dokładniej, na przykładzie optymalizacji wpisu w WordPressie.

2. Przykucie uwagi obrazem i tytułem.

Daj sobie w ogóle szansę na to, aby potencjalny klient zechciał przeczytać dany wpis na blogu. Nim to nastąpi, coś go musi zaciekawić. To „coś” to nic innego, jak przede wszystkim tytuł oraz obrazek towarzyszący danej treści. Są to pierwsze elementy, na jakie użytkownik zwraca uwagę, patrząc na listę wpisów na stronie bloga, w mediach społecznościowych czy w jakimkolwiek innym miejscu.

W kwestii tytułu najlepiej zachęcić jakąś obietnicą typu „jak zwiększyć sprzedaż”, „jak oszczędzać pieniądze”, „jak zrobić samodzielnie własne biurko” itd. Tego typu tytuły składają swego rodzaju gwarancję, że po jego przeczytaniu czegoś się dowiemy lub rozwiązany zostanie jakiś problem, z którym się zmagamy. W dodatku warto w tytule podawać liczby, które na nas lepiej oddziałują, np. „8 wskazówek…”, „7 porad i trików odnośnie…”, „jak zaoszczędzić 400 zł miesięcznie” itp.

Obraz z kolei powinien przykuwać uwagę, być żywy i wyróżniający się z tłumu.

3. Treść zachęcająca do przeczytania.

Aby skutecznie pozyskiwać klientów z bloga, trzeba przede wszystkim tak zaprezentować materiał, aby był atrakcyjny oraz przede wszystkim nie odstraszał. Atrakcyjny, czyli właściwie urozmaicony. Ciąg długiego tekstu jest mało zachęcający do przeczytania. Na dodatek jest nudny i męczący. Miej to na uwadze przy tworzeniu treści pod kątem pozyskiwania klientów.

Z kolei samą treść można w łatwy sposób przedstawić w bardziej interesującym stylu. Spójrz, jak to uczynić:

  • Przede wszystkim twórz krótkie akapity. Przełamuj po prostu dłuższe fragmenty na mniejsze. Wygodniej się to czyta i użytkownik mniej się męczy oraz dłużej skupia się na treści.
  • Dziel treść nagłówkami. Tytuł, podtytuł itd. Nada to treści stosowny podział oraz ułatwi jej zrozumienie.
  • Stosuj listy wypunktowane niczym ta, którą właśnie teraz czytasz.
  • Pogrubiaj zwroty, które według Ciebie są istotne.
  • Dodawaj obrazy, które na chwilę pozwolą odpocząć od treści czytanej oraz pomogą lepiej niż treść zobrazować dane zagadnienie.

Mając taką treść jest większa szansa na to, że odbiorca dłużej utrzyma się na stronie, co zwiększa szansę na dalsze interakcje z nią.

4. Stosowanie przycisków wzywających do działania.

Przyciski CTA są koniecznością, jeśli myślimy o tym, jak pozyskiwać klientów z bloga na stronie. Odsyłają one użytkownika w kolejne wartościowe miejsca witryny. Ich zastosowanie można wytłumaczyć w ten sposób, że odsyłamy tam, gdzie chcemy, aby użytkownik się znalazł po przeczytaniu artykułu na blogu.

Pisząc inaczej, artykuł powinien mieć jakiś cel, który właśnie poprzez przyciski CTA można zrealizować.

W zależności od tematyki oraz treści wpisu może to być pobranie darmowych materiałów, nawiązanie kontaktu czy odesłanie do asortymentu w sklepie online.

Dlatego treść musi być powiązana z celem. Oto luźne przykłady, które to obrazują:

  • Ranking, zestawienie czy porównanie przedmiotów, gdzie odsyła się do danych produktów do sklepu internetowego.
  • Zwiększenie zarządzania czasem przy pomocy jakiegoś narzędzia jako przykład na odsyłanie do skorzystania z usługi lub produktu.

5. Wykorzystanie wyskakującego okienka.

Poza przyciskami CTA można również wzmocnić realizację celu poprzez różne wyskakujące okienka. Obecnie do wyboru jest cała masa różnych sposób na ich pojawienie się. Może to być tradycyjne okienko pojawiające się na środku, może być też w formie paska „przylepionego” do dolnej lub górnej krawędzi ekranu, czy też okienko, które pojawia się przy próbie opuszczenia strony.

Choć trzeba mieć na uwadze, że takie formy mogą być bardzo inwazyjne. Trzeba więc zachować umiar oraz zdrowy rozsądek, ponieważ pojawiające się (i tym samym atakujące) co chwilę okienka mogą po prostu zniechęcać. Ich stosowanie powinno być przemyślane.

Ponadto wiele blogów stosuje również tzw. sidebar, czyli boczny pasek na stronie. Choć obecnie trendy wskazują na to, aby go nie używać, ponieważ często odwraca uwagę od treści, to również to miejsce można wykorzystać, aby przekierować użytkownika do realizacji celu.

6. Odpowiedni rodzaj treści.

Jeśli chodzi o konwertowanie czytelników w klientów, trzeba również zadbać o odpowiednią tematykę treści lub jej rodzaj. Blogowanie jest bardzo ogólnym pojęciem, więc nie każda treść potrafi skutecznie konwertować. Trudno generować klientów na podstawie wpisów traktujących o przemyśleniach życiowych czy po prostu tego, co się w danym dniu robiło lub wydarzyło.

Najlepiej więc tworzyć treści eksperckie lub poradnikowe, które są wartościowe oraz przede wszystkim pomocne w danej branży. Blog, w którym ktoś się dzieli własną wiedzą, odbierany jest z czasem jako autorytet oraz ekspert z danej dziedziny. Oznacza to, że czytelnicy zaczynają ufać tym treściom i w razie problemów wiedzą, do kogo mogą się zgłosić.

7. Docieranie do nowych klientów.

Wraz z blogowaniem pojawiają się nowe perspektywy pod kątem próby dotarcia do klientów. Nowe treści można publikować i promować w mediach społecznościowych oraz w różnych branżowych agregatorach treści, które skupiają materiały ze stron z danej dziedziny.

W ten sposób pojawia się kolejna szansa na pozyskanie klienta i przekonanie go do własnych usług czy oferowanych produktów w sklepie.

Jak pozyskiwać klientów z bloga? – podsumowanie informacji

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki dają Ci obraz na to, jak pozyskiwać klientów z bloga.

Pamiętać należy o tym, że nowy wpis to kolejna okazja na pozyskanie klienta. Każdy kolejny tekst może mieć inny cel oraz zachęcać do przejścia do różnych części strony.

Tym samym można zbudować pokaźną „pajęczynę” stron, które będą pracować na siebie i zyskiwać pozycje w rankingu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.