8 sposobów na promocję nowego sklepu internetowego

9 sposobów na promocję nowego sklepu internetowego

Startowanie z własnym sklepem internetowym bardzo często potrafi przyprawić o ból głowy. Istnieje tak wiele możliwości do działania, iż osoby bez właściwego planu mogą po prostu wpaść w panikę. W końcu tyle jest do zrobienia, podczas gdy czasu tak mało.

Nie inaczej jest w przypadku reklamy oraz chęci dotarcia do jak najszerszego grona potencjalnych odbiorców. W tym tekście wymieniam aż osiem sposobów na promocję nowego sklepu internetowego, które znacznie mogą przyczynić się do zyskania popularności.

Pamiętaj tylko o tym, aby nie decydować się na wiele dróg jednocześnie. Na początek wypróbuj jedynie kilka z nich. Możesz także z góry odrzucić te, które (przynajmniej w danym momencie) nie sprzyjają realizacji Twoich celów biznesowych.

Tę sytuację zawsze porównuję do zakładania kont w mediach społecznościowych przez młode firmy. Facebook, Twitter, Pinterest, Google Plus, LinkedIn – chcą być dosłownie wszędzie. Finalnie okazuje się, że brakuje czasu na sensowne zarządzanie wszystkimi profilami i potencjał większości z nich jest kompletnie niewykorzystywany.

Wracając do meritum sprawy, zapoznaj się z kilkoma pomysłami na promowanie Twojego sklepu.

Lista sposobów na promocję nowego sklepu internetowego

1. Prowadzenie bloga.

Prowadzenie bloga jest jednym ze sposobów na wyróżnienie się na tle konkurencji.

Przecież blogowanie w przypadku wielu branż jest wręcz banalne. Sklep internetowy, sprzedając dany asortyment, zazwyczaj jest w stanie stworzyć np. kilka poradników na różne tematy, wspominając w nich o możliwości skorzystania ze sprzedawanych produktów.

Sprzedajesz narzędzia? Podpowiedz użytkownikom, jak zbudować domek na drzewie z wykorzystaniem Twoich akcesoriów. Jeżeli masz sklep obuwniczy, możesz podpowiedzieć, jak właściwie dobierać rozmiar obuwia. Możesz też wskazać, czym różni się kupowanie butów przez internet od robienia tego w sklepie stacjonarnym oraz na co zwrócić wtedy uwagę.

Innymi słowy, tworzenie treści poradnikowych na temat sprzedawanych przez Ciebie produktów jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na promocję nowego sklepu internetowego. Jestem pewien, że już teraz przyszło Ci do głowy kilka potencjalnie ciekawych tematów.

2. Odpowiednia strategia SEO.

Kontynuując temat bloga, ma on bezpośredni wpływ na stan SEO strony internetowej.

Owszem, wartościowe teksty to jedno, lecz drugie stanowią aspekty techniczne. Każdy wpis blogowy musi:

 • mieć odpowiedni tytuł
 • zawierać właściwie oznaczone nagłówki wewnątrz tekstu
 • mieć tzw. przyjazny adres URL
 • posiadać odpowiednio zoptymalizowane obrazy (rozmiar, wartość atrybutów ALT)

Jednak SEO sklepów internetowych nie kręci się tylko wokół blogowania – ba, to dopiero skromny wstęp do tematu.

Prawdziwa „moc” drzemie np. w stworzeniu odpowiedniej struktury linków wewnętrznych, czy też w sposobie zastosowania danych strukturalnych. Wszystko po to, aby pogodzić dwa rodzaje odbiorców – użytkowników, a także roboty wyszukiwarek. Sklep internetowy musi być dostosowany zarówno pod jednych, jak i pod drugich.

3. Google AdWords.

Google AdWords, niczym pozostałe rodzaje reklamy typu PPC (z ang. pay per click), może w krótkim czasie „dopalić” wejścia na Twoją stronę internetową. Mechanizm jest bardzo prosty: określasz wysokość budżetu dla danego okresu (np. jednego miesiąca), konfigurujesz kampanię i czekasz na jej efekty.

Oczywiście – jak to mówią – łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. Kampanie reklamowe typu PPC zawierają mnogość zmiennych, a to właśnie głównie od tych parametrów zależy koszt jednego kliknięcia. Wydawałoby się, że różnica między – przypuśćmy – 10 groszami a 30 groszami nie jest zbyt wielka, lecz po pewnym czasie sprawa ma się inaczej. Już po tysiącu kliknięć lepiej zoptymalizowana kampania kosztowałaby jedynie 100 zł, podczas gdy ta druga już 300 zł. Różnica jest więc znaczna.

Naturalnie jest to bardzo, bardzo duże uproszczenie. Mam po prostu na myśli to, aby przykładać wagę do szczegółów oraz starać się dobrze oglądać każdą złotówkę. Jest to szczególnie istotne w przypadku kampanii PPC, gdzie nieoptymalna konfiguracja potrafi bardzo skutecznie zdrenować budżet.

4. Media społecznościowe.

Jak przekonać użytkowników do zakupu w Twoim sklepie internetowym? Posiłkując się mediami społecznościowymi, które należą do najskuteczniejszych sposobów na promocję nowego sklepu internetowego.

Tak, jak wspomniałem we wstępie do niniejszego tekstu – postaw jedynie na te portale, które faktycznie mogą przynieść Ci korzyści.

Jeżeli Twój biznes jest mało „wizualny”, odpuść sobie Pinterest, gdyż niczego tam nie zwojujesz. To samo z Twitterem, który wymaga dość sporej aktywności oraz – niejednokrotnie – krótkiego czasu reakcji.

Zamiast tworzyć konta na sześciu czy siedmiu portalach, przerzuć swoje siły nawet na jeden czy dwa z nich, by tam starać się wzbudzić dostateczne zaangażowanie wśród użytkowników.

5. Współpraca strategiczna z innymi podmiotami.

Promocja nowego produktu może także odbywać się z udziałem biznesów komplementarnych do Twojego. Już tłumaczę, co mam na myśli.

Otóż niejednokrotnie podczas kupowania butów w sklepie zaproponowano Ci nową łyżkę, pastę do butów czy też jakieś wkładki. Po prostu produkty, które nie stanowią konkurencji dla producentów obuwia, a są jedynie akcesoriami czy też gadżetami, stanowiącymi swego rodzaju dopełnienie.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, abyś poszukał tego typu powiązań w swojej branży. Być może uda Ci się znaleźć powiązane podmioty, które mogą zgodzić się na podobny układ.

Jest to jeden z lepszych sposobów na promocję nowego sklepu internetowego, zwłaszcza że w bardzo szybki sposób może znacząco zwiększyć grupę potencjalnych odbiorców.

6. Newsletter.

Newsletter jest jedną ze starszych, choć nadal często wykorzystywanych metod na to, by zachęcić użytkowników do zakupu w Twoim sklepie internetowym.

W ciągu roku ma miejsce sporo wydarzeń, które mogą być istotne dla odbiorców. Święta, rocznice, specjalne promocje, wyprzedaże sezonowych produktów. Informowanie subskrybentów newslettera drogą mailową o takich faktach jest wręcz naturalnym działaniem.

Sprawdź koniecznie kilka naszych tekstów na temat tego, jak zwiększyć sprzedaż przy pomocy newslettera:

7. Dodatkowe kanały sprzedaży.

Kwestia ta jest nieco dyskusyjna, gdyż ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Jedni chcą prowadzić sprzedaż także za pośrednictwem innych platform typu Allegro czy Amazon. Nie przeszkadza im to, iż takie działanie poniekąd odwraca uwagę od sklepu internetowego, generując ruch na zewnątrz i zmuszając do ponoszenia dodatkowych opłat prowizyjnych. Liczy się po prostu jak najszersza możliwość dotarcia do nowych odbiorców.

Z kolei drudzy chcą pozostać tylko i wyłącznie we własnym sklepie, by nie odsyłać ruchu gdzieś dalej.

W każdym razie wiedz, że korzystanie z dodatkowych kanałów sprzedaży faktycznie może zwiększyć świadomość Twojej marki wśród odbiorców. Należy tylko przemyśleć wszystkie za i przeciw stosowania takiej strategii.

8. Recenzje produktów.

Recenzje są tymi elementami, które skutecznie budują zaufanie do sklepu internetowego. Mogą być one rozróżniane na kilka sposobów:

 • recenzje produktów wewnątrz Twojego sklepu
 • artykuły np. na blogach, gdzie Twoje produkty oceniane są przez ekspertów
 • recenzje publikowane na zewnątrz (np. na portalach typu Ceneo czy Skąpiec)

Są one elementami tzw. social proof, czyli dowodów społecznych, których występowanie ma utwierdzić innych w przekonaniu, że dany produkt czy też usługa są warte zaufania.

Koniecznie zainteresuj się tematem wykorzystywania dowodów społecznych, gdyż mogą one w znaczący sposób podnieść wiarygodność Twojego sklepu internetowego.

Jak wiele jest sposobów na promocję nowego sklepu internetowego?

Cóż, sposobów na promocję nowego sklepu internetowego jest z pewnością dużo, jednak nie są one uniwersalne.

Jako dowód mogę przedstawić jeden z moich tekstów o technikach e-commerce, które mogą działać, ale nie muszą.

Ten nieco przewrotny tytuł charakteryzuje artykuł przedstawiający na ogół znane i wykorzystywane praktyki, jednakże niepasujące do wszystkich sklepów internetowych.

Tak samo jest z metodami promowania sklepów online. Przejrzyj dostępną listę oraz postaw na te sposoby, które będą pasowały do Twojego biznesu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Remigiusz Szymon

  Zmiana zakładki strony na „Pamietaj o nas” jest bardzo denerwująca! szczególnie jak mam otwarte kilka kart i nie wiem gdzie co bylo…. bo mam 6 x pamiętaj o nas :((((((

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dziękujemy za opinię. Co prawda mamy zdecydowanie więcej głosów „za” niż „przeciw”, lecz jak najbardziej wsłuchujemy się w każdą opinię.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.