Jak zoptymalizować landing page? – 6 wskazówek

Jak zoptymalizować landing page?

Landing page, z racji swojego charakteru, jest stroną o dość specyficznej konstrukcji. Składa się z popularnych elementów, które – przynajmniej w teorii – mają skutecznie wspierać pozyskiwanie leadów.

Jednakże strona stronie nierówna. Bywa, że pomimo zastosowania USP, przycisków CTA oraz chwytliwych tekstów, landing page nie do końca spełnia pokładane w nim nadzieje.

Jak sprawdzić, czy landing page jest skuteczny?

Cóż, najbardziej oczywisty symptom to po prostu niedostateczne zainteresowanie Twoimi usługami. Jeśli taka sytuacja występuje, wtedy ewidentnie coś jest na rzeczy.

Istnieje wiele narzędzi, dzięki którym możesz się dowiedzieć, jak zoptymalizować landing page. Nawet tak podstawowy pakiet, jak Google Analytics, jest w stanie dostarczyć wielu cennych informacji. To dzięki niemu możesz sprawdzić m.in. jak duży odsetek wchodzących korzysta z Twoich call to action, które wzywają użytkowników do podjęcia istotnej dla Ciebie akcji.

W tego typu sytuacjach nie sposób również nie wspomnieć o pakiecie usług Hotjar.

Optymalizacja landing page z Hotjar

Źródło: Hotjar.

Hotjar, najbardziej znany ze względu na funkcjonalność tzw. map ciepła, ma kilka narzędzi, które pomogą Ci się dowiedzieć, jak zoptymalizować landing page.

Wspomniane mapy ciepła pokazują „klikalność” danych obszarów strony internetowej. Te, które budzą najmniejsze zainteresowanie, oznaczone są kolorem szarym i ciemnoniebieskim. Wraz ze wzrostem uwagi użytkowników, kolory przechodzą od niebieskiego poprzez zielony, żółty, aż do samego czerwonego – niczym na mapach prezentowanych w prognozach pogody.

Jest to bardzo przyjemna dla oka forma graficzna, która pozwala szybko zorientować się w sytuacji. Dzięki mapom ciepła w mgnieniu oka wiesz, które obszary Twojej strony internetowej budzą zainteresowanie odwiedzających, a które nie.

Hotjar - nagrania landing page

Źródło: Hotjar.

Dzięki Hotjar dowiesz się również, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po Twojej stronie. Usługa odtwarzania nagrań pokazujących ruchy kursora jest niezwykle istotna. Również takie dane mogą Ci podpowiedzieć, jak zoptymalizować landing page, aby łańcuch zachowań użytkowników był bliższy temu, który sobie założyłeś.

Przyjrzyjmy się więc najbardziej istotnym elementom, których zmiana może w znaczący sposób zwiększyć konwersję Twojego landing page’a.

Jak zoptymalizować landing page? – 6 porad

1. Przyjrzyj się nagłówkom.

Wielu właścicieli stron internetowych popełnia podstawowy błąd. Starają się opracowywać teksty (lub zlecać ich stworzenie) mówiące dużo przede wszystkim o ich firmie. O ile w pewnych przypadkach jest to uzasadnione, o tyle na ogół nikogo takie informacje nie interesują. Wierz mi.

Wszystkich nas interesuje to, co dana usługa ma nam do zaoferowania. Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób może ona wpłynąć na nasze życie. Jeśli będzie stanowiła odpowiedź na to, czego aktualnie szukamy, wtedy z niej skorzystamy. Proste.

Dlatego też bardzo ważne jest to, jakie informacje przekazujesz swoim odwiedzającym w nagłówkach. W końcu są to teksty, na które zwracamy szczególną uwagę.

Zadbaj o to, aby przemawiały one tzw. językiem korzyści. Wskaż, jakim „bolączkom” Twój produkt czy usługa zaradzi.

Dużo więcej na ten temat dowiesz się w naszym tekście o wskazówkach ekspertów na temat tworzenia skutecznych nagłówków.

2. Oceń przydatność grafik.

Grafiki wykonane zwłaszcza w stylu flat design dominują wśród elementów, którymi charakteryzuje się skuteczny landing page.

Nic dziwnego, gdyż ich przekaz jest prosty i klarowny. Szybko trafiają do naszej świadomości. Jest to zasługą tego, że dużo sprawniej przyswajamy sobie informacje wizualne – nasz umysł szybciej przetwarza je w stosunku do tych czysto tekstowych.

Przyjrzyj się grafikom wykorzystywanym na Twojej stronie internetowej. Czy są one dostatecznie zrozumiałe? Czy niosą za sobą jakąś wartość?

Nie dopuść do sytuacji, w której Twój serwis będzie składał się z grafik z przypadku. Przekaz obrazkowy jest równie ważny, co tekstowy.

3. Sprawdź klikalność CTA.

Przyciski call to action są chyba najbardziej rozpoznawalnymi elementami niemal każdego landing page’a. Ich zadaniem jest przykuwać uwagę odwiedzających oraz kierować ich w określone miejsca.

Naprawdę wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele może znaczyć nawet jeden przycisk.

Kilka dni temu mieliśmy przyjemność przebudowywać treść pewnej strony internetowej. Już sama zmiana koloru przycisków spowodowała, że odsetek osób przechodzących do najbardziej istotnych sekcji zwiększył się. Wystarczyło zastosować zasadę kontrastu. CTA, odkąd zaczęły wyróżniać się swoim unikalnym kolorem, stały się dużo lepiej dostrzegalne.

Pamiętaj jednak o tym, że kolor przycisków to nie wszystko. Istotne są także ich umiejscowienie oraz towarzyszące im teksty.

Jeśli chcesz szerzej zgłębić ten temat, odsyłam Cię do naszego tekstu na temat tego, dlaczego odwiedzający nie klikają niektórych CTA.

4. Usprawnij formularze.

Nieskuteczność formularzy jest jednym z tych powodów, dla których właściciele stron internetowych zastanawiają się, jak zoptymalizować landing page.

Formularz jest swoistą bramką. Po jego wypełnieniu otrzymuje się informacje, na których podstawie droga do pozyskania klienta jest dużo krótsza. Dlatego też ich rola jest niezwykle istotna.

Najczęstsze błędy w formularzach dotyczą między innymi:

 • nieatrakcyjnego wyglądu
 • zbyt długiego procesu wypełniania
 • braku podziału na etapy
 • stosowania nieodpowiednich typów pól
 • niewystarczającej liczby CTA kierujących do formularza
 • braku analizowania ich skuteczności

Bardzo dobry wpis na łamach naszego bloga stworzył na ten temat Bartłomiej Kiljan – optymalizacja formularza na stronie jako sposób na większy zysk. Gorąco polecam wspomniany tekst.

5. Przeredaguj teksty.

W pierwszym punkcie tego wpisu stwierdziłem, że nagłówki odgrywają kluczową rolę na stronach typu landing page.

Choć tytuły sekcji są bardzo istotne, to nie można zapominać o pozostałych tekstach na stronie.

Nagłówki przyciągają uwagę. Gdy jesteśmy nimi zainteresowani, najczęściej czytamy także towarzyszące im pomniejsze informacje. Ich rolą jest rozwijanie tematu i dostarczanie większej ilości szczegółów.

Twoim zadaniem jest znalezienie złotego środka pomiędzy wyglądem a wartością.

Po pierwsze zadbaj o to, aby teksty były po prostu przydatne. Muszą one przekazywać istotne informacje. Przekaz powinien być odpowiednio dobrany do Twojej grupy docelowej.

Po drugie nie zapomnij o właściwej prezencji treści. Stosuj np. wypunktowania, pogrubienia, zmieniaj także kolory wybranych elementów.

Odpowiednia mieszanka tych cech sprawi, że treść będzie po prostu przyjemna dla oka i niosąca za sobą właściwą wartość.

6. Rozważ rolę dowodów społecznych.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zoptymalizować landing page, to tzw. social proof może być doskonałą metodą na wzbudzenie zaufania wśród odwiedzających.

W życiu staramy się korzystać z takich rozwiązań, które są dobrze znane lub polecane nam przez znajomych. To właśnie dlatego tzw. dowody społeczne wpływają na „wybieralność” takich, a nie innych opcji.

Landing page zazwyczaj może mieć wiele miejsc, w które da się wpleść różnego rodzaju statystyki. Zastanów się nad tym, czy w Twoim serwisie mogą znajdować się na przykład:

 • opinie innych osób
 • wizerunki ekspertów
 • duże liczby (np. liczba zrealizowanych projektów lub zadowolonych klientów)
 • otrzymane nagrody
 • logo współpracujących firm

Dużo więcej na ten temat znajdziesz w naszym tekście o dowodach społecznych na stronach internetowych.

Sposoby na to, jak zoptymalizować landing page

Landing page w 2017 roku może być stroną zarówno piękną graficznie, jak i skuteczną pod kątem zwiększania konwersji i generowania leadów. Choć taka mieszanka jest trudna do zrealizowania, to w pełni da się ją osiągnąć.

Ważne jest to, aby nie popełniać błędów. Niemal zawsze da się znaleźć wiele kwestii wartych udoskonalenia. Nawet wtedy, gdy uważasz swój serwis za doskonały.

Mam nadzieję, że powyższy tekst pomoże Ci we właściwej optymalizacji swojego landing page’a.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.