Najlepsze praktyki e-mail marketingu – 10 wytycznych

Najlepsze praktyki e-mail marketingu

E-mail marketing jest dość specyficzną formą reklamy. Z jednej strony otrzymywanie wszelkich maili wzbudza wśród użytkowników niemały wstręt, z drugiej zaś ta forma reklamy potrafi być całkiem skuteczna, jeśli zadba się o wszystkie istotne elementy.

W dodatku z jej pomocą można docierać do wielu użytkowników jednocześnie, informując ich o aktualnych nowościach, np. promocji w sklepie.

Jednak skuteczności oraz zwiększonej efektywności działań można się spodziewać, stosując najlepsze praktyki e-mail marketingu, które zwiększą szansę na ogólny sukces.

Najlepsze praktyki e-mail marketingu – 10 sprawdzonych wytycznych

1. Dbaj o zawartość.

W obecnych czasach e-mail marketing ma sens tylko wtedy, jeśli rozsyłana treść jest naprawdę wartościowa dla użytkownika. Wynika to z ilości informacji, jakimi jesteśmy bombardowani na co dzień w internecie – nie sposób na wszystko zareagować czy zobaczyć.

Identycznie jest z mailingiem.

Więc tylko wartościowy materiał ma szansę na jakikolwiek odzew. W przeciwnym wypadku open rate newslettera (wskaźnik ilości otworzeń) będzie nieprzyjemnie mały.

Najkorzystniejszych treści można doszukiwać się w sklepach internetowych, gdzie rozsyłane są wszelkie informacje o promocjach czy rabatach. Z kolei treści blogowe to kolejna forma wiadomości, które mogą odnaleźć drogę do sukcesu w tej wybiórczej formie reklamy w internecie.

2. Kluczowy jest również temat.

Bez dwóch zdań temat jest najbardziej istotny, jeśli chodzi o przyciągniecie uwagi oraz zachęcenie do kliknięcia. W stosunku do niego nie należy więc podchodzić byle jak.

Jaki jest najlepszy temat e-maila? Najlepiej taki, który wzbudza emocje. Poniżej porady na to, jak to osiągnąć:

 • Poprzez ciekawość – z reguły jesteśmy ciekawscy, a szczególnie jeśli chodzi o osiągnięcia „innych”. Spróbuj więc to wykorzystać, np. „Jak zwiększyliśmy sprzedaż w sklepie o 300%?”.
 • Wzbudź poczucie pilności – to wzywa do działania, nawołuje do reakcji oraz zwiększa uwagę, np. „Tylko dziś obowiązuje promocja 2+1” lub „Promocja! Zamów dziś, aby otrzymać darmową dostawę!”
 • Bądź bezpośredni – zawsze personalizuj temat wiadomości. Nie pisz ogólnie do wszystkich, tylko traktuj to jako osobną wiadomość do użytkownika, czyli zamiast „sprawdźcie / mamy dla Was”, pisz „sprawdź / mam dla Ciebie”.
 • Social proof – wykorzystaj dowody społeczne, które wzbudzą zaufanie i pokażą, że inni też nam ufają, np. „Jak firma X zwiększyła sprzedaż dzięki naszym narzędziom?”
 • Stosuj liczby, ponieważ wyróżniają się spośród liter, lepiej trafiają w naszą świadomość oraz mózg lepiej je przetwarza. Skuteczniej brzmi „Zwiększyłem obroty o 30 tys. zł!”, niż „Zwiększyłem obroty trzykrotnie!”.

3. Zadbaj o aspekt wizualny.

Najlepsze praktyki e-mail marketingu nawołują również do tworzenia atrakcyjnych wiadomości pod kątem wizualnym. Trudno wzbudzać ciekawość oraz zachęcić do reakcji nieprzyjemną dla oka formą.

 • Stosuj obrazy.
 • Trzymaj się kolorystyki marki.
 • Nie przytłaczaj ilością treści.
 • Nie ściskaj wszystkich elementów, daj mi oddychać.
 • Twórz treść dla wzrokowców, czyli stosuj dużo nagłówków, krótkie akapity, wypunktowania, pogrubienia itd.
 • Postaw na elegancką prostotę, która jest teraz w cenie.

Upewnij się, że przesyłany materiał jest czytelny oraz atrakcyjny.

4. Dbaj o listę subskrybentów.

Skuteczność działań nie będzie zadowalająca, jeśli odbiorcami wiadomości nie będą właściwe osoby. W tej kwestii należy przede wszystkim budować bazę mailingową samodzielnie. W ten sposób trafiają na nią osoby, które są faktycznie zainteresowane newsletterem.

Unikaj skrótów, typu kupowanie gotowych list mailingowych, ponieważ przede wszystkim trafisz do osób, które nie są kompletnie świadome tego faktu, więc przyjście takiej wiadomości zapewne odebrane będzie jako spam. W dodatku takie listy mogą być wątpliwego pochodzenia.

Także, jeśli chodzi o najlepsze praktyki e-mail marketingu, powinno się budować listę od zera. Pamiętaj też, że najlepszą zachętą do zapisu jest jakiś wabik, tzw. lead magnet, który będzie gratisem w zamian za zapis na listę. Bez tego może być ciężko zaciekawić użytkownika.

Ponadto, aby upewnić się, że do listy trafiają wartościowe maile, stosuj odpowiednie zabezpieczenia, np. konieczność potwierdzenia zapisu do bazy, którą otrzymuje się mailowo. Wtedy unika się zapisu spamowych adresów e-mail.

5. Pole „Od”.

Oprócz tematu drugim czynnikiem, jaki widzi użytkownik otrzymujący wiadomość, jest pole „Od”, czyli od kogo pochodzi mail. Zadbanie o tę dość drobną sprawę może być wartościowe, ponieważ jeśli z tematu nie wynika, od kogo przyszedł mail, to chcemy się mimo wszystko dowiedzieć, kto do nas napisał.

W dodatku unikaj wpisania w to pole adresu e-mail, ponieważ to niewiele mówi i dodaje mało wartości. Sam sprawdź, że lepiej tak to brzmi:

Zamiast „kontakt@mobiletry.com”, wybierzmy „Bartek z MobileTry”.

Jest to drobna zmiana, lecz wpływająca na odbiór.

Inne pomysły na pole „Od” mogą zawierać:

 • Nazwę marki.
 • Imię i nazwisko.
 • Nazwę kampanii / wydarzenia.
 • Własna nazwa.

6. Umożliwiaj łatwe wypisanie się.

Nie bój się stosowania linku do wypisania się z bazy mailingowej. Jego brak może wyrządzić więcej szkody niż jego obecność. Osoba, która będzie chciała wypisać się z listy i tak znajdzie na to sposób, a brak takiego odnośnika w wiadomości jeszcze bardziej zmobilizuje do działania.

Daj więc wybór subskrybentom, a jeśli nie chcą dalej otrzymywać wiadomości, to po prostu na to pozwól.

7. Zrób dobry początek.

Najlepsze praktyki e-mail marketingu nawołują również do przywitania się z subskrybentem tuż po zapisaniu do bazy. Jest to dobry gest, w którym możesz od razu przedstawić kilka informacji, np.:

 • podziękuj za zapis
 • krótko napisz, czego użytkownik może się spodziewać po otrzymywanych mailach
 • dodaj przycisk, który przekieruje użytkownika do wartościowej dla Ciebie akcji

8. Pamiętaj o personalizacji.

Niewątpliwie każdy z nas lubi być traktowany indywidualnie, nie zaś szablonowo, jak wszyscy. Jednak jak tego dokonać, gdzie mailing rozsyłany jest do setek lub tysięcy osób?

 • pisz „per ty”, jak już zdążyłem o tym wspomnieć w tym wpisie
 • stosuj pole imienia, aby każdy użytkownik został przywitany indywidualnie
 • segmentuj bazę, gdzie każdy z użytkowników ma określone preferencje otrzymywanych wiadomości
 • wysyłaj rabaty dla poszczególnych użytkownik na podstawie tego, jakie produkty przeglądają
 • pisz swobodnie, bezpośrednio, jak byś prowadził dialog z drugą osobą – taka naturalność lepiej brzmi niż suche, twarde i nijakie treści

9. Stosuj CTA.

Bezwzględnie stosuj przyciski CTA, gdzie za każdym razem będziesz odsyłać użytkownika do określonego celu, jaki sobie założysz.

Załóż sobie jakiś cel wiadomości (np. kupno produktów) i zamieść takie przyciski, które umożliwią realizację Twojego celu.

10. Testu działania i wyciągaj wnioski.

Koniecznie testuj wyniki każdej kampanii. Co działa na odbiorców? Jakie treści są chętniej czytane? W jakich porach dnia jest największa skuteczność działań?

Dokonaj po prostu analizy działań i wyciągaj wnioski, które pozwolą przeprowadzać za każdym razem bardziej udaną kampanię.

W ten sposób zyskuje się wiedzę, która owocuje w dalszych działaniach.

Najlepsze praktyki e-mail marketingu – podsumowanie wskazówek

Pierwsze cztery porady stanowią swego rodzaju filar, jeśli chodzi o najlepsze praktyki e-mail marketingu i o nie należy zadbać w pierwszej kolejności.

Pozostałe stanowią pewien dodatek, który dopina całość, tworząc dobrze przygotowaną bazę do działania. Jednak to właśnie solidne podstawy oraz dbanie o detale pozwolą odnieść sukces w tym trudnym obszarze działań.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Spotykane błędy w e-mail marketingu – 8 przykładów

Sprawdź, jakie błędy w e-mail marketingu można popełnić i na co zwrócić uwagę, aby prowadzone działania przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto zamieścić w newsletterze? – 11 pomysłów

Jeśli nie wiesz, co warto zamieścić w newsletterze, przychodzimy z pomocą. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jakie informacje dobrze jest w nim zawierać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Czym charakteryzuje się skuteczny newsletter w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoi odbiorcy będą zachwyceni kolejnymi mailami od Ciebie.