Marketing dla małego biznesu – 14 sprawdzonych porad

Marketing dla małego biznesu - 14 sprawdzonych porad

O tym, że każda firma potrzebuje obecnie dobrej prezencji w internecie, wiemy doskonale. Jednak internetowy marketing dla małego biznesu potrafi generować problemy związane z budżetem. Dlaczego? Wiele osób twierdzi, że „pieniądz robi pieniądz” – bez konkretnych inwestycji nie można spodziewać się jeszcze bardziej konkretnych dochodów. Cóż, być może jest to prawda. Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby na to, aby mały biznes prowadził skuteczne działania marketingowe niskim kosztem.

Czy mały biznes lub startup może inwestować kolosalne środki w promocję? W większości przypadków – absolutnie nie. W końcu nie bez powodu firmy tego typu przynależą do tzw. małego biznesu. Co robić w takiej sytuacji? Stosować się do poniższych, sprawdzonych metod marketingowych:

1. Właściwa narracja.

Rzuć okiem na to zdanie:

Jesteśmy kreatywni i profesjonalni, mamy doświadczenie, a nasze projekty charakteryzują się wysoką jakością.

Czy jesteś w stanie zaufać firmie, która opisuje siebie w ten sposób? Być może pierwszą Twoją myślą jest „dlaczego nie?”, jednak spójrzmy prawdzie w oczy. Powyższy cytat nie mówi nic. Jest to zbitka słów, które są przez firmy stanowczo nadużywane.

„Kreatywni”? Dziś każdy kreuje siebie na kreatywnego, jednak za tym słowem w większości przypadków znajduje się pustka. To samo z gwarantowanym profesjonalizmem. Klient przyjmuje to za standard. W końcu zawsze szukamy usługodawcy, który spełni nasze oczekiwania i wywiąże się z całej współpracy profesjonalnie. A co z doświadczeniem? Również i tutaj można polemizować, ponieważ posiadanie doświadczenia wcale nie gwarantuje solidnych, twardych umiejętności.

Chodzi o to, aby nie opowiadać bajek. Nikogo nie interesują piękne słowa. Potencjalny klient oczekuje, że dana firma zaoferuje mu korzyści. Zrealizuje to, co klient sobie założył.

Jeżeli nie masz pomysłu – zdaj się na nas. Zaproponujemy Ci rozwiązania przygotowane specjalnie dla Ciebie. Wykonaliśmy dotąd aż 80 projektów, więc znamy się na rzeczy. Wystawione nam referencje mówią same za siebie.

Marketing dla małego biznesu powinien kierować się tego typu narracją. Jest ona dużo lepsza, ponieważ:

  1. Klient bardzo często nie ma sprecyzowanych oczekiwań. Zapewniając go o tym, że jesteś w stanie przygotować rozwiązania specjalnie dla niego, czynisz jego wizję bardziej konkretną. Dodatkowo informujesz go o tym, że do zlecenia podchodzisz indywidualnie. Nie traktujesz klienta z góry, nie proponujesz mu schematycznych i szablonowych rozwiązań.
  2. Warto jest posługiwać się konkretnymi liczbami. Oczywiście, w miarę możliwości, powinny być one weryfikowalne oraz zawsze prawdziwe.
  3. Kwestia tzw. social-proof, czyli społecznego potwierdzenia umiejętności. Zapewniasz klienta o tym, że dysponujesz opiniami zadowolonych ze współpracy osób. Skoro oni byli zadowoleni, to co stoi na przeszkodzie ku temu, aby pozyskać nowego usatysfakcjonowanego klienta?

Tak, marketing dla małego biznesu musi wykorzystywać właściwą narrację. Prawdziwą, zgodną z rzeczywistością, odpowiadającą na problemy i oferującą realne korzyści.

Jest to też element, który sprawia, że biznes wyróżnia się spośród innych. W sektorze małych firm konkurencja jest naprawdę duża, trzeba więc posiadać coś oryginalnego.

Jeżeli chcesz uzyskać fachową pomoc w zakresie odpowiednio dobranej narracji w treści, przyjrzyj się takiemu zagadnieniu, jak content marketing.

2. Call to action, czyli wezwanie do działania.

Marketing dla małego biznesu musi stawiać na odpowiednio dobrane CTA. Jeżeli Twoja firma oferuje kilka usług, a którąś z nich da się wyróżnić jako sztandarową – wykorzystaj to.

Skuteczny przycisk call to action - przykład

Call to action (wezwanie do działania) to zdecydowanie wyróżniający się przycisk, nakierowujący użytkownika do wykonania określonej akcji. Źródło: FreshBooks.

Swego czasu na naszym blogu ukazał się tekst prezentujący aż 18 powodów, dla których odwiedzający nie klikają przycisku CTA. Koniecznie zapoznaj się z wymienionymi tam poradami. Przyciski CTA potrafią znacząco wpłynąć na ilość zapytań ofertowych.

3. Newsletter.

Budowanie bazy mailingowej wcale nie musi być procesem trudnym i żmudnym. Istnieje wiele darmowych narzędzi, które mogą skutecznie przyczynić się do tego, że zyskasz więcej odwiedzin na swojej stronie internetowej. Przykładem może być chociażby MailChimp. Pojawia się jednak pytanie – po co to robić?

Regularnie prowadzona kampania mailingowa (np. raz na tydzień) pozwala Ci utrzymać kontakt z osobami, które subskrybują Twój newsletter. Jednak pamiętaj o jednym: przesyłane drogą mailową materiały powinny być wartościowe. W przeciwnym wypadku Twoje e-maile zostaną uznane za treść zbędną, a to skutkuje opuszczeniem newslettera lub dodaniem adresu mailowego do spamu.

Sprawdź nasz tekst na temat tego, jak w prosty sposób podwoić skuteczność e-maili. Jestem pewien, że znajdziesz tam kilka wartościowych wskazówek odnośnie do mailingu.

4. Media społecznościowe.

W obecnych czasach marketing dla małego biznesu musi opierać się o social media. Rzuć okiem na poniższą grafikę:

Działania w social media

Źródło: Tuvel Communications.

Wynika z niej kilka rodzajów działań w mediach społecznościowych:

Obserwowanie

Twoja marka jest obserwowana przez pewną ilość osób. Staraj się uczynić swoje wpisy ciekawszymi, aby wzbudzić zaangażowanie wśród obserwatorów.

Śledzenie

Jeżeli Twoja treść jakkolwiek zaciekawi obserwatorów, zaczną oni śledzić Twój profil. To ważne, ponieważ umożliwia to odwiedzającym sprawdzanie na bieżąco tego, co robisz.

Angażowanie się

Czyli wykonywanie podstawowych akcji: polubienie czegoś, obejrzenie filmu, przeczytanie pełnej treści. W tym momencie musisz starać się uczynić swoją treść łatwą do udostępniania.

Aktywny udział

Jest to rozszerzenie poprzednich działań. Do pojedynczych polubień dochodzą akcje mające zdecydowanie większy wpływ na rozchodzenie się wieści o Twojej marce. Mam tutaj na myśli przede wszystkim udostępnienia.

Wkład w rozwój

Czyli cel, do którego powinni dążyć w social media wszyscy właściciele małego biznesu. Dlaczego? Ponieważ o to właśnie chodzi w mediach społecznościowych: aby posiadać zaangażowaną grupę fanów, która nie tylko przeczyta tekst oraz wykona podstawową akcję, ale także da swój wkład w rozwój Twojej firmy. Wszelkiego rodzaju konwersacje, zadawanie pytań oraz komentowanie wpływają pozytywnie na postrzeganie każdej marki. Budzą dobre skojarzenia wśród obserwujących. Dowodzą, że właściciel reaguje na potrzeby swoich potencjalnych klientów.

Dlaczego marketing dla małego biznesu, zwłaszcza w opcji budżetowej, zakłada tak ważny udział social media w życiu małej firmy? Ponieważ jest to najprostszy i najszybszy sposób na komunikację z odwiedzającymi. Każdy z nich może stać się przecież Twoim klientem. Dobrze jest mieć profile na różnych portalach społecznościowych, ich założenie nic przecież nie kosztuje.

5. Ankiety.

Znane są przypadki, gdy mąż/żona/szwagier doradzają np. totalną zmianę kolorystyki na stronie internetowej, ponieważ „tak będzie ładniej”. Nie tędy droga.

Warto jest znać zdanie innych osób, jednak lepiej jest uczynić to przy pomocy ankiety. Przeprowadzonej na jak największej próbie, a także wśród osób potencjalnie zainteresowanych Twoją ofertą.

Formularze, ankiety Google

Formularze Google są świetnym, darmowym narzędziem do przeprowadzania ankiet.

Marketing dla małego biznesu dotyczy wielu gałęzi. Większość z nich ma jeden cel – odesłanie odwiedzającego na Twoją stronę internetową, gdzie może on lepiej poznać Twoje usługi. Warto jest więc dowiedzieć się, czy serwis spełnia swoją funkcję we właściwy sposób. Jak to zrobić? Przy pomocy wspomnianej ankiety. Jest to najprostszy, a zarazem darmowy sposób.

6. Sygnaturki w e-mailach.

Mała rzecz, a istotna. Nic nie stoi na przeszkodzie w utworzeniu ciekawych sygnaturek, dołączanych każdorazowo do Twoich e-maili.

Sygnatura e-mail

Źródło: htmlsig.

Sygnatura jest miejscem, w którym możesz zamieścić odnośnik do swojej strony internetowej, a także do profili w social media. Jest to po prostu miejsce, które możesz dowolnie spersonalizować. Może ono zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na postrzeganie Twojej firmy.

Całkowicie darmową sygnaturkę możesz stworzyć np. przy pomocy narzędzia htmlsig.

7. Planowanie w social media.

Mały biznes szuka oszczędności, gdzie tylko się da. Dotyczy to również czasu. W mediach społecznościowych można spędzać całe dnie, nie robiąc tak naprawdę nic. Wymaga to więc właściwej organizacji.

We wpisie dotyczącym tego, jak za darmo wypromować nowego bloga, wspomniałem o narzędziu do automatycznej publikacji treści w wielu miejscach jednocześnie. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż Twoi obserwatorzy, aby mieć cały czas świadomość Twojej marki, muszą dostawać o niej różnego rodzaju przypomnienia. Należą do nich wszelkie Twoje działania w social media. Przy pomocy narzędzi do masowej publikacji realizujesz ten cel, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu.

8. Śledzenie trendów i wpływowych osób.

Możesz uznawać się za eksperta w swojej dziedzinie, jednak nie będąc otwartym na świat – zostajesz w tyle. Jeżeli działasz w branży interaktywnej, warto jest śledzić autorytety w social media. Pozwala to na zachowanie stałej styczności ze swoją branżą. Dzięki temu po prostu wiesz, „co w trawie piszczy”.

9. Udowadnianie umiejętności.

Jaki jest najlepszy sposób na pokazanie wszystkim, że znasz się na swoim fachu? Case study. Studium przypadku jest jednym z najważniejszych aspektów, których możesz nauczyć się od swojej konkurencji. Dlaczego? Ponieważ niewiele firm tworzy case studies. Przełam więc ten trend.

Dogadaj się z jednym ze swoich klientów. Wybierz takiego, z którym współpracowało Ci się bardzo dobrze, a efekty Twojej pracy widać jak na dłoni. Opisz cały proces. Dołącz do tego statystyki, a także w miarę możliwości – zrzuty ekranu. Twoi potencjalni klienci poznają przez to sposób, w jaki pracujesz. Udowadniasz tym samym, że Twoje działania są przejrzyste. Niczego nie ukrywasz, nie mydlisz oczu. Nie słowa, a czyny świadczą o jakości Twoich usług.

10. Wizytówki.

Rzuć okiem na poniższą wizytówkę:

Kreatywna wizytówka

Źródło: Bored Panda.

Oraz na tę:

Pomysły na wizytówki

Źródło: Bored Panda.

Przyznasz, że są oryginalne – prawda? No właśnie, wyróżniają się z tłumu. Nie widzimy przed sobą zwykłego, standardowego kartonika. Wizytówce towarzyszy pomysł ściśle związany z tematyką firmy.

Co prawda pomysł dotyczący wizytówek, w przeciwieństwie do innych wcześniej wymienionych, nie jest darmowy. Jednak i tak większość firm prędzej czy później decyduje się na posiadanie własnych wizytówek. Skoro już poniesiesz wydatek, to chociaż spraw, aby wizytówka zapadała w pamięć.

Logo jest niezwykle ważne. Trzeba poświęcić mu odpowiednio dużą ilość czasu, ponieważ to właśnie z tym znakiem mają identyfikować Twoją firmę potencjalni klienci.

Nie powinno być ono przesadzone. Czasem spotykam się logo, na których widnieje nawet 6 czy 7 słów – bezsens! Jest to znak, który powinien być dobrze widoczny w różnych rozmiarach: zarówno na ogromnym plakacie, jak i na małym ekranie telefonu komórkowego. Najbardziej rozpoznawalne na świecie, kultowe znaki są proste. To właśnie dlatego zapadają w pamięć.

Dołączaj logo do różnych materiałów. Do wspomnianych już wcześniej sygnaturek, grafik zamieszczanych w social media, korespondencji. Niech inni zauważają Twoją markę i pamiętają o niej. Dużo prościej jest zapamiętać chwytliwy znak, niż nazwę.

12. Przejrzystość.

Dlaczego firmy nie zdradzają swoich sekretów? Ponieważ boją się, że konkurencja wykorzysta je przeciw nim. Może kiedyś ta zasada miała sens w większości przypadków, jednak nowoczesny marketing dla małego biznesu zrywa z takim podejściem.

Dzielenie się swoją wiedzą wpływa pozytywnie na Twój wizerunek. Takie działanie sprawia, że Twoje czynności są po prostu bardziej przejrzyste. Potencjalny klient, tak jak w przypadku wspomnianych case studies, może lepiej Ciebie poznać. To wzbudza zaufanie. Nie chodzi tutaj o żadne sztuczki socjotechniczne – po prostu pokazujesz, że nie masz nic do ukrycia. Działasz czysto, wszystko jest weryfikowalne. Takie podejście procentuje.

13. Odświeżanie starych treści.

Jeżeli prowadzisz bloga firmowego dość regularnie, to w pewnym momencie najprawdopodobniej przytrafi Ci się jakiś zastój. Być może zwyczajnie nie będzie Ci się chciało dodawać nowego wpisu lub po prostu nie będziesz mieć pomysłu na nowy. Wtedy koniecznie odśwież stare wpisy na blogu.

Nadawanie życia archiwalnym treściom to doskonały sposób na wywindowanie swojej strony w górę w wyszukiwarce Google. Dlaczego? Ponieważ Google lubi artykuły obszerne, poruszające wiele aspektów danej dziedziny, co jakiś czas aktualizowane. Takie treści uznawane są, całkiem słusznie, za przydatne.

14. Przydatny materiał.

Marketing dla małego biznesu warto jest oprzeć o darmowy, kompleksowy poradnik na temat ściśle powiązany z Twoją branżą.

Brand24 - ebook

Źródło: Brand24 na Facebooku.

Taki poradnik możesz wykorzystać np. jako zachętę do zapisania się do Twojego newslettera. Mógłby być on dostępny wszystkim subskrybentom całkowicie za darmo.

Oferowanie promocyjnych lub darmowych materiałów to doskonały sposób na to, jak zwiększyć ilość odwiedzin na stronie internetowej.

Marketing dla małego biznesu – podsumowanie

Jak widać, wyżej wymienione porady obejmują bardzo wiele aspektów. Nic dziwnego, ponieważ sam marketing nie może być oparty o działalność wyłącznie poprzez jeden kanał, przykładowo social media. Wszelkie działania muszą być rozproszone. Wszystko po to, aby pozyskiwać klientów z wielu źródeł.

Darmowy marketing dla małego biznesu może być bardzo skuteczny. Wszystko zależy od tego, czy wszelkie działania będą przeprowadzane z głową. Jeżeli chcesz coś zmienić w strategii marketingowej swojej firmy, jednak nie masz konkretnych pomysłów – zwróć się do nas, a udzielimy Ci darmowej konsultacji. Być może odkryjemy nowe sposoby na promocję Twojego małego biznesu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. KatarzynaWojcieszak

    Sprawdzone na kilku przypadkach porady zawsze się sprawdzają 🙂

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.