Popularność w social media – 15 sposobów na jej zwiększenie

Popularność w social media

Jak zwiększyć popularność w social media? To pytanie zadaje sobie wiele osób: od kilkunastoletnich blogerek modowych, poprzez małe firmy, aż po duże korporacje. Każdy chce zyskać rozpoznawalność w mediach społecznościowych.

Nic dziwnego, ponieważ większa liczba „lajków”, udostępnień oraz wzmianek może przełożyć się na realne zyski.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieje wiele platform, za których pośrednictwem możesz promować siebie lub własną działalność w social media. Grunt to właściwe dopasowanie się do realiów danej platformy. To, co udaje się na Facebooku, być może nie będzie miało sensu np. na Twitterze.

Wiem, że poruszam sprawy oczywiste. Jednak nie bez powodu. Mimo tego, że poszczególne platformy mają różną mechanikę, to jednak da się wyodrębnić cechy wspólne wszelkich działań w mediach społecznościowych. Sprawdź więc, jak wyglądają uniwersalne zasady na zwiększenie popularności w social media.

Jak zwiększyć popularność w social media? – 15 wskazówek

1. Zacznij od dobrego planu.

Nie da się skutecznie działać bez opracowania odpowiedniej strategii marketingowej w social media. Plan to podstawa.

Koniecznie zapoznaj się z funkcjonowaniem poszczególnych serwisów. Zobacz, w jaki sposób odbywa się komunikacja za ich pośrednictwem. Zastanów się, w jaki sposób możesz dostosować mechanikę konkretnych portali społecznościowych do własnej sytuacji.

Dzięki temu ustalisz swój cel. Nastawiasz się na promowanie własnych edukacyjnych artykułów, które zamieszczasz na swojej stronie internetowej? A może jednak chcesz postawić na zabawne, przyjemne dla oka i łatwe do udostępniania grafiki? Masz wiele opcji do wyboru.

2. Prezentuj korzyści.

Nie da się ukryć, że popularność w social media buduje się poprzez treść łatwą do udostępniania. Jest ona ściśle powiązana z korzyściami, które otrzymują użytkownicy dzięki różnym działaniom. Dlaczego?

Cóż, jest to kwestia, którą bardzo często poruszamy na naszym blogu. W przypadku sklepów internetowych nikogo nie interesuje sam produkt. Wszyscy są za to zainteresowani korzyściami, które dzięki niemu osiągną. Różnymi wygodami, ułatwieniami, a nawet marzeniami, jakie jest on w stanie spełnić.

Zgadza się, w gruncie rzeczy nie sprzedaje się samego produktu, a pewne wyobrażenie na temat tego, co może się wydarzyć po jego użyciu. Co mają do tego media społecznościowe?

Oto przykład. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przed rozpoczęciem sezonu grillowego (lub na samym jego początku) stworzyć świetny i szeroki artykuł na temat prostych i smacznych potraw z grilla. Taki artykuł, opublikowany na stronie internetowej, powinien być okraszony apetycznymi zdjęciami. Do tego jeszcze sprytne przemycenie reklamy grilli lub po prostu wkomponowanie oferty w treść. Zyskujesz łatwo udostępnialny tekst oraz szansę na to, że ktoś zainteresuje się Twoją ofertą.

Jest to oczywiście jedynie przykład, jednak obrazuje pewną prawidłowość. Użytkownicy mediów społecznościowych reagują na treści, które ich po prostu interesują lub jakkolwiek przyciągają. Jeżeli dorzucisz do tego wyobrażenie o korzyściach oraz powiążesz to ze swoją ofertą (lub po prostu celem, który chcesz osiągnąć), to szansa na Twój sukces rośnie.

3. Promuj swoje profile społecznościowe.

Jaka jest szansa na to, że zyskasz popularność w social media bez ogłaszania tu i ówdzie, że posiadasz odpowiednie profile w mediach społecznościowych? Nikła. Należy więc szczęściu dopomóc i starać się o to, aby być zauważonym.

Ilość miejsc, w których możesz promować swoje działania, jest ogromna:

 • własna strona internetowa
 • serwisy innych firm lub osób
 • stopka w wysyłanych e-mailach
 • sygnaturki pod postami na forach internetowych
 • linkowanie na portalach społecznościowych do Twoich pozostałych profili

Jeżeli masz gdzieś możliwość zamieszczenia linka – zrób to. Jest to niezwykle proste, a zarazem bardzo często ignorowane przez wiele osób.

4. Angażuj się.

Przejawianie aktywności w social media (choć nie tylko) to także sposób na autopromocję.

Obserwuj osoby, które działają w Twojej branży. Bądź na bieżąco z nowościami, które są publikowane przez Twoją konkurencję lub przez profile, które warto jest śledzić. Sprawdzaj, co robią autorytety w social media. Jeżeli istnieje ku temu powód – angażuj się. Dodawaj komentarze, polubienia i nawiązuj dyskusje.

Dzięki takim działaniom zwiększasz swoją popularność w social media, ponieważ docierasz do większej liczby osób. Oni także mogą zostać Twoimi obserwatorami.

5. Używaj właściwych hashtagów.

Jak dodawać hashtagi, aby przynosiły jak najwięcej korzyści?

#Na #pewno #nie #w #taki #sposób. Nawet nie wiesz, jak wiele osób dodaje hashtagi bez znajomości ich mechaniki.

Hashtagi pełnią funkcję swoistych katalogów, które skupują wszelkie treści oznaczone konkretną „etykietą”. Dlatego też stanowią one doskonałą okazję do promocji.

Jeżeli udostępniasz w mediach społecznościowych jakąś treść (obrazek, tekst) – oznacz go kilkoma hashtagami. Wybierz te, które są najbardziej adekwatne do tego, czym się dzielisz. Poprzez takie działanie ułatwisz innym użytkownikom wyszukiwanie tego, co ich interesuje. Uprościsz także sobie dotarcie do osób, które są Twoją grupą docelową.

6. Skutecznie reaguj na negatywne komentarze.

Dzięki social media możliwość wystawiania opinii czy komentowania jest jeszcze prostsza. Dzięki temu rośnie także liczba wszelkich negatywnych komentarzy, które są prawdziwą zmorą speców od mediów społecznościowych. Dlaczego?

Bardzo często sytuacje konfliktowe nie są łagodzone w odpowiedni sposób. Administratorzy różnych profili nie zawsze umieją radzić sobie z falą krytyki. Dlatego też umiejętność reagowania na wszelkie spory jest wręcz kluczowa. To właśnie dzięki niej może wzrosnąć Twoja popularność w social media.

Całkiem niedawno opublikowaliśmy na naszym blogu tekst na temat negatywnych komentarzy w social media. Gorąco polecam Ci ten artykuł, zwłaszcza że jest on jednym z najpopularniejszych tekstów zamieszczonych na naszych łamach. Znajdziesz tam kilka skutecznych rad w kwestii tego, jak należy reagować na konfliktowe sytuacje w internecie.

7. Pamiętaj o słowach kluczowych.

Każdy, kto prowadzi jakąkolwiek działalność, skupiony jest wokół pewnych najważniejszych haseł. Zasada ta koniecznie musi być przełożona na media społecznościowe.

Podstawą są wspomniane już wcześniej hashtagi, które pomagają katalogować Twoją treść do odpowiednich miejsc. Kolejna sprawa to po prostu posługiwanie się odpowiednimi dla Twojej branży słowami. Na pierwszy rzut oka jest to oczywistość, jednak nadal można spotkać osoby czy firmy, które nie umieją wykorzystać swojego potencjału w tej kwestii.

Koniecznie skorzystaj z listy darmowych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych. Przydadzą Ci się one nie tylko w social media.

8. Twórz content odpowiedni dla danego serwisu.

Popularność w social media zyskuje się poprzez odpowiednie nakierowanie swoich działań na konkretny serwis. Tak jak wspomniałem na początku tego tekstu, portale różnią się miedzy sobą. Należy mieć to zawsze na uwadze.

Twitter jest doskonały do przekazywania krótkich informacji oraz do prowadzenia szybkiej dyskusji. Z kolei LinkedIn zrzesza profesjonalistów oraz stawia przede wszystkim na komunikację B2B. Korzystanie z Google+ również ma swoje zalety, ponieważ jest to w końcu serwis prowadzony przez giganta z Mountain View, który posiada najpopularniejszą wyszukiwarkę na świecie. Instagram oraz Pinterest powinny interesować w szczególności te osoby, które działają w branży modowej, spożywczej oraz turystycznej.

Jak widać, w social media drzemie ogromny potencjał. Kluczem do niego jest właściwe wykorzystanie tego, co oferują poszczególne portale społecznościowe.

9. Poznaj dokładnie swoją grupę docelową.

Właściwe zidentyfikowanie grupy docelowej to swoiste must-have, jeżeli chcesz osiągnąć popularność w social media.

Koniecznie musisz wiedzieć, jaki jest Twój target. Nie będziesz przecież kierował reklamy nowoczesnych spławików do kobiet. Z kolei promocja szpilek nie zainteresuje mężczyzn.

Każdy biznes powinien mieć swój model, który zakłada, do jakiej grupy powinien kierować swój przekaz. Koniecznie trzymaj się tych zasad również w social media. Jest to szczególnie ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że np. na Facebooku możesz idealnie dopasować odbiorców swojej reklamy. Możesz określić ich wiek, płeć, zainteresowania oraz wiele innych cech. Masz więc szansę trafienia do tych osób, które w szczególności mogą skorzystać z Twoich usług.

10. Wczuj się w rolę klienta.

Czasem dobrze jest postawić się w roli osoby, która potencjalnie mogłaby skorzystać z Twoich usług. Odpowiedz sobie na szereg pytań:

 • Czy treści, które publikuję, są ciekawe?
 • Jakie mogę mieć korzyści z wybrania konkretnej usługi?
 • Czy cena jest odpowiednia?
 • Jak nacechowany jest mój przekaz? Jest on zabawny, pouczający, czy też może kompletnie bezbarwny?

Jeśli chcesz pozyskać nowe polubienia na Facebooku, to koniecznie musisz znaleźć szczegółowe odpowiedzi na powyższe pytania (oraz wiele innych, podobnych). W końcu to Twoi potencjalni klienci są najważniejsi, od nich zależy Twoje być albo nie być. Przekaz musi być więc dostosowany idealnie do nich.

11. Wykorzystuj infografiki.

Infografika to świetny sposób na przekazywanie informacji. Serwuje ona szybki, łatwo przyswajalny przekaz, podany dodatkowo w atrakcyjnej wizualnie formie. To właśnie dzięki tym cechom łatwo trafia do naszej świadomości.

Jeżeli w Twojej branży da się stworzyć różne infografiki – skorzystaj z tej możliwości. W sieci znajdziesz wiele darmowych narzędzi, które pozwolą Ci na stworzenie przykuwających wzrok infografik. Kilka z nich znajdziesz w naszym spisie najlepszych narzędzi dla blogerów.

12. Odświeżaj stare wpisy i artykuły.

Nie da się ukryć, że nie wszystkie teksty zaliczają się do gatunku evergreen content. Niektóre z nich z czasem tracą swoją „ważność”, w związku z czym dobrze jest je po pewnym okresie modyfikować. Czemu ma to służyć?

Przede wszystkim wyszukiwarka Google lubi długie oraz przydatne teksty. Jeżeli z czasem rozbudujesz jakieś archiwalne artykuły, dołożysz w ten sposób dodatkową treść.

Odświeżanie starych wpisów to również doskonała okazja do tego, aby mieć kolejny temat na nowy post w mediach społecznościowych. Dzięki temu trafiasz zarówno do starych, jak i nowych czytelników. Nowi widzą po prostu dodatkowy tekst do przeczytania, z kolei ci bardziej oddani będą chcieli sprawdzić, jakie zmiany udało Ci się przez ten czas wprowadzić. To również wpływa na popularność w social media.

13. Nie zapomnij o użytkownikach mobilnych.

W porównaniu z użytkownikami komputerów, osoby korzystające ze smartfonów lub tabletów reagują w zupełnie inny sposób na treści pojawiające się w sieci. Koniecznie miej to na uwadze podczas Twojej działalności w social media.

Przejawia się to na przykład podczas tworzenia grafik na profile w mediach społecznościowych. Na Facebooku dysponujesz tylko jednym zdjęciem w tle, dokładnie ten sam obraz wyświetla się wszystkim użytkownikom. Nie ma więc sensu umieszczać na nim dużej ilości tekstów, gdyż na pewnych urządzeniach informacje te mogą być po prostu ucięte. Podobna sytuacja dotyczy także np. okładki w Google+ czy też grafiki kanału na YouTube.

Koniecznie miej to na uwadze. Dziś nie wystarczy tylko sprawdzić, jak dana rzecz wygląda na ekranie komputera, aby mieć pewność, że również dla wszystkich innych użytkowników będzie ona atrakcyjna wizualnie.

14. Wykorzystuj moc treści wizualnej.

Główne grzechy blogerów oraz osób działających w social media polegają przede wszystkim na niedocenianiu mocy treści wizualnej.

Zwracamy uwagę na wygląd. Robimy to wielokrotnie, w różnych aspektach naszego życia. Tyczy się to też social media.

Bardzo często spotykam strony internetowe, które wyglądają ładnie, jednakże nie posiadają prawidłowo skonfigurowanych tagów protokołu Open Graph. To właśnie one odpowiadają m.in. za to, jaka miniaturka wyświetli się (o ile w ogóle) obok odnośnika w momencie jego udostępniania na Facebooku. Jednak nawet jeżeli webmasterzy dbają o wstawienie właściwych tagów, to kolejny błąd może popełnić osoba, która odpowiada za przygotowanie samej grafiki dla konkretnego adresu URL (np. do wpisu blogowego). Grafika ta może zawierać zbyt małe fonty lub mieć zachwiane proporcje. Nie powinno tak być.

Wszyscy zwracają uwagę na aspekty wizualne, więc warto jest dbać o to, aby wszystkie grafiki wyglądały porządnie. To również buduje popularność w social media.

15. Zastanów się nad reklamą w social media.

Reklama na Facebooku jest doskonałą opcją dla tych, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad pożądaną grupą docelową. Jak wspomniałem w jednym z poprzednich punktów, pozwala ona na idealne dostosowanie profilu potencjalnego klienta, dla którego reklama jest wyświetlana.

Z reklamy na Facebooku mogą skorzystać także firmy, które od pewnego czasu dysponują możliwością promowania usług lokalnych.

Szukasz inspiracji? Żaden problem. W naszej bazie tekstów posiadamy kilka artykułów, które traktują o tworzeniu reklam na Facebooku:

Jestem pewien, że zawarte w nich rady mogą znaleźć także zastosowanie na innych portalach społecznościowych. Pamiętaj, że reklama również wpływa na popularność w social media. W dodatku bardzo mocno.

Jak zdobyć popularność w social media?

Jak to zwykle bywa, nie ma na to idealnej recepty. Jedni osiągają sukces poprzez ciężką pracę i sukcesywne realizowanie swoich celów. Inni z kolei trafiają na odpowiedni moment i pod wpływem chwili potrafią wzbić się na wyżyny popularności – co jest zresztą często w social media obserwowane.

Mam nadzieję, że zamieszczone w tym tekście porady skutecznie zwiększą Twoją (lub Twojej firmy, jeżeli takową prowadzisz) popularność w social media. A może znasz jakieś wskazówki, które nie zostały wymienione w tym tekście? Jeżeli tak, to koniecznie podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy, którą znajdziesz poniżej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Karina Kondraczuk

  Ciekawy wpis dla początkujących.

  Odpowiedz
 2. Piotr

  Dzięki za artykuł! 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.