Promocja lokalnej firmy w internecie przy pomocy SEO

Promocja lokalnej firmy w internecie przy pomocy SEO

Osoby prowadzące lokalny biznes chcą zdominować wyniki wyszukiwania dla fraz, które powiązane są z ich działalnością. Nic w tym dziwnego, w końcu każdemu marzy się osiąganie topowych pozycji na wybrane słowa kluczowe.

Promocja lokalnej firmy w internecie w gruncie rzeczy sprowadza się do „zrobienia porządku na własnym podwórku”, jak zazwyczaj określam dopracowanie stanu SEO strony. Później można zabrać się np. za zdobywanie wartościowych linków zwrotnych.

Poprawna konstrukcja strony internetowej w wielu przypadkach w zupełności wystarczy, aby w dość krótkim czasie zrealizować zamierzony cel. Oczywiście jest on tym bardziej odległy, im większa konkurencja występuje na danym obszarze. Zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku dużych miast niż małych miejscowości.

Jednakże – niezależnie od konkurencji – warto jest wykonać kilkanaście podstawowych kroków, które stanowią fundament lokalnego SEO. Sprawdź, w jaki sposób możesz na nie wpłynąć.

Promocja lokalnej firmy w internecie – 13 przydatnych wskazówek

1. Dodaj wizytówkę w Google Moja Firma.

Google Moja Firma jest usługą, za której pośrednictwem – w dużym uproszczeniu – „rejestrujemy swoją działalność w Google”. Odbywa się to poprzez powiązanie informacji o firmie z daną lokalizacją.

Dzięki temu mamy możliwość uzupełnienia firmowego profilu o wiele bardzo przydatnych kwestii.

Promocja lokalnej firmy z pomocą Google Moja Firma

Po prawej stronie widoczny jest rezultat powiązania swojej firmy z Google Moja Firma.

Jak widać, użytkownicy mogą dowiedzieć się bardzo ciekawych rzeczy i poznać między innymi:

 • wygląd lokalu (o ile dodane są zdjęcia)
 • oceny wystawiane przez klientów
 • trasę dojazdu
 • godziny otwarcia
 • dane kontaktowe

… oraz dużo, dużo więcej. Wszystko zależne jest od tego, jaki typ działalności został zarejestrowany oraz ile informacji zostało podanych na temat danego miejsca.

Jest to świetna metoda, dzięki której promocja lokalnej firmy w internecie przebiega zdecydowanie prościej. Wizytówką w Google Moja Firma powinieneś zająć się jeszcze przed tym, jak podejmiesz działania powiązane ze swoją stroną internetową (gdyż wszelkie dane można uzupełnić w dowolnym momencie).

2. Powiąż stronę z Google Analytics i Google Search Console.

Działań zewnętrznych ciąg dalszy. Po usłudze Google Moja Firma warto zainteresować się kolejnymi dwiema, również pochodzącymi od giganta z Mountain View. Mowa o Google Analytics i Google Search Console.

Co dają obie usługi?

Jeżeli masz już swoją stronę internetową, to z pewnością chcesz wiedzieć jak najwięcej o jej stanie.

Google Analytics

Google Analytics umożliwia gromadzenie podstawowych danych, na których podstawie możesz wyciągać wiele przeróżnych wniosków. Mogą one służyć przede wszystkim do usprawniania strony internetowej, zmieniania jej treści, układu itp. Google Analytics poinformuje Cię na przykład o:

 • liczbie odwiedzin Twojej strony internetowej na przestrzeni danego okresu
 • średnim czasie, jaki użytkownicy spędzają na danych podstronach
 • zachowaniach użytkowników (z której podstrony najczęściej wychodzą, jak poruszają się po poszczególnych częściach serwisu itp.)

… a także o wielu, wielu innych kwestiach.

Dana podstrona budzi bardzo małe zainteresowanie i użytkownicy szybko ją opuszczają? Zatem trzeba się jej przyjrzeć. Mało wejść pochodzi z lokalizacji, na której Tobie zależy? Również i z tym fantem należy coś zrobić.

Gromadzone dane mocno przyczyniają się do kształtu strategii rozwoju strony internetowej, gdyż pozwalają na jej sukcesywne „dopieszczanie”.

Dużo więcej na temat Google Analytics dowiesz się w naszych wpisach o najważniejszych zakładkach w Google Analytics oraz o podstawach Google Analytics dla laika.

Google Search Console

Skuteczna promocja lokalnej firmy w internecie nie może obyć się bez korzystania również z tego narzędzia firmy Google. Usługa ta daje nieco inne informacje w porównaniu z Analytics, jednak jest nie mniej istotna.

Co daje Search Console?

 • pokazuje dokładniejsze informacje na temat tego, które frazy w wynikach wyszukiwania generują wejścia użytkowników na Twoją stronę
 • umożliwia zgłoszenie tzw. mapy witryny, która ułatwia robotom wyszukiwarek przeczesywanie Twojej strony internetowej
 • informuje o różnych błędach na stronie internetowej (powtórzone meta-tagi, zbyt długie lub krótkie opisy oraz tytuły podstron itp.)
 • pokazuje strony, które zawierają linki do Twojego serwisu

Ponownie jest to skrawek tego, co możesz dowiedzieć się dzięki Google Search Console.

Wspomniane narzędzie jest absolutną podstawą, jeśli zamierzasz zająć się stanem SEO strony. Dostarcza niezbędne informacje do tego, aby poprawić różne błędy. Nie da się ukryć, że bez Search Console promocja lokalnej firmy w internecie właściwie nie jest możliwa.

3. Obmyśl strategię rozwoju swojej strony.

Narzędzia Google’a, czyli Moja Firma, Search Console i Analytics są już podpięte pod Twoją stronę. Co dalej?

Czas zająć się samym serwisem, jednak należy zrobić to z głową.

Każda strona internetowa ma swój cel. Nakłania do sprzedaży, wizyty w lokalu, prezentuje wartościowe informacje lub serwuje rozrywkę. Ile stron, tyle celów.

Twoja witryna musi się z czasem rozwijać. Z pewnością będziesz dodawać nowe treści oraz modyfikować obecne. Dlatego też istotny jest plan działań, wynikający z obranego przez Ciebie modelu biznesowego.

 • Przeanalizuj strony konkurencji. Zobacz, jak one wyglądają oraz jakie informację są na nich zawarte. Zauważ, jakich istotnych informacji na nich brakuje oraz uczyń z tego swój atut –

  zaserwuj swoim odbiorcom to, czego nie znajdą gdzieś indziej.

 • Dobrze jest również zasięgnąć opinii fachowców, którzy powiedzą Ci nieco więcej na temat bardziej technicznych kwestii dotyczących stron internetowych Twoich konkurentów (pozycje w wyszukiwarce, prowadzące do nich linki, strategia pozycjonowania i ogólnego rozwoju).
 • Opracuj słowa kluczowe, które będą stanowiły bazę dla Twojej strony. Przemodeluj istniejące lub wprowadź nowe i oprzyj o nie wszelkie treści. Pamiętaj tylko o tym, aby nie występowały one zbyt często, gdyż wtedy narazisz się na sztuczność. Wszystko powinno być tworzone przede wszystkim z myślą o użytkownikach, mając też na względzie prezencję dla robotów wyszukiwarek.
 • Przyjmij strategię rozwoju strony. Załóż, że wprowadzisz np. blog, za którego pośrednictwem będziesz publikować nowe treści, które będą służyły do promocji serwisu.
 • Istotna jest także sama prezencja strony internetowej, która musi być spójna z Twoim wizerunkiem (narracja w treści, kolorystyka logo oraz wszelkich materiałów reklamowych itp.).

Ważne jest to, aby promocja lokalnej firmy w internecie przebiegała według z góry opracowanego planu. Może być on lepszy lub gorszy, jednak ważne jest to, aby po prostu istniał. Zawsze możesz go z czasem dopracować – samodzielnie lub przy pomocy profesjonalistów.

4. Zadbaj o właściwą podstronę „Kontakt”.

Podstrona kontaktu jest absolutnie kluczową częścią Twojego serwisu. Powinna zawierać:

 • pełną nazwę Twojej firmy
 • adres siedziby
 • adres e-mail oraz numer telefonu
 • odnośniki do Twoich profili w mediach społecznościowych
 • być może nawet informacje pomocnicze, czyli numery NIP i REGON, numer konta bankowego itp.

Musi być tam zawarte wszystko to, co może posłużyć Twoim odbiorcom do nawiązania kontaktu z Tobą.

Coraz częściej zauważalny jest także pewien trend na stronach internetowych, który dotyczy numeru telefonu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na urządzeniach mobilnych wyróżnić numer telefonu (zastąpić zwykły tekst przyciskiem) i sprawić, aby był on „naciskalny”. Dzięki temu użytkownicy będą mogli w bardzo szybki sposób nawiązać z Tobą połączenie.

Zdecydowanie więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym wpisie dedykowanym idealnej podstronie kontaktu.

5. Adresy URL, meta-tagi i nagłówki, czyli zatroszcz się o podstawy.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

SEO produktu w sklepie internetowym - SERP

Jako (1) mamy oznaczony tytuł strony. Z kolei (2) to adres www serwisu oraz tzw. okruszki (ścieżka logiczna). Poprzez (3) oznaczone są – w tym przypadku – informacje o produkcie. Zaś (4) to opis strony. Tak się składa, że jest to podstrona poświęcona produktowi.

Rzuć okiem na powyższą grafikę. Informacje te wyświetlane są za pomocą tzw. meta-tagów oraz danych uporządkowanych, czyli odpowiednich fragmentów kodu strony internetowej, które służą do prezencji podstawowych kwestii dotyczących danej podstrony.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób je samodzielnie „okiełznać”, koniecznie zwróć się z tym problemem do specjalistów. Dlaczego?

Nietrudno się domyślić – informacje te widzą wszyscy ci, którzy natrafiają na Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Nie możesz zatem dopuścić do tego, aby jakakolwiek podstrona zniechęcała do wejścia. Ba, trzeba działać w taki sposób, aby maksymalnie możliwie zwiększyć szansę na to, że dana osoba kliknie link, który prowadzi do Twojej witryny.

W tytule tego podpunktu wspomniałem także o nagłówkach. Jest to techniczna kwestia dotycząca stron internetowych, o której wielu właścicieli swoich serwisów nie wie zupełnie nic. A szkoda, gdyż pod kątem SEO są niezwykle istotne.

Czym są nagłówki? Pokażę Ci to na przykładzie.

Znaczenie nagłówków w SEO

Na powyższym zrzucie ekranu mamy zaznaczone obwódką pewne trzy hasła. Zaznaczenie zostało uzyskane przy pomocy wtyczki Web Developer (o której wspomniałem w artykule prezentującym najlepsze wtyczki do Google Chrome dla developerów).

Hasła te zostały w kodzie strony oznaczone przez jej twórców specjalnymi tzw. nagłówkami. Dzięki temu roboty wyszukiwarek znają ich hierarchię. Wiedzą, które teksty są ważniejsze od innych. W tym przypadku niebieskim kolorem został zaznaczony nagłówek o większym priorytecie niż znajdujące się pod nim dwa inne, zaznaczone na czerwono.

Właśnie w ten sposób twórcy stron internetowych mogą wskazać istotę poszczególnych tekstów na stronie internetowej. Nam, ludziom, można zakomunikować ją w dużo prostszy sposób – wyróżniając ważniejsze teksty np. większym fontem lub innym, bardziej wyróżniającym się kolorem.

Robi się to po to, aby strona internetowa była użyteczna zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek. My reagujemy na kwestie wizualne, z kolei roboty rozpatrują kod strony internetowej. Nagłówki są niezwykle ważnymi elementami kodu, bez których promocja lokalnej firmy w internecie ma dużo mniejsze szanse powodzenia.

Być może Twoja strona internetowa oparta jest o system WordPress. Jeśli tak jest, to śmiało mogę Ci polecić tekst Bartłomieja Kiljana o optymalizacji SEO strony w WordPressie. Wymienione w tym artykule porady pozwolą Ci zadbać o wiele kwestii – między innymi również o te, które wymieniłem w tym podpunkcie.

6. Wprowadź na stronie dane uporządkowane (dawniej strukturalne).

Nie da się ukryć, że wcześniejszy punkt był nieco „techniczny”. Z kolei ten jest bardziej zaawansowaną kwestią w porównaniu do poprzedniego.

Lokalne SEO i dane uporządkowane

Ponownie rzuć okiem na powyższą grafikę. W górnym okienku mamy przykład tekstu na stronie internetowej. W tym przypadku nazwę sklepu, jego opis, adres i numer telefonu.

No właśnie, skąd wiemy, że są to tego typu informacje? Ponieważ możemy się tego domyślić. Po prostu widzimy, z jakim typem danych mamy do czynienia.

Roboty wyszukiwarek mogą mieć z tym problemy. Oczywiście w pewnym (nawet znaczącym) stopniu mogą one zrozumieć, co dokładnie znajduje się na danej podstronie, jednak można im w tym pomóc.

Dzieje się to przy pomocy wstawienia do kodu strony tzw. danych uporządkowanych, czyli odpowiednich fragmentów kodu, które nakierowują roboty wyszukiwarek na określone typy treści. Dzięki temu jasno definiujemy, że w danym miejscu znajduje się nazwa sklepu, opis jego działalności, konkretne dane kontaktowe itp. Odpowiednio sformatowany kod z uzupełnionymi danymi uporządkowanymi znajdziesz w drugim okienku na powyższej grafice.

Promocja lokalnej firmy w internecie może przebiegać dużo sprawniej przy pomocy poprawnego, szczegółowego zdefiniowania danych uporządkowanych. Upewnij się, że osoby zarządzające SEO na Twojej stronie internetowej wstawiły poprawne dane uporządkowane.

Możesz także samodzielnie przeskanować swoją stronę w ich poszukiwaniu przy pomocy narzędzia do testowania danych uporządkowanych.

7. Zoptymalizuj wszystkie zdjęcia i grafiki.

Ogromne zdjęcia, dodatkowo wrzucane do sieci bezpośrednio z aparatu, mogą być zmorą użytkowników internetu. Długo się ładują oraz marnują dużo transferu.

To samo dotyczy również innych grafik wykorzystywanych na stronach internetowych – nie tylko zdjęć.

Istnieje możliwość optymalizacji i kompresji wszelkich obrazów wykorzystywanych w sieci. Koniecznie spraw, aby grafiki używane w Twoim serwisie były zoptymalizowane.

Optymalizacja obrazków i grafik w SEO

Możesz zrobić to np. z pomocą powyższego serwisu, czyli TinyPNG. Wystarczy umieścić w nim paczkę obrazów. W rezultacie otrzymasz archiwum, które zawierało będzie skompresowane grafiki z minimalną utratą jakości, wręcz niezauważalną dla ludzkiego oka. Zauważysz, że będą one zdecydowanie mniej „ważyły” w stosunku do oryginałów.

Jeżeli Twoja strona internetowa oparta jest o system CMS WordPress, możesz skorzystać z dodatku o nazwie Smush Image Compression and Optimization. Dzięki niemu wszystkie dodawane przez Ciebie obrazy będą optymalizowane automatycznie podczas dodawania ich do biblioteki mediów. Ponadto wtyczka ta zajmie się również dotychczas dodanymi grafikami.

8. Przyspiesz działanie strony internetowej.

Promocja lokalnej firmy w internecie przy pomocy SEO powiązana jest także z szybkością wczytywania się danej strony internetowej. Jedni twierdzą, że ma ona bezpośredni wpływ na nadawanie stronom pozycji wśród wyników wyszukiwania. Z kolei inni uważają, że wpływ ten jest niebezpośredni, jednak roboty wyszukiwarek są w stanie odnotować, jak użytkownicy odbierają prędkość ładowania się poszczególnych witryn.

Niezależnie od tego, warto jest zadbać o prędkość.

Prędkość strony internetowej - Pingdom Speed Test

Powyżej znajdują się wyniki testu prędkości strony internetowej uzyskane przy pomocy narzędzia Pingdom Website Speed Test. Co prawda istnieje także PageSpeed Insights, usługa autorstwa Google’a, jednak jest ona na ten moment zdecydowanie mniej dokładna w porównaniu do wcześniej wymienionej.

Nikt nie lubi długo czekać na to, aż jego oczom ukaże się oczekiwany rezultat. Tym bardziej jest to istotne, gdy w grę wchodzi promocja lokalnej firmy w internecie. Dlaczego?

Otóż duża część lokalnych wyszukiwań wykonywana jest w biegu, przy okazji. Za pomocą tabletu, smartfona. Na co dzień mamy mało czasu na wykonywanie poszczególnych zadań, oczekujemy więc szybkich działań i jeszcze szybszych efektów. Dotyczy to także wyszukiwania lokalnych sklepów czy innego typu punktów, zatem nie pozwól, aby wizytówka Twojego biznesu działała wolniej, niż oczekują tego Twoi potencjalni klienci.

9. Zacznij prowadzić blog.

Jeżeli ktokolwiek pyta się mnie, czy warto prowadzić na swojej stronie blog, odpowiadam: po stokroć tak.

Promocja lokalnej firmy w internecie może być zdecydowanie łatwiejsza przy pomocy bloga. Jego prowadzenie ma kilka zalet, których nie można zlekceważyć:

 • Przede wszystkim sprawiasz, że Twoja strona ma więcej podstron. Ma to niebagatelne znaczenie pod kątem SEO, gdyż każdy kolejny wpis rozrasta Twój serwis. Dzięki temu „łapiesz” więcej wejść pochodzących z wyników wyszukiwania, gdyż Twoja strona staje się bardziej widoczna w wyszukiwarce na coraz więcej słów kluczowych.
 • Blog jest bardzo wszechstronny. Można za jego pośrednictwem publikować w zasadzie dowolne materiały.
 • Zazwyczaj pod wpisami blogowymi zamieszcza się sekcję, która umożliwia komentowanie artykułów. Jest to również korzystny zabieg pod kątem SEO, gdyż każdy kolejny komentarz poszerza zawartość danej podstrony, co jest dobrze odbierane przez roboty wyszukiwarek.
 • Publikowanie artykułów wiąże się z ponoszeniem pewnej odpowiedzialności za wszelkie treści. W związku z tym masz szansę na wykreowanie wizerunku eksperta w swojej branży, jeśli Twoje teksty będą fachowe i pomocne innym.

Zauważ, że lokalne firmy w podstronach typu „Oferta”, „O nas” i „Kontakt” zazwyczaj skupiają się na wąskich treściach. Występuje niewielkie pole manewru. Blog dodaje kolejną gałąź do serwisu, która może rozrastać się w nieskończoność. Nie masz zatem żadnych ograniczeń w kontekście tworzenia treści.

Zdecydowanie więcej zalet blogowania poznasz w naszych poprzednich tekstach dotyczących korzyści wynikających z prowadzenia bloga firmowego oraz plusów posiadania bloga w sklepie internetowym.

10. Pozbądź się błędów na urządzeniach mobilnych.

Tak, wiem. O responsywności i mobilności zostało powiedziane oraz napisane właściwie wszystko. Pomimo tego warto jest – po raz kolejny – podkreślić pewną kwestię.

W Google Search Console istnieje zakładka o nazwie „Ruch związany z wyszukiwaniem”. Można znaleźć tam pozycję „Obsługa na urządzeniach mobilnych”. Jeżeli roboty wyszukiwarek wykryją jakiekolwiek błędy związane z wyświetlaniem Twojej strony na smartfonach i tabletach, właśnie w tym miejscu zostaniesz o tym poinformowany.

Skoro Google zwraca na to uwagę, to nie ma żadnego powodu, aby ignorować tę kwestię.

Możesz zlecić zbadanie użyteczności swojej strony internetowej pod kątem mobilności specjalistom. Równie dobrze pewien pobieżny test możesz wykonać samodzielnie. Po prostu przejrzyj swój serwis na dowolnym urządzeniu mobilnym. Sprawdź, jak wyświetlają się poszczególne sekcje. Dowiedz się, czy jakieś elementy nie zachodzą przypadkiem na inne. A może coś jest zbyt małe lub – wręcz odwrotnie – zbyt duże?

Koniecznie zadbaj o to, aby obsługa Twojej strony na urządzeniach mobilnych była maksymalnie możliwie wygodna.

11. Zdobądź opinie na temat swoich usług.

Dlaczego masz taki, a nie inny telefon? Co kierowało Tobą przy wyborze komputera? Dlaczego Twój samochód jest właśnie tej marki?

Ponieważ najpewniej zasięgnąłeś czyjejś opinii. Znajomego, członka rodziny, iluś osób w internecie, jakiegoś specjalisty.

Bardzo często zdanie innych osób kieruje naszymi poczynaniami w życiu.

Opinie w Google Moja Firma

Promocja lokalnej firmy w internecie w dużej mierze opiera się o opinie innych osób. Podczas wyszukiwania stosownej do okazji restauracji wpisujemy hasło: „restauracja [miejscowość]” i wyboru dokonujemy np. na podstawie liczby ocen, przyznanych gwiazdek lub też treści wyrażonych opinii.

Jeżeli świadczysz lokalne usługi, koniecznie proś swoich klientów o wystawianie recenzji Twojej firmie. Dzięki temu masz szansę na zbudowanie wiarygodności. Po prostu sprawisz, że inni, szukający realizatora konkretnych usług, będą się częściej zwracać właśnie do Ciebie, a nie do Twoich konkurentów.

Śmiało polecam poradnik dotyczący tego, jak zdobyć pozytywne opinie w internecie. Przyda Ci się również tekst o roli dowodów społecznych na stronach internetowych.

12. Zapewnij sobie prezencję w mediach społecznościowych.

Poruszając się wokół tematu SEO, warto także wspomnieć o stronach innych, niż Twoja.

Roboty wyszukiwarki Google biorą pod uwagę fakt występowania różnych social signals, czyli sygnałów powiązanych z mediami społecznościowymi.

Zaliczają się do nich na przykład:

 • występowanie na stronie internetowej odnośników do profili w social media
 • liczba osób, które lubią Twój profil facebookowy
 • opinie wyrażane na temat Twoich usług na różnych witrynach
 • liczba udostępnień danych podstron

Nie dzieje się to bez powodu. Wzmianki o Twojej stronie w mediach społecznościowych sprawiają, że rośnie liczba linków przychodzących, co bezpośrednio wpływa na ranking Twojego serwisu. Z kolei pozytywne opinie również poprawiają Twój wizerunek.

Ciężko jest stwierdzić, które czynniki mają wpływ bezpośredni, a które jedynie pośredni. Niezależnie od tego, koniecznie należy zdać sobie sprawę z faktu, iż promocja lokalnej firmy w internecie musi być powiązana z mediami społecznościowymi.

Ich rola stale wzrasta. Dodatkowo bardziej ufamy opiniom realnych osób niż rekomendacjom wyszukiwarek internetowych.

Dlatego też pamiętaj, aby posiadać konta na różnych portalach społecznościowych. Ogranicz się tylko do tych, które zamierzasz regularnie prowadzić – nie trać czasu na te, które traktowałbyś po macoszemu.

13. Regularnie sprawdzaj stan strony.

Istnieją pewne narzędzia, za których pomocą można „hurtowo” badać wiele kwestii dotyczących stanu danej strony internetowej.

Oczywiście pierwsze miejsca, które powinieneś sprawdzać, to Google Analytics i Google Search Console. Cyklicznie analizuj informacje udostępniane przy pomocy tych usług. Czasem będą one bezpośrednie (np. wskazujące w Search Console konkretne błędy), innym razem statystyki dostarczane przez Analytics wskażą Ci, jakie elementy serwisu należy udoskonalić.

Możesz także skorzystać z poniższego narzędzia:

Narzędzie SEO - Screaming Frog

Jest to bardzo drobna część wyników, jakie na temat analizowanej strony może dostarczyć narzędzie o nazwie Screaming Frog. Dzięki niemu sprawdzisz:

 • liczbę podstron, jakie posiadasz wewnątrz swojego serwisu
 • meta-tytuły i meta-opisy każdej podstrony
 • statusy, jakie zwracają poszczególne podstrony (np. status 404 oznacza, że na swojej stronie masz link do podstrony, która nie istnieje)
 • prognozowany wygląd Twoich podstron wśród wyników wyszukiwania Google
 • liczbę oraz treść nagłówków H1 i H2
 • adresy URL obrazków, które nie mają przypisanego atrybutu ALT

… oraz o wiele, wiele więcej.

Screaming Frog to bardzo dobre narzędzie. W rękach wprawionej osoby w zupełności wystarczy do tego, aby na podstawie dostarczanych przez nie informacji „panować” nad podstawowym stanem SEO strony.

Zatem pamiętaj, aby cyklicznie sprawdzać kondycję swojej witryny.

Jaką rolę odgrywa promocja lokalnej firmy w internecie przy pomocy SEO?

Konkluzja jest następująca – działania na samej stronie internetowej mogą dać porządnego „kopa” wśród wyników wyszukiwania.

Ogrom stron internetowych nie ma odpowiednich adresów URL, właściwie zoptymalizowanych meta-tagów, optymalnej treści w nagłówkach itd. Jeżeli zadbasz o to, aby Twoja witryna miała do perfekcji dopracowany stan wewnętrzny, możesz przejść do kolejnego poziomu – zająć się jej pozycjonowaniem.

Jednakże, zanim zlecisz komuś wspomniane zadanie, upewnij się, że Twoja strona internetowa jest do niego przygotowana.

Promocja lokalnej firmy w internecie nie jest zadaniem bardzo trudnym. Owszem, nie należy do najprostszych, jednak wszystko „kręci się” wokół odpowiedniego planu. Otocz się właściwymi ludźmi o sprawdzonej renomie, a będziesz mieć pewność, że wywindują Twój serwis wśród rezultatów wyszukiwania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.