Jak zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce na dane słowa kluczowe?

Jak zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce na dane słowa kluczowe?

Pierwsza strona, pierwsza pozycja.

Jest to ostateczny cel każdej strony internetowej oraz osoby zajmującej się SEO.

Oczywiście osiągnięcie tego celu może okazać się trudne i większości z nas pozornie wydaje się, że zasady pozycjonowania mają niezliczoną ilość czynników, od których zależy końcowa klasyfikacja strony internetowej.

Warto pamiętać też, że Google – jeżeli chodzi o SEO – jest bardzo niestabilne i często są ogłaszane nowe standardy i algorytmy, którym trzeba sprostać.

Niekończące się aktualizacje algorytmu pozycjonującego mogą wywołać naszą frustrację.

Jednakże istnieje pewna formuła lub zasada działania, która powinna pozwolić Ci zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce na dane słowo kluczowe.

Może dla bardziej zaawansowanych SEO-wców powyższe zdanie zabrzmiało jak kiepski żart i kity wciskane przez sprzedawców używanych samochodów.

Jednakże dla wymagających słów kluczowych są to podstawowe działania, a z kolei dla niewymagających słów kluczowych w zupełności wystarczające zabiegi, aby zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Wobec tego przejdźmy do sedna. Oto jak zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce krok po kroku.

Celuj w długie słowa kluczowe

Pierwsza zasada pozycjonowania dla startujących firm to skupienie się na słowach kluczowych z długim ogonem.

Pewnie już wiesz, że bardzo trudno przyciągnąć klientów, jeżeli celujemy we frazy o szerokim spektrum np. jednowyrazowe „pożyczki”.

Na takie słowa kluczowe jest po prostu zbyt dużo konkurencji, a pierwsze miejsca należą do znanych firm, które mają grube portfele i bardzo mocną już markę.

Jednakże słowa kluczowe z tzw. długim ogonem nieco wyrównują szansę i pozwalają na walkę z rekinami biznesu.

Czasami myślę o tej sytuacji jak o drzewie z jabłkami. Na najniższych gałęziach wisi pełno jabłek, być może są robaczywe, ale warto je spróbować, ponieważ mogą się okazać lepsze niż te jabłka, które są na samym szczycie.

Moja ogólna zasada co do słów kluczowych z długim ogonem mówi, że powinny składać się z co najmniej trzech lub czterech słów.

Powinno to zapewnić realną szansę na szybkie osiągnięcie pierwszej pozycji (lub przynajmniej TOP 3) w rezultatach wyszukiwarki.

Należy tutaj zauważyć, żeby nie przesadzać z długością słowa kluczowego, ponieważ trudniej będzie osiągnąć cel, „rozcieńczając” je i Twoja strona może nie pojawić się nawet w TOP 10.

Możesz teraz sobie pomyśleć, że mało kto będzie wyszukiwał konkretnych u długich fraz i bardzo okroi to spektrum ludzi, którzy rzeczywiście chcą znaleźć to, co ich interesuje.

Jednakże słowa kluczowe z długim ogonem nie dają dużej liczby odwiedzin, ale nie należy się tym martwić.

Słowa kluczowe z długim ogonem mają przede wszystkim przyciągnąć klientów, którzy wiedzą, co chcą i są już mocno zdecydowani na zakupy, wobec tego wpisują w wyszukiwarkę np. „koszt laptopów z procesorem AMD”.

Sztuką jest znaleźć takie słowo kluczowe z długim ogonem, które ma w zasadzie zerową konkurencję, ale przy tym internauci chętnie je wpisują w wyszukiwarkę.

Wróćmy teraz do poprzedniego przykładu ze słowem kluczowym, które posiada długi ogon.

Jako sprzedawca laptopów chciałbyś rozmawiać z osobą, która wpisała w okienko wyszukiwarki Google „laptopy” czy „laptopy do gier z dedykowaną kartą graficzną”?

Myślę, że z tą drugą, ponieważ ten klient wie, co chce, a Ty możesz mu zaproponować najlepsze rozwiązanie, wiedząc, że chce mieć mocny sprzęt to gier. Twoja praca będzie znacznie krótsza, a klient wyjdzie zadowolony, ponieważ dostał to, czego chciał.

Taka sama zasada tyczy się stron internetowych.

Wobec tego, jak zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce i znaleźć takie słowa kluczowe z długim ogonem, które rzeczywiście przyniosą zyski?

Znajdowanie słów kluczowych z małą konkurencją

Jeżeli lubisz iść na skróty, to droga jest tylko jedna – planer słów kluczowych.

Oto co trzeba zrobić:

Zalogować się na swoje konto Google AdWords, stworzyć zwykłą kampanię i przejść do planera słów kluczowych.

Następnie klikamy opcję „Wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii” i wpisujemy np. „laptopy do gier”.

Po załadowaniu strony w lewej kolumnie wybierz „Filtry słów kluczowych”.

Filtry słów kluczowych

Zaznacz w miejscu „Konkurencja” pole o nazwie „Niska” i kliknij „Zapisz”.

niska konkurencja

Wyniki zostaną tak ułożone, że zobaczysz propozycje słów kluczowych, na które jest mała konkurencja.

Wyniki planera słów kluczowych

Uwaga! Czasami planer słów kluczowych nie znajdzie niczego lub bardzo mało takich słów kluczowych z długim ogonem, warto wtedy przyjrzeć się średniej konkurencji.

Planer słów kluczowych pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, dodatkowo chroni nas przed koniecznością ręcznego przesiewania wyników, aby znaleźć interesujące nas informacje.

Jeżeli już znalazłeś i wybrałeś odpowiadające Ci słowa kluczowe, przejdźmy do kolejnego punktu.

Zrozumienie intencji użytkowników

Zrozumienie zamiarów użytkowników to klucz do sukcesu.

Podczas tworzenia treści ważne jest to, aby zrozumieć, czego dokładnie internauci szukają i dostarczyć im wyczerpujące odpowiedzi.

Spójrzmy teraz jako przykład na dwie nieco odmienne frazy kluczowe:

 • cena laptopa z procesorem Intel Kaby Lake
 • laptopy z procesorem Intel Kaby Lake recenzja

Mimo że oba wyrażenia są nastawione na laptop z procesorem Intel Kaby Lake, to użytkownicy wpisujący je do wyszukiwarki są na dwóch różnych etapach myślenia o zakupie danego laptopa.

W pierwszym przypadku sensowna witryna internetowa, która znajdzie się na pierwszej stronie rezultatów, będzie miała w swojej treści wezwanie do działania, czyli tzw. CTA.

W drugim przypadku użytkownicy nie są jeszcze zdecydowani i szukają informacji, które pomogą im podjąć decyzję, czy jest to w tej chwili produkt, który warto kupić.

W tym przypadku należy im po prostu dostarczyć niezbędne informacje, zamiast nakłaniać ich do zakupu poprzez np. CTA.

Przykładowo możesz utworzyć na takiej stronie internetowej pole z miejscem do zapisania się do newslettera, który dostarczy im np. informację o rabacie oraz link do Twojego sklepu, gdzie mogą taki produkt kupić.

Pamiętaj, że misją Google jest dostarczenie użytkownikom stron internetowych, których zwartość pasuje idealnie do ich intencji, czyli zapytań w wyszukiwarce.

Jeżeli jesteś w stanie napisać taką treść, to masz szansę zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce na dane słowo kluczowe.

Pisz jak najlepsze wpisy i artykuły

W porządku, a więc:

 1. Wybrałeś odpowiednie słowa kluczowe z długim ogonem.
 2. Konkurencja na te słowa jest bardzo niska.
 3. Zrozumiałeś, jaka intencja pasuje do każdego słowa kluczowego.

Kolejnym krokiem na drodze do dominacji w wynikach wyszukiwania jest stworzenie najlepszych treści, jakie potrafisz napisać oraz przekazanie takich informacji, których brakuje na stronach konkurencji.

Być może jest to najważniejszy krok w całym procesie zdobywania wysokich pozycji w wyszukiwarce.

Jeżeli spojrzeć na kampanie marketingowe, to większość z nich opiera swoje działania właśnie na tej koncepcji.

Oto klika naszych wpisów, które pomogą Ci napisać jakościowe artykuły z garstką psychologicznych zagrywek:

Nieustannie promuj swoje najlepsze wpisy

Załóżmy, że Twój wpis czy artykuł został zauważony i wiele osób dobrze wypowiada się na jego temat.

To wspaniale.

Jednakże nie można po prostu usiąść i czekać, aż wszystkie dobre rzeczy przyjdą same z siebie.

Trzeba podjąć działania, czyli „szczęściu trzeba pomagać”.

Na początek będzie trzeba zacząć udostępniać dany wpis w mediach społecznościowych tam gdzie tylko się da, ale oczywiście zachowując rozsądek oraz powiązania tematyczne.

Jeżeli Twój profil firmowy np. na Facebooku ma znaczącą liczbę polubień, to promowanie takiego wpisu powinno przynieść przyzwoity wynik.

Jednakże moja rada jest zgoła inna. Spróbuj dotrzeć do najmocniejszej konkurencji i sprawdź, czy będą chcieli odwoływać się do Twojej treści jako przykładu.

Jeżeli uda Ci się osiągnąć na tym polu sukces, to odwiedziny Twojej strony internetowej wystrzelą w górę.

Pamiętaj! Dotarcie do wpływowych osób w swojej branży to krok naprzód, aby zyskać takie samo miano wpływowej osoby.

Jak zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce? – podsumowanie

Istnieje wiele czynników, które definiują to, jak zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce i odnieść sukces w swojej branży.

Jednakże nie jest to zbyt przewidywalny proces.

Podczas korzystania z formuły, którą powyżej omówiłem, powinieneś być w stanie odnaleźć właściwe słowa kluczowe, na które masz największą szansę konkurować o pierwsze miejsca.

Następnie, poprzez budowanie treści wokół tychże słów kluczowych, można szybko prześcignąć swoich podstawowych konkurentów.

Wszystkie te zabiegi ostatecznie przekładają się na zdobycie TOP 10 w wyszukiwarce, co będzie skutkować zmożonym ruchem organicznym, który będzie przynosił konwersje.

A Ty jakiej taktyki użyłeś, aby zdominować rezultaty wyszukiwania na wpisane słowa kluczowe?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Magic

  A powyzszy artykuł pozycjonowany jest na frazę „jak zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce”. I już wiecie jak to sie robi 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Zgadza się, między innymi. O roli słów kluczowych w adresie URL oraz w treści strony niejednokrotnie wspominaliśmy we własnych wpisach – chociażby w tych, które zostały wylistowane w podpunkcie „Pisz jak najlepsze wpisy i artykuły”.

  • Radosław Salak

   Rzeczywiście fraza „jak zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce” na stronie występuje aż 7 razy.

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Tak jest, Radku. Każda podstrona serwisu powinna mieć swój cel i pewne słowa (lub też całe frazy), pod które jest optymalizowana. Można to robić przy użyciu słów kluczowych, które wplata się w różne elementy podstrony – więcej na ten temat znajdziesz we wpisie o optymalizacji wpisu WordPress pod kątem SEO.

  • Radek Salak

   Będę musiał bardziej skupić się właśnie na słowach kluczowych, przyznam szczerze, że wiem o tym ale jakoś się nie stosuje. To tak jak palacz, wie o tym, że mu to szkodzi ale nadal pali 🙂

 2. Adam

  Zwykłe lanie wody, 0 merytorycznej treści, tytuł tekst nijak się ma do artykułu. Dno

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dziękujemy za komentarz, Adamie.

   Tekst ten porusza przede wszystkim istotę fraz z długim ogonem (ich rolę, sposoby na ich znajdowanie, tworzenie treści pod ich kątem), które są niewątpliwie zdecydowanie bardziej w zasięgu w przeciwieństwie do krótszych, popularniejszych i ogólniejszych fraz. Dodatkowo we wpisie znajdują się linki do kilkunastu innych naszych tekstów, które zdecydowanie bardziej szczegółowo rozwijają wspomniane tematy.

   Tym samym nie możemy się zgodzić z Twoją opinią, niemniej jednak szanujemy ją i dziękujemy, że zechciałeś się nią z nami podzielić. Postaramy się, aby nasze kolejne teksty przypadły Ci do gustu.

 3. Thesis

  Wszystko pięknie tylko kto zna metodę na to jak skutecznie przekonać klienta do tego, by wybrał do pozycjonowania wyrażenia kluczowe składające się z 3 czy 4 wyrazów i będące wyrażeniami z długiego ogona? Wszyscy niestety chcą być wysoko na wyrażenia typu pożyczki czy nieruchomości.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Otóż to. Niestety, ale tak to już jest – każdy jest inny. 😉 Z jedną osobą można porozmawiać na taki temat, wymienić się wzajemnymi uwagami i podjąć wspólnie wypracowaną decyzję. Z kolei ktoś inny będzie miał swoje twarde warunki, których pod żadnym pozorem nie będzie chciał zmieniać. Do czasu… 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.