Obszerny artykuł na blogu – 7 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę

Obszerny artykuł na blogu

Blogerzy starają się generować ruch na swoją stronę internetową głównie za pomocą dwóch kanałów: mediów społecznościowych oraz wyników organicznych.

W tym tekście przyjrzymy się temu drugiemu sposobowi, czyli staraniom się o to, aby użytkownicy natrafiali na witrynę wśród wyników wyszukiwania Google’a.

Czynników rankingowych jest cała masa. Można się spierać, które mniej lub bardziej wpływają na ostateczne pozycje, lecz bez wątpienia ilość i jakość treści mają znaczenie.

Wiedzą to chociażby ci, którzy raz na jakiś czas opublikują obszerny artykuł na blogu. „Obszerny” – czyli jaki?

  • umownie zawierający co najmniej 1500 słów (zaznaczam, że jest to liczba umowna – nic złego się nie stanie, jeśli minimum będzie o kilkaset słów większe lub mniejsze)
  • omawiający istotny dla danej branży temat
  • pokrywający ten temat w całości, nie pozostawiając miejsca na żadne niedomówienia

Taki tekst – o ile zachowanych będzie 7 zasad, o których mowa w tytule niniejszego wpisu – siłą rzeczy prędzej czy później będzie przyciągać uwagę. Zarówno robotów wyszukiwarek, jak i samych użytkowników, którzy lubią dzielić się między sobą przydatnymi materiałami.

Czas zatem przejść do zasad, jakimi obszerny artykuł na blogu powinien się charakteryzować, aby zwiększyć szanse na jego lepszą widoczność w sieci.

Co powinno charakteryzować obszerny artykuł na blogu? – 7 kwestii

1. Zacznij od doboru tematu głównego i tematu pobocznych.

Jestem pewien, że w każdej branży istnieje jakiś palący temat, który dotyczy wielu osób.

Dla tych, którzy interesują się jakkolwiek tworzeniem stron internetowych, temat doboru firmowy hostingowej będzie bardzo przydatny. Osoby lubiące wypieki w kuchni na pewno zainteresuje artykuł o wszelkich sekretach ciasta drożdżowego. Fani biegania z chęcią zapoznają się z tekstem (regularnie aktualizowanym) o elektronicznych nowinkach, które pomagają w treningu.

Zmierzam do tego, że zawsze da się wymyślić temat, który może generować duży ruch. Sekret polega jednak na tym, aby temat ten wyczerpać w całości, nie pozostawić w nim żadnych niedomówień, a także, by zaprezentować go atrakcyjnie pod kątem wizualnym.

Powyżej znajdziesz nasze trzy teksty, które z pewnością pomogą Ci w doborze tematu idealnego.

2. Opracuj sieć słów kluczowych.

Ujmując sprawę bardzo ogólnie, jeśli chcesz, aby Twoja strona była widoczna w wynikach wyszukiwania na pewne słowa kluczowe, to powinny się one znaleźć w tekście.

Nie bez powodu dodałem, że chodzi jedynie o ogólne ujęcie tematu, ponieważ istnieje od tego wiele odstępstw, lecz przyjmijmy, że i tak jest to warunek konieczny.

Czy należy zatem na siłę upychać niektóre frazy typu „adwokat kraków” dziesiątki razy w takim tekście, w dodatku w topornej i nieodmienionej formie?

Absolutnie nie.

Tekst powinien być przede wszystkim przydatny czytelnikom. Zawierający pomocne informacje, w możliwie najbardziej przyjemnej do czytania formie. Liczy się zatem wrażenie naturalności.

Wspomniałem, że chodzi o wrażenie naturalności, gdyż nieco technicznych aspektów również musi zostać ujętych w całym procesie. Musisz zawczasu stworzyć listę słów (a raczej fraz), które chciałbyś, aby w takim tekście występowały w sporym zagęszczeniu. Miej je na uwadze w trakcie pisania tekstu, rób na nie miejsce, przygotowuj akapity specjalnie pod ważne frazy.

Jeśli taki obszerny artykuł na blogu będzie zawierał istotne dla Ciebie słowa, a przy tym będzie czytało się go łatwo i przyjemnie, będziesz u celu.

Również i w tym przypadku powyżej zamieszczam linki do trzech naszych wpisów, które pozwolą Ci zgłębić ten temat.

3. Obmyśl sekcje.

Skuteczny obszerny artykuł na blogu musi przyciągać wzrok w odpowiednie miejsca.

Służą do tego np. nagłówki, będące swoistymi streszczeniami czy też zapowiedziami tego, co czytelnicy znajdą wśród akapitów znajdujących się pod nimi.

Nie tylko informują, lecz także dają bodźce wizualne. Dzielą treść na logiczne, następujące po sobie części.

Ba, zazwyczaj są także opatrzone specjalnymi znacznikami (H1, H2, H3 itd.), które mają duże znaczenie pod kątem SEO.

Jeśli mowa o nagłówkach, to wiąże się z nimi tzw. skanowanie, czyli „przelatywanie wzrokiem” po nich przez użytkowników, aby ci mogli w prosty sposób ocenić, czy przyporządkowane im akapity będą dla nich wartościowe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź tekst Michała Ziółkowskiego o tym, jak sprawić, aby skanowanie treści na stronie internetowej było łatwe.

4. Zadbaj o to, aby podstrona wpisu wyglądała atrakcyjnie.

Sama długość artykułu to nie wszystko.

Zamieszczenie istnej „ściany” tekstu, nawet jeśli będzie ona pełna niezwykle istotnych informacji, niestety nie wystarczy.

O tym, że dana podstrona radzi sobie dobrze, świadczy chociażby średni czas przebywania na niej. Można to ocenić np. za pomocą Google Analytics. Jeżeli użytkownicy na danej podstronie spędzają sporo czasu, ewentualnie klikają jakieś elementy osiągalne tylko poprzez przewinięcie na sam dół, to można mówić o sukcesie.

Mówiąc krótko – szablon wpisu blogowego na Twojej stronie musi być po prostu ładny.

Fonty muszą być odpowiednio widoczne, whitespace powinno występować w odpowiedniej ilości, ładowanie się wszystkich elementów musi przebiegać szybko.

Jeśli do atrakcyjnego opakowania dorzucisz niezwykle merytoryczną treść, to przepis na udany obszerny artykuł na blogu masz jak w banku.

Również i przy tej okazji podrzucam Ci uzupełniającą lekturę w postaci dwóch powyższych wpisów.

5. Dopilnuj kwestii związanych z SEO.

Na początku tego wpisu wspomniałem, że blogerzy obecnie starają się zyskać ekspozycję w social media i wynikach organicznych.

To właśnie tej drugiej kwestii dotyczy SEO.

W skrócie: kod Twojej strony internetowej musi być wykonany w pewnych wytycznych, ramach. Dwa jednakowe wizualnie elementy mogą kompletnie różnić się „od środka”, a o to wnętrze dba m.in. SEO.

Aby mieć pewność, że Twój blog jest zoptymalizowany pod kątem SEO, należy najlepiej zlecić to specjaliście. Aczkolwiek, z drugiej strony, wiele kwestii możesz wykonać samodzielnie – już w trakcie własnoręcznego tworzenia wpisu blogowego.

Zobacz, jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO.

6. Spróbuj dotrzeć do kilku osób, które liczą się w Twojej branży.

W artykule o wpisach gościnnych Michał Ziółkowski wymienił kilka rad w kontekście kontaktowania się z influencerami.

Śmiało możesz wykorzystać ten pomysł, tworząc obszerny artykuł na blogu.

Nie ma co się nad tym zbyt mocno rozwodzić – znane nazwiska po prostu przyciągają. Osoby będące autorytetami w danej branży budzą podziw. Zwracamy uwagę na wszystko, co ich dotyczy.

Postaraj się poprosić kilka wpływowych osób o wypowiedzi, które następnie umieściłbyś w swoim tekście. Znacznie zwiększą one prestiż artykułu.

Co więcej, osoby wymienione we wpisie z chęcią podzielą się w social media informacją o tym fakcie.

7. Pamiętaj o liczbie słów.

Skoro „obszerny artykuł na blogu”, to podstawą są słowa, a dokładniej ich liczba.

Nie ma jakiejś idealnej formuły na to, by można było stwierdzić, że ileś konkretnie słów to perfekcja. Ktoś stwierdzi, że 1000 jest idealnie, zaś inna osoba powie, że 3000 to nadal za mało.

Ja zaś mam swój własny, wewnętrzny rygor. Jeśli chcę stworzyć dłuższy, poradnikowy tekst, to trzymam się liczby 1500. Po prostu tekst musi mieć co najmniej tyle słów. Dopiero wtedy uważam, że można go zaliczać do kategorii tych obszerniejszych.

Co daje obszerny artykuł na blogu? – podsumowanie tekstu

Wpisy tworzone na tematy ponadczasowe, czyli takie, które przez długi czas mogą w sieci żyć własnym życiem, dają długofalowe korzyści dla blogerów.

Są przez wiele lat możliwe do znalezienia w wyszukiwarce, dostarczając regularny ruch organiczny.

Świetnie promuje się je również w social media, jeśli faktycznie są przydatne. Użytkownicy chętnie przeglądają wartościowe dla nich poradniki.

Mam więc nadzieję, że wskazówki zawarte w powyższym tekście okażą się dla Ciebie przydatne.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.